Öneri Tadında Post :)

Arkadaşlar öncelikle selamlar,

Yararlı olabileceğini düşündüğüm bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Ben aktif bir şekilde macbook air kullanan bir webmaster’ım. Bilindiği üzere macbook air cihazlarında ethernet girişi yok, bu nedenle kablolu bağlantı sağlanamıyor.

Kablosuz bağlantıda büyük ölçüde hız düşümü ve ping sorunu yaşıyordum. Her ne kadar frekans ayarı vb. işlemler uygulasamda bu hız düşüklüğü devam ediyordu çünkü modemim wifi olarak sadece 2.4 ghz destekliyordu ve buna son vermem gerekiyordu. Araştırdım ve benim için en iyi olacak teknolojiyi buldum 5 GHZ wifi teknolojisi. Çok fazla uzatmadan ekran görüntülerini paylaşacağım ve yorumu size bırakacağım.

Not: Hattım 50 Mbps.

5 GHZ :

2.4 GHZ :

Eğer benimle aynı sorunları yaşıyorsanız ve oyunlarınızı wifi üzerinden oynuyorsanız 5GHZ destekli bir modem alın derim.

Düzenleme : Paylaşmadan unutmuşum, gecikme kısmına dikkatinizi çekmek isterim.

2 Beğeni

Laptop’ı ac destekli (5 ghz) olmayanlar wi-fi kartını değiştirerek sorunu çözebilir.

1 Beğeni

Açıkçası benim düşüncem şu anda dizüstü bilgisayar alan insanlar yeni modelleri tercih ediyorlar. Ama haklısın bir de o etken var. Ama çoğu eski dizüstü bilgisayar da ethernet girişi var.

Abra A5 V16.3 15.6" Oyun Bilgisayarı bu bilgisayar’a sahibim bahsettiğiniz ac 5ghz destekli midir ? ona göre bende alacağım da şimdi modem.

hangi modemi almıştınız acaba neredeyse %100’unu kullanıyorsunuz.

Evet, Intel® Dual Band Wireless-AC 9560 kartını kullanıyor. 5 GHz destekliyor.

1 Beğeni

Bu modemi kullanıyorum.

1 Beğeni

yanıtlar için teşekkür ederim. @Farcih @Allison

1 Beğeni

bende bunu düşünüyorum https://www.hepsiburada.com/keenetic-extra-dsl-ac1200-4x5dbi-cloud-vpn-wpa3-amplifier-usb-4xfe-vdsl2-adsl2-fiber-mesh-wifi-modem-router-p-HBV00000MI5NL

Çok güzel modem. Ben extender’ım tp-link ve ucuza geldi diye vr300 ü tercih ettim. Yoksa bu modemi alırdım.

3x 146,33 TL kafaya koydum alacağım

Şimdiden hayırlı olsun. Güzel günlerde kullan.

inşallah teşekkür ederim

1 Beğeni

Usb to Ethernet kartları var ama Kaliteli bir 5ghz modemle, kablolu bağlantı yakın sonuçlar verir.

1 Beğeni

Kullanmakta Olduğunuz Modem ile bilgisayar arasında Fiziki engeller Olmamasına Önem gösterin 2.4 Ghz bandı 5 Ghz bandına göre fizki engellerden daha kolay geçer fiziki engel varsa çekim alanı olarak 2.4 Ghz daha geniş alanda internet Bağlantınız Bulunur ama fiziki engel Yoksa 5 Ghz bandında Kablolu internet ten hiç bir fark yaşamazsınız Neredeyse

Kullanmakta olduğum bilgisayar ile modem arasında engel yok kablolu kullanıyorum :neutral_face: ayrıca evin dışında ve balkonunda ise yine AP kullanıyorum. Kayıp sıfır. Evin içinde ise 2.4ghz ucu ucuna yetiyor. Sanırım evi yaparken duvarları biraz kalın yapmışız blok tuğla kaç cm hatırlamıyorum ama sanırım 18cm di sıva vs derken 25 olmuştur 25 cm lik duvarında arkasından 40 mbps hız 24 e düşüyor 2.4ghz ile. Yapının duvar kalınlığı birinci etken gibi sanki

Bu tarz sinyallerde aradan insan yürüyerek geçtigi zaman bile etkilebiliyor En sağlıklısı Kablo Birde genel Binalarda dış duvarlar 25 iç duvarlar 20 cm olarak planlanır Ortalama he yerde aynı olması gerek ama okadar etki eder etmez ama en iyi arada Engeller Az olması iyi Birde etrafında ki wifi sinyallerini görmek istersen İnSSIDer uygulaması üzerinde görüntüleyebilir ve Kontrol edebilirisin Ben istanbulda iken etrafımda 65 tane 2.4Ghz bandında güçlü veya zayıf wifi sinyalleri vardı hangi kanallarda çalıştıklarınıda gösteriyor

Dediğim gibi blok tuğla ne kadar genişliğe sahip hatırlamıyorum. Ama iç ve dış duvarlar aynı malzeme ile yapıldı. Apartman dairesi olan evde ise 13cm lik tuğla vardı. Şu an etrafımda hiç bir wifi ağı yok :sunglasses:

Edit: şimdi baktım ölçüsüne 19 cm Tuğla ölçüsü

Miss Tertemiz etrafta bağlantı olmaması çok iyi

2 Beğeni