IPv6 Sonrası Statik IP Kayboluyor

Merhabalar, Statik Ip hizmetiyle satın aldığım ip adresini doğrudan Wan ayarlarına yazabiliyor muyum ? Zyxel VMG3312-B10A marka modelli modem-router kullanıyorum. Ekteki resimde de görüldüğü gibi Alt ağ maskesi ve Ağ geçidi Ip adresine ne yazmam lazım ? Lakin oraya bir şey yazmama da izin vermiyor. Statik ip adresimi yazmam yeterli olur mu ? Bunu yapmak istememin sebebi IPv6 test kullanıcısı olduğum zamandan beri sıklıkla CGNat IP’ye düşüyorum ve modemime 100.'lü IP adresi tanımlanıyor. Bu sebepten NAT’tan açtığım bazı hizmetlerime uzaktan erişemediğim zamanlar da oldu. Bu işlem sorunumu çözer mi ? @moderators @ModeratriX

Bildiğim kadarıyla statik ip tanımlandıktan sonra böyle bir ayar yapmanıza gerek yok. Otomatikte bırakırsanız ip adresini zaten kendisi alacaktır.

Evet ama yazdıklarımı tam okumadınız sanırım ben zaten normalde statik ip’yi sorunsuz alıyordum ama IPv6 test kullanıcısı olduğumdan beri ara sıra CGNat IP adresi almaktayım. Yani örneğin bir gün statik ip alırken 2. gün 100.'lü ip görüyorum. Bu da evimdeki cihazlara dışardan ulaşmama engel oluyor. Eğer burdan bu ayarı manuel olarak yaparsam bu sorun ortadan kalkar mı ?

1 Beğeni

Mümkün, denemeniz lazım. IPv6 direkt değil test olarak başlama sebebi böyle sorunları önceden tespit edebilmekti muhtemelen. Bildiriniz :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim, deneyeceğim. Doğrudan bildirebileceğim bir mail adresi vs. var mı ? Boşuna destek kaydı açmayalım.

@EFG yardımcı olur diye düşünüyorum. Veya ipv6 konusunu kim açmıştı ona söyleyelim

Aynen konunun sahibi @EFG idi. Yardımcı olabilir misiniz Enes bey ? Forumda statik ip’ye sahip birkaç arkadaşta daha aynı sorun vardı. Örnek başka bir konu => IPV6 Geçiş sonrasında Statik Ip kayboldu

Varsayılan ağ geçidini 172.17.1.135 olarak IP almayı dener misiniz?

3 gündür deniyorum işe yaradı. IPv6 test kullanıcısı ve statik ip sahibi arkadaşlar aynı sorunu yaşıyorlarsa wan ip’sini otomatik yerine statik yapıp statik ip adresini yazsınlar. Alt ağ maskesi ve Ağ geçidi ip adresi boş bırakılabilir zira benim modemim oraya değer girmeme izin vermiyordu.