Near-end CRC error fast hatası

Buradan indirip yükleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Modemi kapatıp açtım yine herşey kendine gelsin diye me yapacağım bilmiyorum valla ilk defa böyle oluyor hat değerleride normal hızı kaldırıyor

Zyxel müşteri hizmetlerinin numarası kaç oraya aramaktan başka çare kalmadı

Global yazılımı yükledim G0 ile biten global yazılım ama sorun devam ediyor 2.5 gündür açık modem yine aşırı CRC basmış neden yapıyor bunu hala anlamıyorum

133770 yazıyor

Çok ilginç bu sırada GO ile biten yerel TR için CO ile biten global 48 saattir modem açık 260 CRC mümkün ise CO olanı Bir yükleyiniz 7.1 CO ile wifi özellikle 5ghz mükemmel performans alıyorum kanal 112 . NOT: Ben modemle gelen adaptör yerine daha güçlü 12 volt 2 amper Hawei adaptör kullanıyorum

Bana onun tam linkini atarmısınız ben bulamadım C0 ile biteni direk indirebileceğim bir link

Şuan benim modem CRC değerleri
IMG_20230104_155727

Yazılım linki:

1 Beğeni

Direk yüklüyorum bunu putty ile yapmadan olur sanırım yoksa yine aynı işlemi mi yapacağım

Putty ile aynı işlem evet bu arada ne olur ne olmaz bir yedek alın SONRA yazılımı yükleyiniz sonra tekrar fabrika ayarlarına dönün sıfırdan kurulum yapın.

1 Beğeni

Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum vmg3625-t50b modem kullanıyorum internetim kullanılmaz hale geliyor ve near-end crc erar fast değerim yükselmeye başlıyor aylardır çözemedik modemi kapa aç yapıyoruz düzeliyor 1-2 saat sonra yine gidiyor. Çözümü bulduysanız paylaşır mısınız?

Hat değerlerini paylaşır iseniz daha net yorumlar alırsınız.

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.26.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 35838 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 6142 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 59541
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 1
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 2
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 2:28, 13 secs
DSL activetime :0 min, 15 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 11.3 dB
output power upstream: 7.0 dbm
attenuation downstream: 18.1 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 8.8 dB
output power downstream: 14.1 dbm
attenuation upstream: 3.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 08 9a bb cc cc cc cc cc bb ba aa a8 76
tone 32- 63: 5a bb cb cc cc dd dd dd dd dd dd de ed dd ed dd
tone 64- 95: cd cb cb cb bb bb bc cc bb ab bc cb cc bb bb bb
tone 96-127: aa ba cc cc cb bb bc bb cb bb cc bc bc bb cc cc
tone 128-159: bb ba bb ba bb aa aa ba ba 9a ab aa 9a aa 9a 99
tone 160-191: aa aa ba bb aa aa aa aa aa aa aa 9a aa aa 9a 99
tone 192-223: 99 99 99 98 99 89 98 99 89 99 98 98 98 98 89 99
tone 224-255: 98 99 99 99 aa aa aa 9a aa a9 9a 9a aa 9a a9 98

Merhaba sizin de göreceğiniz üzere hat zayıflamanız çok yüksek. Bu değerin yüksek olmasının bir kaç nedeni var. İlk sebep eğer altyapı sorgusunda hala yüksek hızlar alabileceğiniz görünüyor ise bina girişinden modeme giden kabloda veya ek yerlerinde gevşeme veya oksitlenme olmuştur, diğer bir sebep bölgenizde yoğun bir internet aboneliği olmuştur kapasite nedeniyle değer yükselmiş olabilir. Yine aynı şekilde abone yoğunluğu nedeniyle bağlı olduğunuz santral veya saha dolabının kapasitesi azalmış bu da zayıflama olarak size yansımış olabilir. Genelde ilk bahsetttiğim durumdan kaynaklanıyor. Yani iç tesisat. Bu aşamada ilk yapmanız gereken şey daire içinde modeme giden kabloda bir ezilme yıpranma var mı kontrol etmeniz, bir başka kontrol noktası modeme gelen kabloda ki ek yerlerinde bir oksitlenme gevşeme var mı kontrol etmeniz veya ettirmeniz. Son olarak modeme bir spliter (ayırıcı) takılı ise onu iptal edip modemi kabloya direkt bağlamanız olacaktır.

zayıflama nedeniyle hattın kapasitesi düştüğü için size tanımlanmış hız yüksek geldiğinden üsteki değer düşüyor. Bu değer zyxel ve asus cihazlarda eğer hat kalitesi kötü ise 13 db altında crc oluşturuyor. Bu değer 13 ve üzeri olduğunda ya daha az crc oluşturur yada tamamen kesilebilir.
noise margin downstream bu kısım ne kadar yüksek olursa o kadar sağlıklı bir hatta sahipsiniz demektir.

Son 1 aydır ben de de crc hatası yüksek günlük 1 milyon hata alıyorum. Ben de ilk başta modem vs. Diye düşündüm kablo desem yeni arada ek desem yok. Bir gariplik var ama çözemedim. Crc hataları da neden se akşama doğru daha da yükseliyor. Sanırım alt yapı yoğunluğu, modem de kullanılan cpu , donanım ve yazılımda bi o kadar etkiliyor. Aslında kullanmanız gereken modemler keenetic vs. ancak fiyatlar ateş pahası. 6 bin liraya dahi modem var. Bi modeme o kadar para verilir mi diyenler vardır.

Ben de diyorum. Ancak ülke şartları belli ucuz etin köftesi bu kadar oluyor. Bu kötü alt yapıyla stabil internet kullanmak istiyorsanız. Kötü alt yapıda ki parazitleri temizleyecek kaliteli bir modeme ihtiyacınız var. O yüzden de paraya kıymak gerekiyor.

Aksi halde ne yaparsanız yapın 2 gün düzeltirsiniz sonra yine aynı olur.

Modemi binaya gelen kabloya bağladığımda aldığım değerler ekte paylaştığım gibi daireme gelen kabloda zaten 3 yıl önce cat6 olarak yenilemiştim izleyebileceğim bir yol var mı ?

1 Beğeni

Zayıflama azalmış margin değeri yükselmiş. Ama hâlâ zayıflama yüksek. Sanırım dolap veya santralden uzak bir konumdasınız altyapı sorgusunda daha yüksek değerler çıkıyor ise düzeltilene kadar destek kaydı açmanızı önerebilirim. Dolaptan veya santralden size gelen kablo veya dağıtım kutularında da problem olabilir eğer altyapı sorgusunda yüksek değerler varsa. Altyapı sorgu sonucunda 35 ve altında değerler varsa bölgenizde altyapı iyileştirme veya fiber dönüşümü beklemeniz gerekebilir.