Modemden Port Nasıl Açabilirim?

Merhabalar VMG8623-T50B model modem kullanıyorum ve arkadaşlarımla eski günleri yâd etmek için minecraft girelim dedik. Arayüzde NAT bölümünden kurdum portu açtım sanırım.

Lakin Port Checker ile kontrol ettiğimde ve arkadaşlarım girmeyi denediğinde sonuç alamıyoruz.

2015 li yıllarda kurup oynuyordum acaba ben mi kuramıyorum çözemedim modem yeni olduğu için port açma videoları falan da bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan destek verebilir mi ?

Modemden modeme değişir ancak port açabilmek için çoğunlukla statik ip’ye ihtiyacınız var. Eğer statik ip alamam diyorsanız LogmeIn Hamachi gibi çözümler de var tabii.

Modemden modeme değişir ancak port açabilmek için çoğunlukla statik ip’ye ihtiyacınız var. Eğer statik ip alamam diyorsanız LogmeIn Hamachi gibi çözümler de var tabii.

Statik olmadan da açılıyor diye biliyorum. Arada sırada ip değişmesi sıkıntı değil arkadaşlarım la oynayacağım için değişince yenisini atabilirim.

Statik olması gerek denmesinin sebebi artık neredeyse herkese cgnat ip verildi. Yani internete çıkış yaptığınız ip gerçek değil. Bir ip üzerinden bir çok insan internete çıkıyor ipv4 yetersizliğinden dolayı. İp niz dinamik ise yüksek ihtimalle real olmayan bir ip olacağı için port açamazsınız, çünkü o ip üzerinden bir çok insan internete çıkıyor. Statik ip satın alırsanız real bir ip size tanımlanır. Sabit gerçek bir ip’niz olur. Bu şekilde server kurabilirsiniz.

Sizin yaşadığınız durumda bu kadar zahmete gerek yok diye düşünüyorum. 5 kişiye kadar ücretsiz hesapta Logmein Hamachi kullanabilirsiniz. Uygulama sizi aynı ağda gibi gösteriyor bir nevi lan üzerinden oynayabiliyorsunuz.

1 Beğeni

Demek ki eskiden kurabilmemin sebebi buymuş teşekkür ederim.

1 Beğeni