Keenetic Omni DSL modem CRC errors

Dosya indirirken iptal olmuyorsa veya oyun esnasında sunucudan atmıyorsa, bu crcleri çok önemsemeye gerek yok açıkçası. Benim onbinlerce oluyordu ama kullanımda olumsuz etkilerini görmemiştim. TurkNet Online İşlem Merkezi’den kayıt açtırıp hızınızı 75 mbps’e indirirseniz veya aynı işlemi qos ile denerseniz, iyileşmeler olacağını düşünüyorum. Altyapı desteğinizin son limitine kadar kullanıyorsunuz. Bu da bir etken olabilir. Biraz da hat zayıflaması var. Eğer bina içi tesisatınız iyi değilse, elektrikçiye ankastreden modeminize kadar cat6 çektirebilirsiniz. Bazen modemin yazılımından kaynaklı da olabiliyor bu crc ve ping sorunları. Varsa güncelleme yapabilirsiniz veya eski sürümleri de deneyebilirsiniz. Port açma kısmına gelince, bilgisayarınızın ip adresini sabitlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda o ipyi modem arayüzünden de mac atamasıyla bilgisayarınız için kalıcı yapmanız gerekiyor. Çünkü pcyi her kapatıp açtığınızda ip adresi değişiyor ve başka bir cihaza atanabiliyor. Mesela benim yerel ip adresim 192.168.1. Ben sonu 3 olacak şekilde sabitledim. Yoksa her elektrik gittiğinde veya modem/pcyi kapatıp açtığınızda ip değişiyor. Bu yüzden açtığınız port işlevsiz kalıyor ve moderate oluyor. Youtube’da videolarını bulabilirsiniz basit işlemler. Sonrasında nat kısmı kalıcı olarak open olacak. Bir de technopat’ın bufferbloat ile ilgili videosu var. Ona bakmanızı tavsiye ederim.