Keenetic Modemi Zte Modeme Kablosuz Olarak Bağlama

Merhaba.

Keenetic extra dsl modemi evdeki diğer zte modeme kablosuz olarak nasıl bağlarım? Kablosuz bağlanarak wifiyi nasıl genişletebilirim?

Buradaki adımları deniyorum fakat DHCP çakıştığı için olmuyor. IP adresini manuel olarak atıyorum fakat yine internet bağlantısı gelmiyor.

Bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim.

Merhaba,

1. ZTE ana modem yapıp keenetic extrayı ağ genişletici olarak çalıştırıp zte wifisine bağlaya bilirsiniz wifiler ayrı olarak gözükecektir.
  2. Modemler arası kabloma yaparak internet aktara bilirsiniz.

Otomatiğe aldığında bir fark oluyor mu ?

Genişletici modda kablo ile yapmamı istiyor. Genişletici modu kullanmak istemiyorum.

Wisp ile bağlanmaya çalışıyorum. Dhcp otomatik olunca ip çakışıyor. Manuel ip yazıyorum hata vermiyor fakat bu sefer de internet bağlantısı gelmiyor.

1 Beğeni

Cihazların ip bloklarını sınırlayın. Örneğin router olanın modem ip dağıtım aralığını 192.168.1.2 ile 192.168.1.149 arasında alıcı cihazın ip adresini de 192.168.1.150 ile 192.168.1.200 arasında belirleyin. Bu cihazların bir biri ile çalışmasının önüne geçecektir.

1 Beğeni

Önce Kenettice 192.168.1.150 ip adresini atasın sonra DHCP yi kapatsın ZTE modem kendi üzerinden diğer cihaza ip atayacaktır. Bu şekilde çakışma olmayacaktır.

1 Beğeni

Şimdi baktım da sadece dağıtıcı olanın adresini bu şekil yapmışım.

Ana modemde dhcp açık duruyormuş.
Çok nadir de olsa elektrik kesildiğinde asus u kapatıp açmak gerekebiliyor.

1 Beğeni

Orjinalde 1.100 - 1.199 arası olarak gelir daha geniş dhcp aralığı yapınca daha çok cihaz bağlanır. Zaten iki modemin kullanacağı adres dhcp aralığında olmaması gerekiyor yoksa çakışır boş bırakmak gerekiyor.
ZTE - 192.168.1.1 ip adresini atadın 191.168.1.1 kullanamazsın dhcp aralığı 1.2 - 1.149 arası yaparsın
Keenetice 192.168.1.50 ip atması olacak zte aralığına girmesi için keentic dhcp 151 - 250 arası olması gerekiyor.

DHCP yi ikisindede açmak isterse böyle olması gerekiyor.

Daha kolay söylemek gerekirse - ZTE kurdun - Keenetic bağlamak istiyorsun keenetic dinamik ip olarak kurduğunda ve dhcp kapattığında Keenetic wifi olarak zte bağladığında ZTE kendi başına bütün hepsine ip ataması yapacaktır hem modeme hem keenetiğe bağlanan çihazlara sonradan keenetic ara yüzüne ulaşmak istersen ZTE arayüzüne girip keeneticiğe hangi ip adresini atadığını görebilrsin ve keenetic arayayüzüne o ip adresinden bağlana bilirsin.

Keenetic dinamik ip yerine statik ip atarsa o zaman o ip adresine bağlanacaktır ama o atadığı adres boş olması gerekiyor boş olmazsa keenetic ile başka bağlı cihaz çakışacaktır.

1 Beğeni

Ana modem:

Keeneticte ana modemin ip aralığının dışında bir ip belirleyince kabul etmiyor hata veriyor. 192.168.1.100 yapamıyorum mesela ama 192.168.2.1 yapabiliyorum. Fakat yapınca internet bağlantısı gelmiyor yine.

1 Beğeni

ZTE DHCP aralığı 192.168.1.2 - 192.168.1.100
Keentic İP adresi zte dhcp aralığında olmalı 192.168.1.50
keenetic DHCP aralığı 192.168.1.101 - 162.168.250
Evdeki cihazları kurcaladım yanlış söylemişim kusura bakma
İnternete bağlanacak cihazlar hepsi dhcp aralığında olmalıdır,
Zte ve keenetic dhcp aralığı farklı olacak şekilde ayarlanır.
Olmazsa cihazlarımı kontrol ederim.

1 Beğeni

Biraz daha kurcalayınca şu şekilde yapabildim, paylaşayım, denemek isteyenlere faydası olur. Ayrıca performans harika. Uzak odadan deniyorum, ona rağmen kayıpsız geliyor.

IMG-20240201-WA0008

1 Beğeni

Otomatik yapmış. iyi kullanımlar.

1 Beğeni

Bu konu, son yanıttan 60 dakika sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.