Kablosuz Bağlantı Üzerinde "IP Adresi Alınamadı", "İnternet Kullanılamıyor" Hatası

Herkese Merhaba,

TL-WPA4220 | 300Mbps AV600 WiFi Powerline Extender | TP-Link Türkiye model Powerline kullanıyorum. Kablolu bağlantısında bir sorun olmamasına rağmen, kablosuz bağlantısında özellikle Android telefonlarda (evdeki tüm telefonlar android, MAC OS üzerinde böyle bir soruna rastlamadım) IP Adresi Alınamadı ya da WiFi ağına bağlansa bile İnternet Kullanılamıyor hataları alıyorum.

Telefon Wi-Fi ayarlarından bana verdiği Wi-Fi adresini değiştiriyorum, ancak yine aynı sorunla karşılaşıyorum. İnternetteki çözümlerde de telefonu fabrika ayarlarına döndürmeye kadar her şey önerilmiş. Telefonu sıfırlasam ben de çözerim bunu. :smiley: Bunu otomatik olarak çözmenin bir yolu var mıdır ? Her bağlanmayan cihaz için tek tek elle IP adresi değiştirmek istemiyorum.

Teşekkür ederim.

Bu cihazlara bağlı olan modem veya router olması gereliyor. İnternete bağlı cihazın ip adresi ile duvar prizlerindeki iplerle karışıyordur. İp çakışması oluyordur.

Dhcp kapatıp ana modemin ip atamasına yönlendireceksin yada ana modem üzerinden duvar prizine ip atayıp 125 ile 130 arasında ip atamasını yönlendireceksin. Herşeyi ana modemden yaparsın.

Bütün ip atamalarını otomatik yaptığında yine aynı sorun mu ? Ana modem ve prizleri otomatik yapınca

Merhaba modem ayarlarından modeme bağlı Powerline’ı (TL-WPA4220) ve sorun yaşadığım cihaz olan telefonuma atanmış IP’leri görebiliyorum. Şu an sorunsuz bir şekilde boştaki bir IP’yi (192.168.1.103) atadı. Her IP’nin 24 saatlik bir süresi var anladığım kadarıyla. Bu süreyi kalıcı yapmanın bir yolu var mıdır?

Diğer bir sorum ise Modemki 5 Ghz. Wi-Fi ile Powerline’daki 2.5 Ghz. Wi-Fi ağlarını klonlasam bu bağlantı sorunu çözülür mü ? En azından ev içindeki bağlantı geçişi kesintisiz olur. Şu anda her iki cihazın da Wi-Fi ismi ve şifreleri aynı. Powerline yanına gittiğimde otomatik geçiş sağlamaya çalışıyor ancak yine aynı hatayı alıyorum. ? Bu tip sorunları çözmek için ne yapmam lazım ?

Teşekkür ederim yardımınız için.

Öncelikle TL-WPA4220 üzerinde herhangi bir DHCP sunucusu aktif mi onu bilmemiz gerekiyor.

Eğer aktif değilse, TL-WPA4220’deki DHCP sunucusunu 192.168.2.x bloğu üzerinden ip dağıtacak şekilde ayarlayıp aktif hale getirebilir misiniz? İdeal çözüm değil ama modeminizin halihazırda fast roaming desteği olduğunu sanmıyorum, geçiş hızı konusunda ciddi bir kaybınız olmaz.

TL-WPA4220’nın IP’sini de statik olarak ayarlamanız gerekiyor 192.168.2.x bloğundan bir IP adresine. Bu şekilde test etmeniz muhtemelen sorunu çözecektir. Normalde bu sorunun yaşanmaması gerekiyor fakat cihazları birebir göremediğimiz için konfigürasyon hakkında tam tahminde bulunamıyoruz. Bu şekilde bir tavsiye verebilmem mümkün bu durumda.

TL-WPA4220 üzerinde de gateway veya ağ geçidi olarak 192.168.1.1 girmeniz yeterli. Aynı ayarı LAN/DHCP ayarlarından da yaparsanız internete çıkışta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Son olarak, yukarıdaki mesajda gönderdiğiniz ekran görüntüsündeki DNS ayarları yanlış, bu şekilde cihazlarınız DNS sorgulaması yapamaz. Eğer evinizde lokal bir DNS çözümü kullanmıyorsanız, sırasıyla 1.1.1.1 ve 8.8.8.8 değerlerini girmeniz en iyisi olacaktır.

https://emulator.tp-link.com/vr2100-v1/index.htm

@sanalika burdan bakabilirsin. Gelişmiş. - ağ - Lan ayarlarına girdiğinde ister ip atama ister rezerazyon yani statik ip gibi birşey, ister ip arasında bağlansın seçenekler var.

Wifi süresine eve gidince bakacağım. Burda yazmıyor.

192.168.2.x yapınca internete bağlanmaz ki, 192.168.1.x olması gerekmiyor mu

Powerline router görevi görüp 192.168.2.x’ten IP dağıtacak, internete çıkmak isteyen cihazı da 192.168.1.1’e route edecek. Ana modemin DHCP sunucusuyla çakışma olmasın diye 192.168.2.x dedim, farklı şekillerde de yapılabilir ama en basit hali bu şekilde.

Tp link dchp yi çoğalta biliyorsun deneme yapmıştım . :grinning:
Biri 1.0 biri 2.0 yapmıştım iki türlüde internete bağlanıyordu.

