Kablosuz 2.4ghz önerilerim kendimce

Abiler selam kablosuz 2.4ghz de 80 mbps görecek ayarı öneriyorum en azından ben gördüm iphone 11 ile
Öncelikle wan ayarına gidip vlan 802.1p ayarını 3 yapıyoruz

Sonrasında ise kablosuz ayarlara girip BEACON ARALIĞINI ve DTIM ARALIĞINI 300-3 değiştiriyoruz ve işlem tamam

Bu ayarları yapmadan önce 72mbps yı gecemiyordum şu an durum bu

resim

Bu ayarla birlikte modem daha az ısınacak ve stabil hale gelecektir Benim modem zyxel vmg 1312 b10d
En azından bende böyle oldu.

Anlatmak istersen okurum buyur

Peki ben sana bu ayarla beraber wifinin çekmeyen yerlerde odalarda diyim çektiğini söylesem sonrasında ise mutfakta 3 mbps zor çekiyorken 30 mbps e çıkmasına ne diyeceksin ( sorgulama şeklimi saygısızlık olarak görme öğrenmeye çalışıyorum :two_hearts:)

1 Beğeni

Senin için modemi sıfırlayıp uygulamayı yükleyip denedim buyur

Zaten dediğini yaptım kral başka ince bir ayar yapmıyorum ki. Id pw yazdım modeme, test ettim sonrasında benim dediğim ayarı tekrar yaptım tekrar 80 üstüne çıktı. Neyse sağol bilgilerin için biz anlaşamayacağız gibi cansın teşekkür ederim :joy:

Beacon nedir? Ne işe yarar? DTM yüksek olursa ne olur?

Şöyle ki uzun uzun yazmaya üşendim affınıza sığınarak copy paste yapıcam başka bir blogtan.

İşaret aralığı, beacon interval : Yani modemin havaya gönderdiği beacon sinyalinin sıklık derecesi. Normalde cihazlarda 100ms olur. Benim bu kadar yoğun beacon a ihtiyacım yok. O yüzden genelde izin verilen maksimum değer olan 1000ms yi kullanıyorum.

DTIM Interval : Bu da güç tasarruf modu kullanan cihazların, tasarruf modundayken, modem sinyallerini hangi aralıkta alacağını belirtir. Buradaki değer kaç beacon interval olacağına işaret eder. Ben 5 vermişim. Yani her 5 beacon sinyalinde 1 defa benim cep telefonum uyanıp yeni bir şey var mı diye kontrol ediyor. Bu da 1000 ms olan beacon ayarı ile beraber 5 saniyeye tekabül ediyor. Bana yeterli. Bu gecikme bana batarya tasarrufu olarak geri dönüyor. Ya da kablosuz ağdaki sinyal temizliği olarak, daha az yorulan modem olarak, daha az ısınan wi-fi kartı olarak vs. vs.

1 Beğeni

Teşekkürler çok güzel bir açıklama olmuş doğrusu :clap::clap: bunu deneyeceğim :+1:t2:

1 Beğeni