Modem mi Almalıyım Yoksa Router mi?

Şuan Huawei HG658v2 kullanıyorum kabloluda bi sorunum yok ama wifi kısmına gelince çok fazla sorun yaşıyorum. Gündüzleri 30mbps civarı alıyorum kablosuzda yeterli benim için ama akşam 21.00-01.00 arası 1 ile 15 mbps arası değişiyor hız bazen video bile izleyemiyorum. Özellikle bluetooth kulaklığımı kullanırsam daha da kötü oluyor 2.4ghz den dolayı. Ben de modem almaya karar verdim ancak fiyatlar çok fazla 5ghz tarafında. Aklıma router almak geldi sizce mantıklı mı modeme göre eksileri nedir? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Eğer modem alırsam T50B router alırsam aşağıdaki resimde bulunan xiaomiyi alacağım. Paketim 100mbps snr 8-9 arası değişiyor bunu da belirteyim.

Dediğiniz gibi 35mbps lik pakette sorun yaşamıyordum ama 100mbps kaldırmıyor sanırım ve bluetooth u kullanmam gerektiği için 5ghz şart oldu maalesef yoksa güzel modem

Modem almak yerine router alırsanız daha iyi olur. Modemin 1. amacı interneti kullanılabilir hale getirmek routerın ise tek amacı interneti wifi ile dağıtmak.
5ghz bandı yüksek veri transferine imkan verir fakat ulaşım alanı 2.4ghz e göre çok daha düşüktür.
5 Ghz router alıp kablolu bağlantı yapmayacak iseniz (yani 2.4ghz alıp 5ghz dağıtacak ise) hiçbir mantığı bulunmuyor.
5ghz modem alıp 5ghz router almalısınız.
Yapmanız gereken ise 5ghz modem alıp kablolu bağlantı ile 5ghz yayın yapmaktır.

Routere kabloyla bağlayacağım dediğinizi tam anlamadım. 2.4ghz modeme 5ghz routeri kabloyla bağlasam sorun olmaz diye düşündüm ben.

tamam o zaman sorun yok router almalısın
aldığın routeri de evin orta alanına koymalısın alanı çok dardır

Yani 5ghz modeme göre 5ghz routerin menzili daha az mı demek istiyorsunuz? Yoksa kalitesiyle mi alakalıdır

Eğer modem daha verimli olacaksa modem almak isterim ama performans farkı olmazsa router alayım diyorum.

Onu zaten biliyorum ama modem 5ghz si ile router 5ghz si arasında fark var mı onu merak ediyorum.

ürünü zaten attım resimde ufaktan bi bakabilir misiniz çok anlamıyorum ben

Sadece Wi-Fi’de sorun yaşıyorsanız router yeterli olur.