Mahalleye Fiber Altyapı Geldi Ama Sorgulamada Gözükmüyor

Merhaba,
2 yıldır TurkNet kullanıyorum. Birkaç ay önce mahallemizde fiber altyapı çalışması başladı. Geçen ay çalışma sonlandı. Önceden mahalledeki birçok evde bakır altyapı dahi bulunmuyordu. Şuan bu evleri TurkNet sitesinden sorguladığım zaman hepsinde 100Mbit fiber altyapı gözüküyor. Ancak ben ve benim gibi önceden internet veya telefon altyapısı bulunanlarda fiber altyapı gözükmüyor. Sorgulamada hala maksimum 35Mbit VDSL gözüküyor. Yan komşumda altyapı gözükürken bende gözükmüyor. Bunun nedeni ne olabilir ve ben bu fiber altyapıdan nasıl faydalanabilirim? TurkNet’e sorduğum zaman “mahallenize fiber altyapı gelmiş ancak henüz size tanımlanmamış, önümüzdeki zamanlarda mutlaka tanımlanacaktır” dediler. Bu doğru mudur acaba? Benim yapmam gereken bir şey var mı, yoksa sadece beklemeli miyim?

Binanıza kadar fiber çekilmediyse fiber hizmetinden yararlanamazsınız VDSL olarak devam edersiniz ama çekildiyse ve VDSL olarak gözüküyorsa tanımlanmamış olabilir.Bağlı olduğunuz Türk Telekom Müdürlüğüne giderek bilgi alabilirsiniz.

1 Beğeni

Orada bir sıkıntı var ben çözemedim açıkçası. Altyapı yapılırken fiber altyapı denildi. Şuan çalışma bitti ve TurkTelekom’un sorgulama sayfasında, TurkNet’in sorgulama sayfasında ve Netspeed’in sorgulama sayfasında sorgulama yaptım, hepsinde fiber altyapı olduğu yazıyor. Yan komşum için bugün TurkNet satış temsilcileri ile görüştüm, altyapınız fiber, fiber modem gerekir falan dediler. Ama yapılan altyapı şu şekilde: Ana caddeden boydan boya fiber çekildi ve her sokağın başına direk dikildi. Direklere kadar fiber direklerden sonrası bakır kablo. Aşağıda fotoğrafını da koydum. Bu direklerden her sokakta var. Bildiğim kadarıyla bu hizmet VDSL olarak geçiyor. Ama her yerde fiber yazmasına anlam veremedim. Yani sadece bize değil hiçbir eve fiber çekmediler. Bu durumda fiber hizmet nasıl verilecek bilmiyorum.

Ama gene de ortada yeni bir altyapı var ve ben bu altyapıdan yararlanamıyorum. 5 metre öteme direk dikilmesine rağmen. Faydalanabilmek için ne yapmam gerekir acaba?

Şöyle yapalım aşağıda bırakmış olduğum Altyapı Sorgulama ’ ya tıklayarak çıkan sonucu adresiniz gizli olucak şekilde burdan ekran görüntüsünü atınız.

Altyapı Sorgulama

Burdan sonra bakır kablo geliyorsa altyapınız vdsl demektir.

Bu benim altyapı sorgulamam:

Bu da benimle aynı sokakta yeni altyapıdan yararlanabilen başka bir evin altyapı sorgulaması:

Ben de o şekilde biliyorum ama fiber denildi ve satılan paketler fiber paketler. Bugün TurkNet yan komşum için fiber modem gerekir dedi. Sanırım onların da altyapıdan haberleri yok.

Şöyle olabilir ancak. Ditekten sonra evet dsl (rj11) kablosu değil, ethernet (rj45/cat6) kablo olarak geliyor olabilir. Fiber dağıtocı direkte takılı olur dağıtım ordan yapılır. Sistemi net görmeden bişey diyemem ama sizin söylediğinize göre bu şekilde olabilir.
Daireye kadar fiber hizmetinde fiber sonlandırıcı yani ont cihazı olur bu cihaz daire içine yerleştirilir. Eğer direkteki kutuda çoklu ont cihazı varsa dediğim gibi olur büyük ihtimalle.
Bu durumda da dsl modem değil fiber router kullanmak gerekiyor.

Mahallede gezinirken yeni altyapıdan internet almış birkaç ev gördüm. Evlerine kadar dsl kablosu gidiyordu, ethernet değil. Şuan fotoğrafı elimde yok ama her sokağın başında(ana caddede) ve ortasında direk var. Bu iki direk arasında da dsl kablosu var.

Emin olmak için TurkNet ile irtibata geçiniz. En net bilgiyi ordan alırsınız. Dediğim gibi ont dağıtım cihazı direkte mevcut ise ikili dsl kablosu da bu işlemi görmeye müsaitdir.

Çok fazla soru sordum kusura bakmayın ama son bir sorum daha olacak. Bu altyapı benim adresim için sorgulama sayfalarında gözükmüyor. Sizce altyapıdan faydalanabilmek için TurkTelekom ile iletişime mi geçmeliyim yoksa ilk mesajda TurkNet’in dediği gibi önümüzdeki zamanlarda zaten altyapı adresime tanımlanır mı?

5 metre ilerisinde bu direk varsa. Her sekilde yararlanırsin. Ve büyük ihtimalle bu kutudan fiber alırsın.

Yakında adresinize tanımlanır. Henüz her bina için aktif olmamış olabilir çünkü. Bu süreçler biraz sabır gerektiriyor.

yeni binalara ya da altyapısı hiç olmayan binalara fiber çekmişlerdir sorun yok VAE ile yine 100mbte kadar alırsınız çok yakınınızda

VAE dediğiniz şey VDSL ise benim için daha iyi olur aslında zaten VDSL kullanıyorum modem falan hazır ama TurkNet yan komşuma bu altyapıyla VDSL verilemez fiber almak zorundasınız dedi.

Bu arada cevaplayan herkese teşekkür ederim.

yan komşuna fiber altyapı çekilmiş çünkü bakır kablo yok saha dolabına kadar fiber eve kadar bakır kablo ise vdsl 100mbte hatta daha fazla bile kaldırır yapa türknetin aktif altyapısı direk santralden alırsınız TurkNet teknilbilgilerde gözükür mesafesi mesafe uzadıkça internet yavaşlar VAE en yakın saha dolabından alırsınız yanı kapınızın önünden o yüzden internet hızlıdır tabi bu yeni tip saha dolabı varsa geçerli eski tipse belli olmaz