Modem değişimi sonrası hız düşüşü

Merhabalar wifi da performans düşüklüğünden dolayı bugün Huawei HG658 V2 modemimi TPLink VR300 model modem ile değiştirdim hızlı bir kurulum yaptım fakat bir hız düşüşü yaşadım speedtestlerde +70 mbitler görürken 59 un üzerine çıkamıyorum ve steamde indirme hızım 8.5 mbyte maksimum göürüken şu an 7.2 görüyor kurulumda eksiklik mi yaptım ve wifi çekim gücünde bir değişiklik de hissedemedim yardımcı olur musunuz ?

Merhaba @Zeo ,

Modemi pek bilmem ama eğer ki modem içerisin de 2.4GHz ve 5GHz frekansları bulunuyorsa belki de modem arayüzün de bu frekansları birleştiren bir ayar açmışsındır ve mesafene göre bir frekans belirliyordur ve bu da senin düşük hız almana sebebiyet veriyordur.

1 Beğeni

Ayrıca modeminizin mu-mımo özelliği yok bu da bir etken olabilir hız düşüşlerde wi-fi de

İstemci listesinden cihazınızı kaydederek sadece 5 ghz ağında kal şeklinde ayarlayabilirsiniz cihazınızı.Mesafeden mesafeye hızınızda düşüşler olabilir hatta biraz daha uzaklaşırsanız 5 ghz sinyali hiç gelmeyebilir ve o mesafede 2.4 ghz seçeneğini etkin yapmanız gerekebilir.Kanal durumları da söz konusu tabi.

Saniyede 7.2 mb indirme 70 civarı hıza tekabül eder.59 un üzerine çıkamasaydınız saniyede 6 mb ile indirirdi.Wi-fi konusunda bir sürü etken var.Ve hiçbir sağlayıcı destek vermez wi-fi sorunlarına ama reklamlarda wi-fi ile kablosuz şekilde laptop ile internet kullanan saçları uçuşan hanfendiyi görebilirsiniz :sweat_smile: