Multi ssıd?

bu multı ssıd kullanmanın bir faydası var mıdır? ne ise yarar bu multi ssıd?

Her birine farklı vlan id verebilir farklı kurallara tabi tutabilirsiniz. birine girenin diğerine bağlı cihazlara erişimini engelleyebilirsiniz ve izolasyon sağlayabilirsiniz.

daha da açıklar mısınız bende multı ssıd yerinde sadece ssıd ismi ve password koyuluyo

izolasyon olunca ne olur peki bide bir şey sorcam ben 1 tane multi ssıd açıp sadece ben bağlansam daha stabil bir internet mi kullanmış olurum

Pardon ben Zyxel T50 kullanıyorsunuz gibi düşündüm.

Tek başınıza bağlanırsanız daha hızlı baglanirsiniz diye bir yorumum olamaz. Neticede aynı sayıda cihaz router’a bağlı olacak. Bu aradaki farkı hissedemezsiniz diye düşünüyorum. Farklı ağ olsa da neticede bunları koordine edecek olan yine o router’ın işlemcisi.

İzolasyon güvenlik amaçlı yapılır. Örneğin ev bilgisayarlarının bağlı olduğu ağ özel olur, misafirin gireceği veya sürekli dışarı açık sunucu gibi çalışan cihazın bağlandığı ağ kendine özel olur ve ip havuzu da farklı olabilir.

Birden fazla işlev için kullanılıyor olabilir. Mesela o ağa bağlananların belirli bir hız almasını sağlarsın.
Veya belirli ağdakilerin belirli sitelere erişimini kısıtlayabilirsin.
Veya dağıtıcı olarak kullandığında her bağlantı noktasının başka bir repeater a bağlanmasını sağlayabilirsin.
Yani marka model bilmediğim için olabilecek olasılıkları yazdım.