@PsikologKedi bahsettiğiniz işlem Statik IP ataması oluyor anladığım kadarıyla, LAN Ayarları bölümündeki Adres Rezervasyon sekmesini kullanarak istediğiniz MAC adresine istediğiniz IP adresini kalıcı olarak atayabilirsiniz.

Evet, eğer yanlış anlamadıysam aynı şeyden bahsediyoruz :smiley: 1.0 olan 2.0’a routing yapıyor.

Merhaba,

TL-WPA4220’deki DHCP sunucusu otomatik konumdaydı. IP ise dinamik değerdeydi. Modem ile aynı değerler gözüküyordu silik bir şekilde.

Öncelikle bahsettiğiniz şekilde 192.168.2.100 - 192.168.2.199 değerlerini TL-WPA4220 üzerine girdim. Ancak aşağıdaki hatayı almaktayım. Gateway adresini 192.168.2.2 mi yapmam lazım?

Daha sonra modemdeki değerlerle eşitlemeyi denedim. 192.168.1.100 / 199 değerini test ettim. Modem ve TL-WPA4220 DNS ayarlarını bahsettiğiniz şekilde güncelledim. Aşağıdaki görselde 192.168.1.103 adresi telefonuma atanmış durumda.

Aynı adres (192.168.1.103) modem arayüzünde de görünmekte. Modem kapsama alanından TL-WPA4220 kapsama alanına geçtiğimde zayıflama olur olmaz otomatik şekilde saniyesinde ağ değişip TL-WPA4220 üzerine bağlanabiliyor. Ancak yaklaşık 10 saniye sonra telefonda internet kullanılamıyor hatası alıyorum. Aynı IP’ye bağlı cihaz TP-Link Archer VR400 V2 üzerindeki Wi-Fi ağında sorun yaşamazken TL-WPA4220’de sorun yaşıyor.

Daha sonra TL-WPA4220 ağına bir Macbook Air bağladım. Bu sefer “192.168.1.103” adresini Macbook’a atadı. Telefona da 104 verdi. (Bir ara modemin yanına gittim ve tekrar powerline ağına bağlandım bu sefer de 105 numarasını verdi.) Macbook sorunsuz internete girerken, powerline üzerindeki iki farklı android cihaz da da “İnternet Kullanılamıyor” hatası alıyorum.

Bence dcph yi kapatıp ana modemden rezerver ve ip atamaları yapsın. Kalıcı olarak kalacaktır zaten

Eve gidince dcph ikiye bölmeyi gösteririm.

1 Beğeni

Şimdi ekran görüntülerini inceledim, Powerline üzerinden pool için 192.168.1.200 - 192.168.1.249 ve default gateway için de 192.168.1.1 şeklinde ayar yapmayı dener misiniz? Nedense farklı blok içerisinden gateway atamasına izin vermiyor cihaz, hatanın sebebi bu.

Tamamdır, şimdi anladım. Dediğim şekilde sorunsuz olması gerekiyor. @CKLasT ın da bahsettiği gibi.

Statik routing ayarlanması gerekiyor tahmin ettiğim kadarıyla, hiç derinlerine dalmaya gerek yok konunun. Ben kendi cihazımdaki gibi varsaydım bütün ayarları, o yüzden karıştı hatlar :smiley:

Normalde bu şekilde olması gerekiyor aslında.

Evet olması gerekiyor. Anladığım kadarıyla duvar prizleri ip atamasını düzgün yapamıyor.

Merhaba,

Havuzu bahsettiğiniz şekilde güncelledim. aşağıdaki görseldeki gibi ilgili havuzdan IP dağıtıyor ancak yine yaklaşık 10 saniye sonra “İnternet Kullanılamıyor” hatası alıyorum android cihazlarda. Aşağıda S8 ve S7 bağlı. İkisinde de aynı sorun yaşanıyor.

Modeminiz üzerinden powerline cihazınız için 192.168.1.100 adresine adres rezervasyonu yapın. Daha sonrasında powerline cihazınızın üzerindeki DHCP sunucusunu kapatın. En başından aslında bu şekilde olması gerekiyordu ama belki modem üzerinden statik IP vermek gerekiyordur. Koptum ben şu an.

Dhcp düzgün yapmıyor. Dinamik ip yapıp dhcp yi kapatıp ana modemden ip ataması yapacak ben baştan koptum zaten

Dinamik ip yapmazsa modemi ayarlasa bile gelmez.

Evet haklısınız, ben powerline dinamik IP alma modundadır diye varsaydım. Yukarıdaki ekran görüntüsünde 192.168.1.100 adresi statik olarak ayarlanmış şekilde gözüküyor powerline LAN ayarları içerisinden, o yüzden sorun yaşamaması gerekiyor aslında. Modem 192.168.1.100’ü başkasına vermediği sürece sorun yok :smiley:

Adres rezervesini 1.100 ayarlarsa başkasına vermez.
Adresi 1.100 yerine 1.150 yapsın daha iyi olur. 50 tane cihaz bağlanacak hali yok.

Modemin de ip atayacak hem cihazda ip atayacak arada ip adresleri kalsın.

1 Beğeni

Belirtiğiniz şekilde ayarladım. Ancak bu sefer de IP adresi alınamadı yazıyor cihazda. Hiç bağlanmıyor ne yazık ki.

Dhcp aç ve altaki sayılar kalsın.