MTU ayarı kaç olmalı?

1500 yaptığımda upload hızı ağır drop yedi, 900’den 100 küsürlere düştü.
1492 normal gibi,
1452 de fena değil,
ne yapacağımı bilmiyorum. cmd taktikleri işlemiyor windows için 1500 mtu dahi sıkıntısız.

router pppoe üzerindeki mtuyu kaç yapmalıyım.

gigafiber

1 Beğeni

Ethernet max 1500, pppoe max 1492.

1 Beğeni

bilgisayarından da mtu’yu 1492 yap
netsh int ipv4 set subinterface “Ethernet” mtu=1492 store=persistent

1 Beğeni

Bende Mart 2022 den beri modemden mtu 1500 kullanıyordum, download upload sorunsuzdu, sonra ne yaptılar ne ettilerse 1 aydır 1492’ye çekmek zorunda kaldım, 1500 yapınca upload 30 35mbps hızlarda sürünüyor 1492 de normalde dönüyor artık

1 Beğeni

Bendede tam tersi oluyor. Birde paket kaybı yaşayanlar oluyor MTU yüzünden, belki ondan sebebtir.

Ben de olan durumu anlam veremedim sebepsiz böyle bir şey oldu birdenbire yoksa aylardır 1500 mtu sıkıntısız sorunsuz kullanıyordum geçenlerde bir şey yüklerken fark ettim baktım saniyede 3 MB ile falan upload ediyor dedim hayırdır ne oldu Bir baktım düşüş var sonra mtu 1492 yaptım düzeldi tekrar 1500 yaptım gene bozuldu, sadece uploadda sıkıntı oldu download sorunsuz calısmaya devam ediyordu, canavar gibi çalışan şey bir anda bozuldu yüksek ihtimal sistemsel bir değişiklik yaptılar ya da kapasite falan ile alakalı bir durum mu bilmiyorum çok anlamda veremedim üstüne de düşmedim açıkçası

1 Beğeni

En iyi mtu değerini bulmak için bu video yardımcı olabilir.

Davet kodu: IUS72HD99ORX

1 Beğeni

Son bir not düşeyim, modemden mtu 1500 yapınca wifi baglantıda problem olmuyor, download upload telefonumun maksimum hızını destekliyor 550/530 ama kabloda download 935 / upload 35mbps ethernet hattında bir sıkıntı oluyor

Benim bu videoya göre 1484 çıkıyor. 1484 yapayımmı sizce? 1492 de kalsınmı cok kararsızım. Modemim Keenetic Hopper

İnterneti kullandıkça mtu sorunu kendini gösteriyor. Bir kaç denemede oyunlarda ve yayınlarda dalgalanmalar oluyor. Deneyerek daha iyi bulursun.