Nakil işlemleri hakkında bilgi almak istiyorum

Merhaba şuan bulunduğum yerde vdsl altyapısı var taşınacağım yerde de vdsl altyapısı mevcut.
Şuan ki yerde ankastre kutusundan iç daireme kadar bakır kabloyla bağlantı yapıyorum yeni evde iç merkezli kablolama sistemi mevcut fakat bu pek beni tatmin etmedi yeni evde nasıl bir bağlantı yapabiliriz gelen ekiplere ne demeliyim? Bir de bana bugün gelen bildiriyi size aktarmak istiyorum ;

Merhaba Tolga Bey; ben Ecem K.

Telefon bağlantınız için 25.11.2020 için randevu tarihi verilmiştir verilen randevu tarihi içerinde bağlantınız sağlanacak daha sonra internet bağlantınız için gereken işlemler sağlanacaktır.Daha sonra kurulum ekibi yönlendirilecektir.

iyi günler dileriz.

Fakat bu bilgi bana 26.11.2020 (bugün) itibariyle bilgi ulaşıyor evde değildim acaba bağlantı olmuş mudur?

1 Beğeni

Eğer iç tesisat verim alamayacağınız bir durumdaysa ekipler gelmeden yada ekipler gittikten sonra işinin ehli bir elektrikçi bulun ve Nexans cat6 kablo çektirin. Ankastre kutusundan direk modeme ek olmadan.

2 Beğeni

Eğer başka firmadan taşıma yapmayıp sıfır abonelik başlattıysanız gelen ekipler kurulumu yapar. Sizde onlar gittikten sonra elektrikçi getirirsiniz.

1 Beğeni

Pandemi den dolayı yoğunluk sebebiyle aksamalar olabilir. Yetişmemiş gelememişlerdir. Size iletilen numara varsa ordan randevu yenileyin yada bilgi edinin.

Düzeltme; telefon bağlantısı dediği size telekom tarafından port tahsisi işlemi olması lazım. Bu süreç bitince evde kurulum için randevu verilecek ve kuruluma gelecekler. Yani 25i için söylenen evde kurulum tarihi değil. Onun için sms gelir size.

1 Beğeni

Anladım teşekkür ederim

1 Beğeni

Yok başka firmadan geçmiyorum Türknet kullanıyorum sadece nakil istedim

1 Beğeni

Sadece taşıma da kurulum ekibi gelmez o yüzden sormuştum. Sıfır başvuru ve nakil işlemleri aynı prosedürde işler

Anlıyorum bina içi tesisata baktığımda ince bakır kablo görüyorum cat6 kablo da kalın mı olması gerekli?

Resim atarsanız ona göre cevap vermek isterim.

Şuanda diğer evde olmadığım için ilerleyen günlerde resim atabilirim ya da biri filan geçerse ona söylerim çekip atar bende buraya atarım ilginiz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Cat6 kablo o kadar kalın bi kablo değil büyük ihtimalle kanala sığacaktır. Zaten elektrikçi bakınca olup olmayacağını size söyler.

Murat bey böyle bir yazı gelmiş dün;

Bulunduğunuz bölgedeki altyapı sorunları nedeniyle hizmetinizi nakil etmemiz gecikiyor. Konuyu biz takip ediyoruz. Şu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok. Bu mesajı size işler biraz gecikiyor demek için gönderdik. Sizi düzenli olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Nasıl bir sorun olabilir?

Yoğunluk sebebiyle gecikmedir muhtemelen. Telekomdan gelen bildirim neyse onu size iletirler.

Anladım peki nakil işlemi sağlanmadan önceki bakır kalın kabloyu almam gerekli mi? Şöyle anlatıyım kalın bakır kablo ikiye ayrılıyor ve iç bağlantısı da normal ince kabloyla bir ucuna birine diğer ucuda diğerine bağlanmıştı ben şimdi cat6 kablo yaptırsam onun bağlantısı nasıl olacak modeme nasıl bağlantı yapacağım bildiğim kadarıyla cat6 kablonun bir sürü iç kablosu var?

8 kablo olur içinde ve 2si kullanılır. Tavsiyem elektrikçiden destek alın ve önce kuruluma grlen ekibe ücretini versem yanınızda cat6 varsa değişitirir misiniz diye sor yaparlarsa o ekibe yaptır. Yok derlerse elektrikçi çağırın.

Tamamdır çok teşekkür ederim bilgiler için.

1 Beğeni

@Murat042 merhaba tekrardan şuan yeni evdeyim odanın birinde bu şekil sistem var, diğer odada ise kablo var direk kurulum ekibi henüz gelmedi nereye bağlamam lazım?

Bende turknet internetimi adres değişikliği sebebiyle taşıttım. Eski kayıtlar silindiği için hatırlamıyoru m
ne kadar sürdüğünü ama birkaç hafta geçmişti diye hatırlıyorum. Neyse önce Türktelekomun ekibi geldi ve benim eve çıkan hatta isim kartı taktı. Daha sonra Turknet’e bağlı çalışan saha elemanı geldi kurulumu yaptı. Fakat bina içi tesisat berbat çıktı. Halbuki binada yeni 4-5 senelik bir bina. Neyse elektrikçi gelip kabloları yenilemesi lazım, bu şekilde kullanım yapamazsınız dedi. Ben bina girişinde bir hız testi yapmasını rica ettim. Orada da hız, 85mbps destekler denmesine rağmen 30-40mbps zor çıktı. Neyse yine de elektrikçi getirttim kabloları bağlantıları kontrol etti. Bazılarını söktü taktı. Pek bi fark olmadı. En son cat6 kablo getirtip denettirdim fakat yine çok az bir fark oldu. Bu sebeple yeni yeni bir destek kaydı açtım. Eve gelen hatta sıkıntı var dedim. Bu sebeple gelen Türk telekom elemanı başta sanmıyorum bizle ilgili bir sorun olduğunu vs. dese de sonradan eve gelen portta mı devrede mi ne arıza olduğunu keşfettiler. Şuan vaadedilen gibi 85mbps civarı destekler görünüyor hat maksimum.

Bu hikayede seni ilgilendiren kısım şu; kurulum ekibi geldiğinde bina girişinden kesinlikle ölçüm yaptırt. Bina girişinde yüksek ve güçlü bir sinyal yoksa istediğin kadar evdeki tesisatı yenile bir işe yaramaz.

1 Beğeni

Öncelikle bilgi için teşekkür ederim sözde cuma geleceklerdi gelmediler bu hafta kesin gelirler cat6 olayı mantıklı fakat ben apartmanda bu kutuyu göremedim o yüzden iç tesisata baktım resimlerde paylaştığım gibi bir de şöyle bir durum var nakil işlemi öncesi altyapı kontrolünde 83mb’e kadar yazıyordu OİM’de teknik bilgilere baktığımda 4mb’e kadar göstermeside kafamı karıştırdı bağlandığında inşallah böyle kalmaz.

Kurulum ekibi nereyi uygun bulursa oraya bağlatın.