Modeme gelen hız ile aldığım hız farklı?

Merhabalar ;

Özeti : En alta bırakıyorum.

İş yerimde hemen hemen bir senedir 75mbps paketi kullanıyorum şimdiye dek pek bir sorun yaşamadım. 75Mbps hızı çok rahat alıyordum taki şu iki gün öncesine kadar. Şu an speedtest yaptığım zaman sabit bir şekilde 9.5mbps geliyor. Bugün saha ekibinden bir arkadaş geldi inceledi kendi modemini filan taktı aynı şekilde onun modemede 85 geliyor ama speedtestlerde sabit 9.5 geliyor. Yüksek ihtimalle bana gelen sinyal yani TurkNet tarafından bir işlem yapılması gerekiyor ama ben derdimi anlata dek bir hayli zaman geçer. Bir fikri yada bilgisi olan var mıdır ?

Şuraya yaptığım işlemleri yazayım ona göre yorumlarsanız.

• Fiziksel bir değişiklik olmadı (Bina içi /dışı)
  • Farklı modemlerden denendi. Sabit 9.5.
  • Modemde 2.4ghz / 5ghz üzerinden ayrı ayrı test yapıldı. Sabit 9.5
  • Wifi dışında kablolu bağlantı yapıldı yine aynı hız.
  • Modeme res attım tekrar kurulum yaptım.
  • Müşteri h. modeme gelen hız 85 sorun yok diyor , saha ekini gelip bakıyor modeme gelen 85sorun yok ama ben 9.5 üstü hızı hiç bir şekilde alamıyorum.
  • Modem üzerinde Cloudflare(1.1.11) dns tanımlıydı , onu iptal edip default yaptım.

Özet: Modeme ulaşan hız 85mbps ama speedtest istisnasız 9.5 sabit.

Merhaba, destek kaydı açıp 15 dakika ara yapılan hız testini temsilcilerle paylaştınız mı ? Bir de Cmd açıp Tracert 8.8.8.8 yazıp çıkan sonuçları paylaşır mısınız ?

Farklı hız testi ölçüm sitesi denediniz mi? Nperf gibi…

Şu an iş yerinde değilim , yarın gün içinde paylaşacağım.

speedtest , fast gibi siterde denedim sonuç aynı. Bu hızı birisi farklı diğeri farklı ölçüyor durumu değil. Gün içinde farklı sitelerden farklı zamanlarda onlarca test yapsam hepsi sabit 9.5 geliyor. Çünkü bana zaten 85 geliyor (modeme) ama modemden sonra ben download kısmını 9.5 üstünü alamıyorum. Modem arızalı diye düşündüm ama teknik s. gelen arkadaş kendi modeminde bile speedtest 9.5 üstü alamıyordu. Kısaca hat bana 9.5üstü down izni vermiyor gibi bir durum var. Yazılı olarak ama 85 geliyor modeme :smile:

1 Beğeni

Çok enteresan bir durum. Modeme gelen hızın speedtest üzerinde olmaması ilk olarak akla DNS yi getiriyor ama onu da modemi sıfırlayarak neden olarak kaldırdığınızı söylediniz. Anlam veremedim?

1 Beğeni

1 Beğeni