IPv6 yeni gelişme

Dünkü IP adresi alamama sorunundan sonra artık modemde işlem yapmama gerek kalmadan IPv6’yı kullanabiliyorum. Modemimle ilgili uyumsuzluklar giderilmiş.

1 Beğeni

@Zugasibere @abrahamlncln modem ayarları ile fazla oynadıysanız TurkNet sunucusu beklemediği bir istek karşısında kullanıcı bilgilerinizi değiştirir. Online işlemler üzerinden kullanıcı adınız ve şifrenizin değişip değişmediğini teyit edin.

İhtiyacınız olan şey /60 veya büyük bir prefix değil. Standart gereği en küçük IPv6 ağı zaten /64 maskede olur bu da tam tamına 2 üzeri 64 cihazın aynı ağa sığacağı anlamına gelir.
Aynı ağda bulunulmasının istenmediği IPTV, misafir ağı gibi durumlarda bile /64 uzunluk yeter. Mühim olan sahip olduğunuz cihazın bunu alt ağlara bölme yeteneği olması. Bir evde birbirinden bağımsız iki ağ için ikisine de /65, bağımsız dört tane ağ için dördüne de /66 maske vermek yeter. Bağımsız ağ sayısı arttıkça bu böyle gider.

Bizlik sorun yoktu. Destek bölgesel sorun olduğunu söyledi. Bir ayar değişikliği yapmamıştım. Sorunu düzelttiler. Bunun yanında IPv6 uyumsuzlukları da düzeldi. Muhtemelen bahsettiğiniz gelişme sayesinde.

Bağlantıyı yenileyince benim de ipv6 gitti. ipleak sitesinde ipv6 adresim olarak ipv4 adresim gözüküyor. Bu yüzden bazı hizmetler, uygulamalar çalışmıyor.

Düzenleme: ONT cihazla birlikte routerı yeniden başlatınca geri geldi.

İpv6 tanımlandı ama kullanamıyorum

Sormayı unuttum 64 prefix 1den fazla modeme aktarım sağlıyor mu? Forumda başka 1 arkadaş zibilyon tane ip mevcut 64 prefixde bunu zaten bende kabul ediyorum ama bu aynı ağ için geçerli değil mi? Katrilyonlarca cihazı aynı ağa bağlayıp ağa bağlayıp ipv6 ile gezebiliyoruz. Bu ağa ek olarak başka ağa aktarma içinde geçerli mi bu dediğim?

Merhaba eğer ipv6 dhcp kullanırsanız alt ağalara bölebilirsiniz. İpv6da da 192.168.x.x gibi alt ağlarda kullanılmak üzere bloklar ayrılmıştır. Nat benzeri bir yapı oluşturulabilir.

Slaac olarak ip alıyor modem dediğiniz nasıl olacak acaba? Diğer ağlardaki ipv6yı aktifleştirdiğimde ipv6 modemden çıkıyor routere geçiyor. Benim modemde kalmıyor… Ya da ben öyle zannediyorum önceden girmiyordu pcde ipv6ya onlarınkini kapattığımda çalışmıştı. Şu an test ettim bütün hepsinde ipv6ya giriş yapıyor sorunsuzca

Stateful ipv6 yazıp araştırmanız gerekli. Ağınızı tam olarak bilmediğim için sadece genel başlıkları önerebilirim.

Prefixi evinizde tek bir cihaz alır. Gerisi slaac ile adres alır. Ba yapıda stateless yapıdır. Eğer iki farklı noktada prefix delegation ayarlı ise ikinci noktadan sonrası çalışmaz çünkü prefix alamaz. İkinci nokta iletme modunda olmalı.

Modem yabancı değil vr300 slaac kullanıyorum. Lan ayarları radvd stateless bu arada… Neyse bütün cihazlar ipv6 ile giriş yapabiliyor.

Aynı /64 ön ek sadece bir modeme atanır; ancak,
Eğer TurkNet /63 ön ek verseydi evinizdeki iki farklı cihaza iki farklı /64 ön ek verebilirdiniz. Bir bitin açık veya kapalı olmasına göre, sonu 0 olan bir de sonu 1 olan adres ön eki gibi… Yalnız bu durumda dahi tek adres tek cihaza gider. Tam da bu sebepten siz, insiyatifiniz ile /64 verilmiş olsa bile bunu /65 yapıp iki, /66 yapıp dört farklı ağa bölebilirsiniz.
Bu arada bunu yapmaya izin verecek ev cihazı bulmak da zor. Zyxel izin vermiyor.

Routerler huawei ax3 dual core 2 tane bundan mevcut ve başka 1 yerde de wifi 5 repeater var. Cihazların kendileri 192.168.3.1den ip alıyor olsalarda lan çıkışları 192.168.1.1 sanırım bundan dolayı hiç bölmeden ipv6yı çalıştırmış diye düşünüyorum…

Merhaba benim ipv6 sorunum çözüldü :slight_smile: Teşekkürler

Tam olarak müşteri WAN tarafına hâlâ GUA verilmesine rağmen gateway ataması link-local tipinde yapılmaya başlandı anladığım kadarıyla. WAN ve LAN GUA prefixler de olması gerektiği gibi farklılaştı. DDnS isteyenlere gün doğdu, artık kamera, FTP, VPN RDP sorun olmaz. Hayırlı olsun.
V6 DDnS yaptığınız platform özelliklerine göre port açma veya VPN sonrası private V4 ile istediğinizi yaparsınız.

openwrt üzerinde ipv6 kullanan var mı

1 Beğeni

Kullanıyorum.

Chrome kullananlar bu uzantıyı yükleyip kullanırlarsa hangi siteye ipv4 mü ipv6 ile mi bağlandığınız belli olur.

2 Beğeni