Modemde görünen hızı alamıyorum

ben teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

1 Beğeni

Kullandığınız modem son derecede kaliteli bir modemdir. Modem yönünde bir sorununuz yok. Çünkü aynı modemi yaklaşık 2 hafta önce ben arkadaşıma satın aldırttım ve gerek çekim gücü gerekse bağlantı kalitesi çok iyi.

Hızınız maksimum 75 Mbps olarak sınırlandırılmış tabloda gözüken o. Bunu yapan TurkNet çalışanıdır. Hızınızın aralıklarla düştüğü zamanlar modem arayüzüne girin ve bu attığınız örnek hızlar ile karşılaştırma yapın. Hem snr değerlerine bakın hemde mevcut ve maksimum hız değerlerine bakın.

75 mbps benim internet paketim zaten bunda bir sıkıntı yok 4 yıldır sorunsuz sıkıntısız bu interneti alabiliyordum ancak 3-4 aydır ortalama internet hızım sabahları 15-20 akşamları ise 2 ila 7 arasına kadar düşüyor gerçekten kullanılamaz hale geliyor sorun da burda başlıyor

dediğiniz snr olayını da sürekli olarak deniyorum eskiden speedtestta sunucum trabzona rizeye bağlanıyordu pingim 25 30 civarına kadar yükseliyordu hızım yine aynı şekildeydi bu bi kaç gündür TurkNet ankara sunucusuna bağlanıyor (ankarada yaşıyorum) pingim 5-6 civarına kadar düştü ama hızım hala aynı civarlarda geziniyor upload kapasitemin tamamını alabilirken download kapasitemin çeyreğini alamamak üzüyor bu fiyatlarda

Belirttiğiniz zamanlarda 15-20 değerlerini hız testi yaparak mı görüyorsunuz yoksa modem arayüzünden mi bakıyorsunuz ?

Hız testinden bu değerleri görüyor diye anladım. Hat değerleri değişmiyormuş

Eğer hat değerleri değişmiyorsa ve hız testinden bu bahsettiği değerleri alıyorsa birkaç sebep vardır.

1.Hattına biri bağlanıyor ve aynı saatlerde indirme yapıyor.
2.Hattına sürekli olarak saldırı yapılıyor.
3.Aynı saatlerde voltaj dalgalanmaları sebebi ile bağlantı anormalleşiyor.
3.Bağlı olan bir cihazda güncelleme açık ve aynı saatlerde bu güncellemeyi yapıyor.

Şimdi şu var hattına ekran fotosunda görüldüğü üzere 75 mbps ulaşmıyor zaten onu söyleyen ya işini bilmiyor yada doğruyu söylemiyor. Çünkü görüldüğü üzere hattına ulaşan hız 60 Mbps.

Yalnız şöyle bir durum var TurkNet tarafından yazılımsal olarak 6 db snr atanmış durumda ve bunu modem üzerinden 12 db olarak güncellemiş.

1 Beğeni

hat değerlerimde fiziksel olarak 75mbps alıyorum ama speedtest ve indirmelerimde 5mbps civarı internet alıyorum

1. hattıma bağlanan birisi yok arayüzden sürekli olarak kontrol ediyorum bilgisayarımda veya telefonlarımızda indirme yapmıyoruz
  2. birinin saldırı yapacağını sanmıyorum
  3. voltaj dalgalanmaları hakkında bir şey diyemeyeceğim bi fikrim yok ama her akşam saatlerinde internetim bu hale geliyor sürekli olacağını sanmıyorum
    4.dediğim gibi indirme ve güncelleme yok internetim akşamları sebepsiz yavaşlıyor

benim internet pakedim 75mbps normalde snryi 12ye ben çektim denemek için yakın civarlarımıza altyapı çalışması yapıldı olay ordan sonra patlak verdi 2 kere türk telekom destek ekibi evime geldi ancak bir şey diyemediler taktıkları cihazda fiziksel olarak 75mbps gördüler kendi modemlerinde denediklerinde yine aynı sonucu aldılar

şuanda bile internetim bu halde hala çözümünü bulamadım online işlemler şikayet açtığımda sorun yok diyip sallıyorlar
ayrıca türk telekom ekibi evime geldiğinde ankastrenizde internetimizi alıp başka bir daireye bağladıklarını ve bunu düzelttiklerini söylediler hala ne yapacağımı bilmiyorum

bu arada sadece akşam saatlerinde değil geçen diğer zamanlarda da eskiden kullandığım 75mbpsyi alamıyorum maksimum son 3-4 ayda 20 25 civarını görebildim

eski indimelerimde steam epic gibi storelarda 7-8 mb/s indirme hızı alıyordum şuan onlarda da 500kb/s ila 1mb/s arası bir indirme alıyorum

Hız testini wifi üzerinden mi yapıyorsunuz acaba ?

hayır kablolu bağlantı üzerinden yapıyorum dediğim gibi kablo ve modem değişimi de yaptım ancak bir yararı olmadı

şimdi şöyle birşey demeliyim. ethernet kablosunu değiştirdiniz sanırım. Peki dsl kablosunu yenilediniz mi? Dsl kablosu modeme kadar eksiz mi geliyor?

modemden bilgisayarıma kadar gelen kabloyu değiştirdim türk telekom ekibi kendi cihazından test yaparken benim dsl kablomu kullandı bir sorun olmadığını söyledi

mtu ayarını 1492 yapın.
Daha birçok ayar var. Yarın benim bir arkadaş var onun evine gittiğimde size modem ayarlarını yazarım.
Ona da asus ac51 modelini aldık ben ayarladım çünkü. En stabil ayarlar nedir birebir yazarım size.

ayni sorun.bendede.olmaya basladi.son.1 haftadir modem.arayuzunde.86 iken ben suan ,75 zor aliyorum

Hız testinden 75 çıkması normal. Ama değerler de değişiyor ise kapasite ile ilgili olabilir.

guzel.kardesim.ayni degerlere sahibim ve videosu.bilene mevcut pc de kablolu olarak denedin 75 tabletde kablolu denedim.75 normalde 79 ,84 arasi aliyordum kapasite derlerse sadece kendi binamda 3 kisi internet kullaniyo bisiler.oluyo ama anlamis degilim.ama.turknetden memnunun duzelcegini umut ediyorum :raised_hand_with_fingers_splayed:

mtu ayarım otomatik olarak 1492ye ayarlanmış durumda stabil ayarlar için beklemekteyim

üzülerek bu ssi buraya bırakmak istiyorum uploadım sorunsuz bir şekilde gelirken download beni öldürüyor