Kablo ekleri Hk

Merhabalar,

Bugün kurulum yapıldı ve TurkNet hizmetini kullanmaya başladım. TurkNet bana hattımdan alabileceğim hızın 75 mbps olduğunu belirtiyor. Şuan modeme gelen hız 50 mbps. Tabii ki kötü bir hız değil fakat insan alabileceğinin en fazlasını zorlamak istiyor. Bunun sebebi de aslında şu, dışarıdan modeme gelen kablomda iki tane ek var. Dışarıdan diyorum çünkü apartmanimizda dolap yok. Zaten apartmanda bir tek biz yasiyoruz, eski bir apartman. İnterneti direkt TT’nin dışarıda bıraktığı kablodan ek yaparak Cat6 kablosuyla aldım. Fakat bitmedi, modeme dsl bağlantısı yapabilmem için bir de modemin yanında Cat6’yı dsl kablosuna dönüştürmek için ek yaptık. Aslında biraz amatorluk oldu. Tabi ki teorik olarak direkt disari hattan dsl kablosuyla alıp hiç Cat6 dahil etmeyip tek ek ile işi halletseydim daha kaliteli bir internet alirim diye düşünüyorum fakat hat zayiflamasinin 0 olması acaba uğraşmaya gerek var mı diye düşündürüyor. Sorum şu, Cat6’yi ortadan kaldırıp direkt uzun bir dsl kablosuyla tek ek ile bağlantımı yapsam biraz daha iyi bir internet alabilir miyim?

Teşekkürler

Veriler saat 00:30 itibariyle şu şekilde;

Merhaba @daddycool, binanızda ankastre kutusu yok sanırım :frowning: Dediğiniz gibi eski sistem ile kablolar modeminize kadar geliyor. Bu hız kaybı durumu bu nedenle yaşanıyor olabilir. İsterseniz Online İşlemler - TurkNet üzerinden bir destek kaydı oluşturun. Modem buluşması gereken hızda buluşmuyor kategorili bir kayıt oluşturun. Bana ilettiğiniz bu bilgileri kaydınızın içerisine ekleyin… Arkadaşlarım size daha doğru ve net bilgileri vereceklerdir.

Teşekkürler cevabınız için, kayıti oluşturdum. Peki kablodaki eki teke indirsem hızda yükselme görür muyum sizce? Hat zayıflaması 0 ama…

Merhaba benim bildiğim bu modemlerde kronik sorun bu modem ölcemiyor hat zayıflamayı ek icin ise tahminim artma olur ama en net cevabı baran hocam alperenatici hocam veya diğer arkadaşlar vericektir

Kaydınıza arkadaşlarımın dönüş yapmasını bekleyin. Size en net cevabı vereceklerdir. Sağlıklı günler.

Kayda dönüş yaptılar, aboneliğimin 75 mbit, fakat diger koşullar göz önünde bulunduruldunda (kablo kalitesi, uzaklık vs.) hattımdan alabilecegim hızın zaten 50 mbit olarak göründüğünü söylediler. Goknetten sorgulama yaptığımda 80 mbit çıkıyor. Üzülerek soyluyorum pek inandırıcı gelmedi açıkcasi. Bunun yanında dolap olmamasının daha iyi olduğunu soylediler.

Altyapı sorgusu yaptığınız zaman gördüğünüz hızları eksiksiz alabilmeniz için tesisat kablolarınızın çok iyi olması, kablolarda oksitlenme olmaması, ek, kopukluk vs gibi durumların olmaması gerekiyor :frowning: Bunların hepsi hız kaybının yaşanmasına olanak sağlıyor ne yazık ki…

Arkadaşlarım size bu konu hakkında net bilgi vererek talebinizi yerine getirmiş. Bu şekilde sorunsuz olarak kullanımınıza devam edin. İyi ve sağlıklı günler dilerim :pray:

1 Beğeni