Neden 100010kbit/s değil?

Sevgili @EFG bu konu ile ilgili turk.net tarafında bir ayar mı yapması gerekiyor ? Çünkü aynı şekilde Turk Telekom’u takınca 101000kbit/s alıyorum zaten hep böyleydi. Ancak Turk.Net’e geçtiğimden beri alabileceğim yüksek iken 97.700 kbit/s olması sinir ediyor insanı. Destek genelde modeme kafayı takıyor ancak ilgisi yok modem ile vs. Mevcut altyapımda alabileceğim en yüksek vdsl hızı 130.105kbit/s zaten yani sorun yok hiç TT’de iken böyle garip bir değer görmedim. Mevcut ve bununla ilgisiz ipv6 prefix /64 ile ilgili bir destek kaydı olduğundan malum yenisi açılamıyor :joy: Bende 30 yılını bilişime vermiş 54 yaşında biri olarak sanki hassasım bu değerler konusunda :blush: Muhtemelen bir sınır değer var sizin tarafta.

Merhaba, bu konuda açmış olduğunuz bir kayıt var ve bu kaydın tamamlanmasını bekleyelim. Arkadaşlarım hizmetinizi ve hat detayınızı kontrol ederek size bu konuda net bir cevap vereceklerdir.

Bu konuda açılmış bir kaydım yok. Tamamen alakasız ipv6 prefix /64 ile ilgili bir kaydım var. İşte bu yüzden bu başka kayıt açılmaması sıkıntı. Akakasız hat değeri vs ile ilgisi olmayan bir kayıt var diye bunu açamıyoruz.

Keenetic grubumuzda şöyle bir deneyimle karşılaşıyorduk. Broadcom ve huawei dslamlar 102.400 ile buluşurken lantiq dslamlar 99.000 civarlarında kalıyordu

Alakası yok…Alt yapı 1 hafta önce değişmedi. 35 yıldır aynı binadayım ve diğer odada TT var. Santral aynı her şey aynı ona takınca 100 Turk.Net’te 97.7

Sorun Turk.Net ile ilgili

1 Beğeni

Doğrudur. :slight_smile: (20 karakter)

Ayrıca hem spektrum analiz cihazında (bilişim işinde olduğumdan var zaten) hem modem arayüzünde bağlantı hızı 100010kbit/s. Burada sorun HIZ değil. Hat bilgisini hatalı yolluyor Turk.Net. Bağlantı zaten doğru. Bu hatalı bilgi hem Turk.Net sayfasında hem bendeki bilgi sayfasında böyle görünüyor

Mevcut bağlantı da zaten olması gereken 100010kbit/s . Burada sıkıntı hat bilgisini Turk.Net neden hatalı basıyor.

TurkNet hızı 1000 yerine 1024’e bölmüş sanırım.

Öyle bile olsa düzeltmeliler her yerde aynı görünmeli.

Biz sizin kadar test edemedik. Bizim test şeklimiz şöyle mesela 5 Kullanıcı 100Megabit paketinde Broadcom ve Huawei dslam asahip olanlar modem arayüzünde 102400 görürken 100Mbps lantiq kullanıcısı snr değeri 12 13 dahi olsa 99900 civarlarında kalıyor iss farketmeksizin bu durum oluşuyor

Anladım :+1: Ancak konunun test ile ilgisi yok. Modeme yollanan “dsl speed flag” bilgisi hatalı geliyor. Servis sağlayıcı modeme çok detaylı hat bilgisi yollar. Mesela alınabilecek en yüksek hız, alınabilecek en düşük hız, mevcut hız, Bunları zaten çoğu modem gösterir. Ancak üstteki ekran görüntüsünde olduğu gibi santral bilgisini gören bir modem varsa ve çoğunda zaten yok diye hatalı yollanıyorsa hızınız 200 bile olsa bilgi ekranında 80 görünebilir. Yani benim tarafta sadece ben düşük görsem evet sorun bende. Ancak OİM’de ki bilgide böyle.

Bilgi için teşekkür ederim :slight_smile: Lantiq kullanan arkadaşlar da sizin gibi TurkNet Online İşlem Merkezi de 97 li değerlere sahipti diye hatırlıyorum :slight_smile:

Üstte fotoğraf koymuştum :blush: Santral zaten Broadcom ve TT ile bağlantıda bilgi doğru geliyor

Yok sizin durum için söylemedim Sayın hocam :slight_smile: TurkNet Online İşlem Merkezi deki bilgiden bahsetmek istedim sadece :slight_smile:

1 Beğeni

Anladım :+1: Belki dediğiniz tipi seçtiler ondan hatalı geliyor. Mümkün bu… Artık ona da yeni kayıt açamadığım, açsamda sonucunun olacağını sanmadığım için @EFG el atacak :blush:

1 Beğeni

Anlatmak istediğimi Ss ler ile pekiştirmek istedim sadece. Efg olaya el atarsa çözülür umarım :slight_smile:

Bu arkadaş brodcom kullanan TurkNet Online İşlem Merkezi de 99.99Mbps gözüküyor

Bu ise Lantiq 97.65 gibi bir şey gözüküyor

Bu arkadaşlar OİM’de görüyor değil mi o değeri ? Çünkü bu ekranlarda göremedim. Bende bilgi ekranımda görünüyor o aynı değer

Sanırım yanlış anladım.

Modemine 102400 tanımlanan TurkNet Online İşlem Merkezi de 99.99 mbps görüyor

100.013 tanımlanan 97.65 Mbps gibi bir şey görüyor

Lantiq chipset ile alakalı hocam. Aldığınız hız vs değişmiyor. Sadece TurkNet TurkNet Online İşlem Merkezi bilgisi hatalı düşüyor. Belki de dslam in firmware i ile alaklı olabilir. Ben de lantiq kullanıyorum. Dediğiniz olay bende de var. Modemdeki bilgi doğru.


2 Beğeni