Nperf ve Speedtest çok farklı sonuçlar

Merhaba dostlar,

Eski modemim ve Zyxel vmg3625-t50b modem ile arasında hız farkı oluştuğu için bu 2 gündür kablolu ve kablosuz hız testleri yapıyorum. Müşteri hizmetlerine destek kaydı da açtım. Hız testlerinin sonuçlarını tekrar atacağım. Şu ana kadar tatmin olamadım.

Asıl dikkatimi çeken durum nperf ve speedtest siteleri arasındaki sonuçlar.

Kablolu bağlantıda örneğin nperf 56 mbps hız gösterirken speedtest 48 gösteriyor. Bu farkı bir yere kadar anlayabilirim. Tabi bu verilerde bu veriler yakın olmuyor her zaman.

Ancak kablosuz bağlantıda çok fazla fark var.
2 ayrı sonucu aktarıyorum. Testi aynı yerde 2.4 Ghz ile yaptım.

1. test:
    Nperf: 56
    Speedtest: 30

2. test:
    Nperf: 55
    Speedtest: 36

Bu durum açıkçası hız testlerinin ne kadar güvenilir olduğu konusunda soru işareti yaratıyor.

2 Beğeni

Nperfte büyük yazı ile maksimum hız altında ise küçük yazıyla ortalama hız yazar. Speedtest doğrudan ortalama hızı gösterir. Kablolu yaptığınız testlerde ortalama birbirine yakın olması gerekir, anvak 2.4 ghz wifide hız 30 mbitin üstüne çıktıktan sonra daha çok dalgalanma yapar. Nperf sitesinde maksimum hızı gösterdiği için bu kadar çok fark çıkması normal sayılabilir.

En doğru sonucu Linux speedrest cli ile alırsınız

Merhabalar, hız testi yaptığınız zaman bağlanmış olduğunuz sunucu üzerinden hız testi yaptığınız için ve farklı sunucular olduğu için genelde farklı sonuçlar elde edilebiliyor.

Yakın bir sunucu üzerinden hız testi yaparsanız biraz daha net doğru sonuç almanız muhtemel.

TurkNet’in sunucularını seçip hız testi yapmayı deneyebilirsiniz Speedtest ve nPerf’de

1. SpeedTest - Chrome

SpeedTest - Chrome

1. SpeedTest CLI - Windows

SpeedTest CLI - Windows

1. SpeedTest CLI - CentOS

SpeedTest CLI - CentOS

aslında aralarında über bir fark göremiyorum ama kıyaslama açısından eklemek istedim.

2 Beğeni

Darboğazdasınız. Gigafiber ile fark büyüyor. Speedtesin Windows CLİ aracı olduğunu bilmiyordum bu arada. Adil olması açısından ona da bakarım.
WSLyi hiç işin içine katmıyorum bu arada. Native herşey.

Haklısınız, TT altyapısı ve yaklaşık 12 yıllık kablolar ile VDSL test sonuçlarıdır. Son dönemde sinyal problemlerinde de artış başladı.

Bende de test ortamı, staging olarak kullandığım bir CentOS sunucu var evde. Native ortamında test ettim.

image

1. Linux, 2. Windows 10
    Microsoft SSD’siz bu işi kotardı. Hakkını yemeyeyim.