Neden yavaş internet kullanıyorum?

Benim internet hızımın desteklediği 35 mbit (TurkNet 'e göre). Benim aldığım hız fotoğrafda ektedir. Bunun için ne yapabilirim, bilgisi olan var mı?

Hat zayıflaması değerleriniz hem upload hem download aynı oranda. Port arızası olabilir. Bir elektrikçi çağırıp iç tesisat kontrolü yaptırın ve tesisatda sorun olmadığından emin olun. Tesisat sağlamsa destek kaydı açın yerinde destek ekibi talep edin. Gelip baksınlar sorun nerde. İç tesisatda arıza yoksa ücret almazlar.

1 Beğeni

Evet,ev biraz eski. Öğrenciyim ve kiracıyım. Ben kendim bağladım ankastrede ki kabloları, düşünüyorum ki eğer ankastreden direkt modeme kablo çekmeyi denesem sizce iyi sonuç alır mıyım yoksa direkt portda mı sorun var?

Pardon tekrar baktımda zayıflama değerleri aynı değil. 14/21 oranındaymış.
Büyük ihtimalle kabloda sorun var. Ankastre’den cat6 kablo çekerseniz sorun çözülür.

Extranet sitesinden altyapı sorgulama yapın altyapınız kaç destekliyor bakın önce.

Bu değerlerin(zayıflama değerleri) çok iyi olmadığını düşünüyorum. Dediğim gibi yarın ilk işim kablo çekmek olacak.

1 Beğeni

Modemi ankastreye bağlayıp ölçüm yaparsanız kablodan olup olmadığını anlarsınız. Ankastrede zayıflama değerleri düşük çıkarsa sorun kablodadır.

Eksiz bir şekilde turuncu beyaz - turuncu uçları kullanarak çekin.

1 Beğeni

61 mbit olarak gözüküyor hatta.

Bu dediğinizi bilgim olmadığı için pek anlamadım, biraz daha açar mısınız hocam?

Ankastreden daireye cat kablo çekecekseniz kullanmanız gereken rengi söledim. (Turuncu Beyaz&Turuncu) - (YeşilBeyaz&Yeşil)

İnternet için 8 telden sadece Turuncu beyaz- Turuncu ya da Yeşilbeyaz- yeşil kablolarını mı kullanıcam yani 2 tane teli hatta bağlayacağım sonra diğer ucunu jake takıp modemime takacağım. Bunu mu demek istediniz? :smiley:

Evet onu demek istedim.

Peki bu jake yine hatta bağladığım kabloları mı takmak gerekli? Yoksa hepsini taksam olur mu? (Çok soru sordum affola. Araştırmalarım sonucu bir fikir edindim ama hala aklımda soru işareti var.Nette de detaylı anlatım yok maalesef :frowning:)

Bunun için buradayız istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Rj11 soket de 2 pin bulunur. Ankastreye hangi çift teli taktıysanız rj11 e de o çifti çakmanız gerekir. Rj11 soketine kablo çakmak için krone penseniz var mı?

1 Beğeni

Yok maalesef ama muhtemelen elektrikçide dediğiniz kabloları rj11e çaktırıp yaparım.

Hocam şuanda çekili kablo ince telefon kablosu değil internet kablosuysa içinde 4 kablo var farklı tele bağlayıp deneyebilrsiniz… eğer yeni kablo almak istiyorsanız da bence mesafe ne kadar bilmiyorum ama masraf etmeden önce destek kaydı oluşturup tt ekibi geldiğinde ankastreden hız ölçümü yaptırın eğer fark varsa yeni kablo çektirin

1 Beğeni

@Hakan.Yildirim @Murat042
TurkNet Online İşlem Merkezi teknik destek ekibine sizin gibi adamlar lazım hocam. Bana gelen mesaj alt yapının 35 mbit kaldırmadıgı

Altyapıya müdahale edemeyeceklerini söylüyolar, Extranet sitesi 61 mbite kadar desteklediğimi söylüyor? Arıza kaydı da açmıyolar ne yapmam gerek acaba?

İç tesisatı değiştirin max hiz artıyor mu bir kontrol edin.