Kurulum Hizmeti

Merhaba arkadaş öncelikle hepinizi iyi günler diliyorum. Benim kurulum hizmeti ile alakalı bir kaç sorum olacaktı sizlere. Turknetin kendi internet sitesinde kurulum hizmeti kısmında attığım fotoğrafta yazanlar yazıyor. Ama iş gerçekte böyle gerçekleşmiyor maalesef. Şubatın başı gibi TurkNet 'e başvuruda bulunmuştum kurulum için turknetten bir arkadaş geldi bulunduğum kattaki merdiven boşluğundaki kablo kutusundan ev kapısının iç kısmında bulunun kablo kutusu arasında bakır kablom olmadığı için kurulum yapamayacağını o kabloyu benim çektirmem gerektiğini söyledi. Kendisine turknetin sitesinde aşağıda attığım fotoğraftaki kısmı söyledim ama kurulum için gelen arkadaş ısrarla bu işlemi turknetin yapmadığını o kabloyu benim çektirmem gerektiğini söyleyerek gitti. Bunun üzerine destek kaydı bıraktım TurkNet 'e aradılar beni ve arayan kişidi böyle bir hizmetleri olmadığını söyledi. Yine ben kendisine turknetin sitesinde böyle yazdığını söyledim ve bana nerede yazıyor tam olarak tarif eder misiniz dedi ve söyledim kendisine turknetin sitesine girip hizmetler kısmında kurulum hizmeti altında yazan yazıda görebilirsiniz dedim buldu yazıyı ve beni tekrar arıyacağını söyledi ve bi 5 10 dakka sonra aradı. Bana verdiği cevap ise şöyleydi ‘çekilecek kablo eğer sıva altıysa biz yapamıyoruz profesyonel bi destek almanız yanı elektrikçi çağırmanız gerekiyor’ dedi ve maalesef kabloyu çekmediler. Sonuç olarak bu konu hakkında bilgisi olan var mı ya da böyle bir durum yaşayan birisi var mı var ise problemi nasıl çözdü? Çok uzun bir yazı oldu biliyorum kusura bakmayın iyi günler dilerim tekrardan.

Bana da kurulum için geldi adam iç tesisatta sıkıntı yok dedi sözleşmeyi imzalattı ve gitti ancak hat değerletim oldukça düşük snr margin yani ve hat zayıflaması yüksek

Hiç tesisat yoksa maalesef kendiniz bir elektrikçiden destek alarak yaptırabilirsiniz bu işlemi. Sıva altı kablo çekim işlemleri uzun zaman alan ve işçilik gerektiren bir olay. Bu konuda elektrikçiden destek alabilirsiniz. Bina dışından kablo çekme işlemleri apartman yöneticileri veya sakinleri tarafından bazen sorun çıkarabiliyor.

1 Beğeni

O zaman turknetin sitesinde her türlü kurulumu yapıyoruz modeminize kadar diye lanse etmesi doğru değil. Kendi sitelerinde gerekliyse daire içi tesisattı ücretsiz değiştirdiklerini ve eğer yine gerekliyse ankastreden evime kadar da kablo ücreti karşılığından kablo çektiklerini yazıyorlar ama çekmiyorlar. Sebep ne peki? Sıva altı çekilmesi gerektiği için uğraşmak istemiyorlar. Kusura bakmayında ankastreden daireye kabloyu sıva altı değilde merdivenden dolandıra dolandıra mı çekiceksiniz? Hadi onu geçtim bana çekilmesi gereken kablo, katımda ki kablo kutusundan dairemde ki kablo kutusuna kadar sıva altı ve yaklaşık 10-12m kablo ile çözülecek bi durum. Sorun değil ben kendim de elektrikçi çağırıp çektiririm kabloyu ama sorun şu ki turknetin sitesinde bu işleri her türlü yaptıklarını yazıp gerçekte böyle bir şey yapmadıkları. Ben her türlü kurulum kablo çekme yapıyoruz yazdıkları için elektrikçi falan çağırmadım ve gereksiz yere internetsiz kaldım kabloyu sen çek ben çek kavgasına giriştik. En azından parantez içinde sıva altı kablolama yapmıyoruz diye bilgi vermeleri gerekirdi. Müşteriyi yanlış bilgilendirip mahçup ediyorsunuz.

Kizilmasi biri varsa o da bu işleri yapması gereken müteahhittir. Kurulum ücreti TurkNet 'e değil telekoma gidiyor. Seve seve ödenecek maalesef.

Para ödememek gibi bir şey demek istemedim tabiki gereken ücret neyse verilir, sonuçta internet bağlatmak isteyen benim. Benim anlamadığım olay turknetin kendi sitesinde her türlü kablolamayı yapıyoruz diyip yapmaması. O yüzden dolayı dedim ki en azından parantez içinde sıva altı kablo çekilmesi gereken durumları yapmıyoruz veya daire içi kablolamayı yapıyoruz ama ankastre ile daireniz arasındaki kablolamayı yapmıyoruz diye belirtebilirlerdi. Turknetin sitesine girip hizmetler kısmından kurulum hizmetinde yazanları okursanız demek istediğimi anlıyacaksınız. Orada yazanları okuyunca kablo çekmeyi TurkNet daire içi gerekliyse ücretsiz çektiğini, ankastre ile daire arasındaki kabloyu da gerekirse kablo başı ücret karşılığında çektiği anlaşılıyor. Yani orada demiyorlar ki sıva altıysa çekemiyoruz diye sorun orda. Zaten sıva altı kablo çekmiyoruz diye belirtselerdi böyle bi konu açıp sizinle paylaşmazdım.

