Kablolu 1000mbps ama kablosuz 50mbps

Selamlar herkese, daha yeni TurkNet 1000mbps GigaFiber internetim aktif oldu ve bir gamer olarak CAT6 kablolarımı çekerek sabit 850-900mbps benim için ortalama olan değerleri yakaladım. Ancak telefonda WiFi den bağlandığımızda hız testlerindeki sonuç 40 50mbps arası. GigaFiber kullanıp WiFi ile 300mbps alan arkadaşım var. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim? WiFi deki internet hızını yükseltmem için nelerde değişiklik yapmam gerekiyor

Neden 36? Daha mı hızlı bir kanal

1 Beğeni

Kendi cihazım 5ghz uyumlu degil ancak uyumlu olan cihazda bugun tekrar deneme yapıcam. Modem arayüzünden kanal sabitlemeyi biraz daha açabilir misiniz?

Tez vakit wifi 6lı router alırsanız güzel olacaktır. Uyumluluk konusunu pek önemsemenize gerek yok. Wifi 6lı router ile kablolu performansı yakalamak mümkün

2 Beğeni

5 ghz 'de en uzun frekans.

2 Beğeni

Minimin 5ghz destekli AC1300 sınıfı, tercihen ekonomi el verirse AC2600 yada AX routerlara yönelmelisin.

Tabi burada kullandığın istemci cihazının da desteklediği hızlar önemlidir.

Genel olarak orta ve üst segment telefonlar ile yukarıda tavsiye ettiğim sınıflardaki cihazlarda hız testlerinde 400-600mbit arası test yapabilirsin. Bu değerlere de bu kdar takılınmaması gerektiğini söylemek isterim. Telefonunla 300-500mbit’lik bir kullanımı yapmıyorsun. Hatta gigafiber de kablolu bağlantıda bile kullandığın ortalama 250-300mbit üzerine çıkmayabilir. Yurtdışı SğeedTest sonuçlarınız ne çıkıyor?

Superonline 1gbps kullanıyorum. Yurtdışı çıkışı 250-350mbit arası. Adı 1gbps fiber veriyoruz işte.
Ülke içinde 1gigabiti ne yapacağım?

3 Beğeni

Telefonu vırak wifi 6 yı 5 i bile desteklemiyor. 2.4 GHz de hiçbir iyileşme görmeyecek. Yanlış yönlendirmeyin

1 Beğeni

3374102703231604-yZIBbwpi

Başka ülkelerde nedir? Upload tarafında kısıtlama var gibi gözüküyor burada.

Destekleyen telefon olsa bile pc performansı yaşayamaz zaten. Laptobu 5ghz destekliyse bu internetin tadını %60 oranında çıkarabilir. Ama wifi kartını değiştirmeye niyetliyse ax210un kendi kartına benzeyen modeli arayarak laptopa takarsa kabloya bile gerek duymaz…

3374128402150036-DsHHi5ey

Bilgisayarda ve telefonda hız farkları bu şekilde uçurum bir fark var. Router alsam ortalama hızları yakalayabilir miyim? WiFi de etkileyen başka hangi etkenler var

Üstte telefonum 5 ghz desteklemiyor yazmışsınız router almak bir işe yaramaz bu durumda telefonunuzu değiştireceksiniz wifi 6 destekleyen bir telefon ve wifi 6 router ile kabloludaki performansı alabilirsiniz. 5 ghz 802.1ac wifi destekleyen bir telefona geçerseniz routerı değiştirmeden de 400-500 megabit mümkün.

2 Beğeni

Merhaba @Talhype, router almadan konuyu bize bir destek kaydı açarak iletin derim. Arkadaşlarım bir kontrol etsinler. Size yapmanız gerekenler konusunda yardımcı olarak destek vereceklerdir.

1 Beğeni

Nperf uygulamasını telefona indirip Bir test yapar mısınız?

Teorik hız olan 72 Mbps’yi geçemez demek istedim. Hatta yine 50lerde kalır.

Telefonunuzun modeli nedir?

P20 Lite modeli wifi5 desteklerken P20 Lite 2019 modelinde en yüksek Wifi4 var gözüküyor. Wifi4 standartı ile en yüksek test ettiğiniz gibi hızlar alabilirsiniz.

Huawei P20 Lite ancak İphone 12’den de deneme yaptım test sonuçları yine aynı şekilde

Iphone 12’de de öyle çıkıyorsa 5 ghz yerine 2.4 ghz ağa bağlanıyorsunuzdur router’da 5 ghz’in açık olduğundan emin olun ona bağlanın.