Kapsama haritasında görünen ne?

Merhaba, VDSL kullanıyorum ve 700 metre mesafe olduğu için 12-15 arası alıyorum. Türk Telekom kapsama haritasından bakınca, sokağımın başında türk Telekom işareti var. Sanırsam orada saha dolabı var. Tam bilgim olmadığı için soruyorum, adsl saha dolabı oluyor mu? Türk Telekomun gösterdiği ne olabilir? VDSL yerine adsl +2 alsam ne değişir?

Merhaba, VDSL de 700 metreden 12-15 mb alıyorsan ADSL de biraz kayıp olabilir. Telekom müdürlüğüne giderek hizmetinizi en yakın saha dolabına geçişiniz isteyin.
Ultranet (ADSL)
Hipernet (VDSL)

1 Beğeni

TurkNet üyesi olduğum halde Türk Telekom ile mi iletişime geçeceğim? Netspeed üzerinden bakınca 700 metre mesafe görünüyor, o kutuyu göstermemiş olabilir mi?

Hizmet taşıma veya dış hat ile ilgili yapılan işlemlerden Telekom sorumlu. 700metre santral/saha dolabı uzaklığı.

Altyapı sorgusunda VDSL yoksa hizmetin gelmesini bekleyeceksiniz. Şu aşamada herhangi bir yere bir şey demenize gerek yok. Altyapı için bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğüne gidip bilgi alabilirsiniz.

VDSL var 27 mbps e kadar gösteriyor. Sanırsam yapada olduğum için santrale bağlıyım ama sokağımın başında yani 130 metre ileride saha dolabı var.

YAPAdan VAE geçiş talep etmeniz gerekir 27 mbpse kadar ulaşmak isterseniz.

1 Beğeni

Direkt olarak yaklaşık 25 mbps alabilir miyim? TurkNet sözleşmesinde 24 yazıyor ama 14 alıyorum. Upload hızı ne olur?

YAPAda santrale uzaksanız hız düşük olabilir ama VAE 27 yazıyorsa 25 almanız olası belki daha fazlası. Upload da en az 2-3 mbps olur tahminimce

1 Beğeni

Teşekkür ederim, en yakın zamanda kayıt açacağım.

1 Beğeni

Farklı ISS lerin altyapı sorgu sistemlerinden sorgulama yapın. Ekran görüntüsünü paylaşın

1 Beğeni

Telekom burada sabit internet hizmeti var diye işaret koymuş olabilir. Siz diğer ISS ler üzerinden sorgulama yapın.

1 Beğeni

Şöyle: Netspeed, gibirnet ve milleni 27 mbps 700 metre diyor. Extranet

Extranet’in gösterdiği ADSL port üzerinden Diğer Operatörlerin ki, VDSL port üzerinden hızınızı söylemiş ve Büyük ihtimal VDSL portunuz var fakat, bu kadar mesafe de hattınız doğal olarak mesafeye dayalı zayıflama da görülecektir
Zaten VDSL kullanıyormuşsunuz ve kullanmaya devam edin ADSL’e geçmeyin.

Ayrıca, hattınızın sağlığı için şu işlemleri de uygulayabilirsin.

• Ek, dsl prizi, splitter kullanma/yenile (YAK1)
  • Ankastre bağlantıların da sorun var ise kablonda ki diğer 2 damarı kullanarak YAK1 ile bağlantısın sağlayın, kablon da sorun var ise CAT6 23AWG Nexan, Erse, Reçber kablo kullanmanızı tavsiye ederim.
    Bu aşamalar, hattını daha sağlıklı hale getirebilir.
2 Beğeni

Teşekkürler, sadece yapadan vae ye geçmeyi düşünüyorum artık. Upload kısmını çok az kullanıyorum, download daha önemli benim için. 700 metre mesafe için 25 mbps alabilirsin diyorlar

Rica ederim. 25mbps hepsini alamazsın bakır altyapı + uzak mesafe kaynaklı zayıflamadan dolayı,
zaten siz de 12-15mb aldığınızı belirtmişsiniz ki bu normal, bu mesafeye göre.