2 Beğeni

Kurulum hizmeti bence zaten para tuzağından başka bir şey değil. Önceden ne güzel isteğe bağlıydı. Tek bir artı yönü var sanıyordum o da kişinin dairesine hat gitmiyorsa hem modemi kurup hem de dışarıdan eve kablo çekerek eve hat çekmeleriydi onu da yapmıyorlarsa sırf modem kursun diye birine 110₺ vermek üstüne bir de hattı da bir o kadar (belki daha fazla) para vererek kendin çektirmek aşırı gereksiz bir işlem. Kişinin dairesine sonuçta iç hatta bağlamadan CAT6 çekerek hat çekmeleri mümkün. TurkNet müşterilerini başkalarının inisiyatifine bu kadar bırakmamalı. Oraya kablo çekiyoruz yazdıysa ne olursa olsun çekmeli. İnsanlar sonuçta ona göre kabul ediyor.

Merhabalar, evde kurulum ekibi sizde kabul edersiniz ki sıva altı işlerine giremez. Web sitesinde belirtilmemesinin durumu genelde böyle taleplerle karşılaşmamış olmamız olabilir. Evde kurulum hizmetini anlatırken bunu eklememiz gerekebilirdi burada haklı olabilirsiniz.

Ben bu durumun değiştirilmesi için iç tarafta bu konuyla ilgilenen ekiplerime bilgi vereceğim. Uyarınız için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Tabiki dediğiniz gibi daha önce karşılaşılmış bir durum olmadığı veya karşılaşılsa bile size geri dönüş yapılmadığı için kurulum hizmeti kısmında böyle açıklama yapma gereği duymamış olabilirsiniz. Benim derdim burda o firmayı bu firmayı suçlamak değildi tabiki sadece turknetin kendi sitesinde yazılan yazıların daha açıklayıcı olması gerektiğini bildirmek istemiştim. Gönül isterdi ki sıva altı kablo çekmeyide ücreti karşılığınızda yapabilmeniz. Umarım belki ilerleyen günlerde böyle bir hizmet görebiliriz. Yazımı dikkate alıp gereğini yapacağınız için teşekkür eder iyi günler dilerim.

2 Beğeni

Modem kurulumu için alınan para gerçekten gereksiz modemi takmayı bilmeyen internet kullanmasın yıl olmuş 2021

O kurulum ücretinin içinde modemi fişe takmak dışında ki ücretlerde var maalesef. Ama iç tesisat nedeniyle abonenin daha ilk günlerden sorun yaşaması adına zorunlu hale getirilmiş olması benim düşünceme göre iyi bir uygulama.

Kurulum ücretinin fiyatını biraz daha artırıp ankastreden modeme kadar da kablo çekebilseler sıva altı da dahil bence on numara bir hizmet olur. Tabiki kablo çekilmesi durumunda ekstra metre başına kablo fiyatı da isteyebilirler ve eminim eğer böyle bir hizmet olursa kablo çektirme fiyatı elektrikçiden daha uygun fiyata getirilebilir. Alt yapısında sıkıntı olmayan kablo çekilmesi gerekmeyen müşterilerede daha uygun bir kurulum ücreti yansıtılarak güzel bir çözüme ulaşılabilir.

Elektrikçilerden daha uyguna gelmeyebilir. Sonuçta ekip oraya bir sefer gelecek. Ama mahallenin elektrikçisi o dükkan açık olduğu sürece ekmek yemeyi düşünerek fiyat verecektir. Dediğim gibi süre ve fazladan personel gerekiyor bu sıva altı işlem için. çok teknolojik cihazları varsa (ki sanmıyorum) tek kişi de yapabiliyor. Bir diğer konu ise binanın yapılışı esnasında bazı iş bilmez elektrikçilerin yanlış boru çapı seçmeleri veya farklı hat üzerinden (anten veya görüntülü konuşma sistemi) internet kablolarını geçirme işlemleri daha sonrasında buradan çekilecek olan yeni kablonun ilerleyişini imkansız hale getirebiliyor.

Çok güzel değinmişsiniz bina yapımındaki iş bilmez elektrikçiler diyerek işte bu sebepten dolayı TurkNet böyle bir hizmet sağlasa çok iyi olur diye düşündüm. Çünkü çağıracağımız elektrikçide iş bilmez biri olabilir veya piyasayı bilmeyenlere yüksek fiyat çekebilir ve sende biran önce internete kavuşmak istediğin için her şeye tamam diyip işin sonunda yüksek bir fiyat ödeyebilirsin elektrikçiye. Bütün elektrikçiler böyledir demiyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.

1 Beğeni