Kablolu ve kablosuz hız değerleri arasındaki fark

Merhaba,

Kablolu ve kablosuz hız testlerim aşağıdaki gibidir. Aradaki fark bana çok geldi. Sizce normal midir? Ayrıca bazen kablosuz hız testlerim 5 mbps’e bile düşebiliyor. 5mps’e düştüğünde kablolu testlerimde herhangi bir sorun yokken kablosuzda sıkıntı bir süre devam edebiliyor. Neden kaynaklanmaktadır acaba?Modemim 2.4 Ghz desteklidir. 5 Ghz desteği yoktur.

Etraftaki modemlerden etkilenip hız düşebiliyor 5GHz router veya modem alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

1 Beğeni

Veya forumda ve TurkNet blog adresinde kablosuz ayarlar ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz. Ayrıca En iyi Wi-Fi ayarı nasıl yapılır? - ShiftDelete.Net
En iyi Wi-Fi ayarı nasıl yapılır? - ShiftDelete.Net
Adresinde yazanları yaparak kablosuz ağınızı stabil hâle getirebilirsiniz

1 Beğeni

Evimde bir adet ip kamera da kullanmaktayım. Bunun etkisi olur mu acaba? Şimdi aklıma geldi.Civardaki wifi ağları da bu şekilde. Belki de wifi ağlarının çokluğundan da etkileniyor olabilir ama 5 mbps’e düşecek kadar etkilenir mi bilemiyorum.Eskiden bu denli düştüğüne pek şahit olmazdım. Son dönemde çok rastlamaya başladım

Bizimki ağı size ait değil ise aynı kanalı kullanıyorsunuz. Bu yüzden sinyal çakışması olabilir. İp kameranın o kadar hıza etkisi olacağını sanmıyorum… verdiğim linkteki program aracılığıyla boş kanalları bulup kendi modeminizin kanalını ona göre ayarlayın

Bizimki ağını üst katta kardeşim repeater olarak kullanıyor. Bir ara ip kamerayı kapatıp denerim olmazsa. Son olarak 5 ghz destekli modem öneriniz var mıdır?

Bütçeniz nedir ona göre öneri yapalım ?

Bakın iki cihazın kanalları aynı olmamalı bunların frekansları birbirine sorun çıkarır. Benim repater kanalı 6 modemin kanalı 1 yine çok az etki edebiliyor. Mümkün olduğunca uzak kanalları kullanın.

Repeaterda kanal seçimi yok ki. Otomatik olarak modemle aynı kanalı alıyor. Yaşadığım sıkıntı için diyorsanız bu sıkıntıyı son 1.5 aydır yaşıyorum. Yaklaşık 1 senelik kullanıcıyım daha önce böyle bir sorunum yoktu. Yani ondan değildir diye düşünüyorum.

Piyasadan hiç haberim yok lakin vdsl modem fiyatlarına kıyasla sanırım 400-500 lira civarıdır 5 ghz modem fiyatları

Mesela şuanda da bu şekilde. Anlam veremedim bir türlü.

Keenetic Extra DSL modeline bakmanızı öneririm.

1 Beğeni

Hızımın buralara kadar düşmesi herkesin evde kalıyor olması mıdır yoksa farklı bir problem mi vardır? İncelenmesi için TurkNet Online İşlem Merkezi’den tam olarak nasıl bir ifadeyle talepte bulunmam gerekir? Yaklaşık 1.5-2 aydır bu denli hızds dalgalanma yaşıyorum. Hız testini telefonda yaptın diyebilirsiniz. Aynı sonucu pcde’de aldım.

Belirgin olarak yaşadığım hız düşüm problemini çözdüm. Modem tvnin hemen arasındaydı. Başka bir odaya taşıdım sorunum çözüldü. Muhtemelen tv yanındayken manyetik alandan etkileniyordu.

1 Beğeni