Modeminizde Yaptığınız Özel Ayarlar?

Herkes modeminde yaptığı ayar vardır elbette test edip daha iyi hale geldiyse burada paylaşırsak faydalanır herkes ve daha iyi performans alınır. Şimdiden herkese teşekkürler :slight_smile:

değişmem gereken var mı sizce?

Merhaba
Keşke modeminizin marka model bilgisini verseydiniz.
Benim de böyle bir bilgiye ihtiyacım var tam olarak.
Tp Link VR300 için özel ayar tavsiyesi verebilecek varsa harika olur.

1 Beğeni

Modemim ‘TP-LİNK ARCHER VR1200’

1 Beğeni

HERKES tecrübe edip kullandığı ayarları paylaşırsa deneme-yanılma ile test edilir ve kullanılır iyi olur bence.

1 Beğeni

Modem üzerinde birçok ayar kurcaladım ama internet hız ve performansında işe yarayacak bir değişim görmedim.
Zayıf bir modem kullanıyorsanız wps ve usb hizmeti gibi kullanılmayan özellikleri kapayarak ısınmadan kaynaklı performans düşüşüne fayda sağlanabiliyor.

Selam. Bu ayarlar kimisinde etki etmiyor, kimisinde etki ediyor, kesin gözüyle bakmama gerekir. Peki,
Teorik olarak bazı ayarlar söyleyeyim:

• Kanal bant hızı (MHZ ne kadar yüksek güçlü/kısa bağlantı / MHZ ne kadar düşük tam tersi)

• Kanal ayarı (Wi-Fi Analyzer ile boş kanal veya en az yoğun kanala yerleşmek)

• İşaret Aralığı ( Modem ile cihazın tepkime süresidir, varsayılan 100’dür. Düşük olması güç tüketimini arttırır tepkimeyi modem ile cihazın iletişim süresini düşürür.)

peki sizce bant genişliği kontrolü kullanılmalı mı evde 7 cihaz var internete bağlanan?

QOS ayarını duruma göre kullanabilirsiniz. Örnek: İndirme veya yükleme yapmak isterken, Oyun oynarken özellikle 7 cihaz aktif bir kullanım gösteriyorsa kendi cihazınız hariç QOS etkinleştirebilirsiniz.

Keenetic Omni modem kullanıyorum. Modemi kararlık modun da kullanırsam eğer, mevcut snr de hem maks hem mevcut hız düşüyor ama geliştirici moda alıp aynı snr oranında nedense 2 değer de artıyor. Ayrıca Profili sadece vdsle çekip, vdsl profillerini 17A ve 30A ya çekip Bitswap kapatıp sadece SRA açtığım da hızım da 4 mbps lik bir artış oluyor ve crc fec hataları neredeyse %90 lık bir azalış gösteriyor. Çok ilginç :smiley:

1 Beğeni

Bi deneyeyim bende :hugs: vr2100