Ipv6 Delegasyon Sorunu /64 prefix vs /56 prefix

@volkan hocam sonuna kadar haklısın ama henüz IPv6 çok yaygın olmadığı için ISP’lerden senin benim gibi /56 prefix talep eden olduğunu çok sanmıyorum.Talep olmayınca yapmadıklarını düşünüyorum.Kaldı ki maliyet getirecek bir operasyonda değil.

@hahamyan hocam bende verdiğin linkten değil ama openwrt dokümantasyonundan buldum IPv6 Relay işini.

Zaten NAT6 Mask sayfasında da belirtmiş.

" Being provided a smaller prefix than a /64 or worse, none at all or a ULA address

Note: If you are provided a /64 prefix, you may not need to use NAT6 and instead should try relay mode."

Sonuç olarak Xiaomide /etc/config/dhcp dosyasına aşağıdaki satırları ekledim ve server yazan satırları sildim.Geri kalan tüm yapılandırma openwrt fabrika ayarları, başka ayar değiştirmedim.

config dhcp lan
    option dhcpv6 relay
    option ra relay
    option ndp relay
    ...

config dhcp wan6
    option dhcpv6 relay
    option ra relay
    option ndp relay
    option master 1
    option interface wan6

Sonuç olarak Xiaomi Zyxel IPv6’sını relaylemeye başladı ve artık zyxel ve xiaomi üzerinden IPv6 sorunsuz çalışıyor.Kısacası amacıma ulaşmış oldum :slightly_smiling_face:

@frknl “Eğer landa o ayar yoksa wan arayüzünü otomatik değil statik yapılandırın.” bunu da denemiştim hocam IPv4 gibi ama becerememiştim.Belkide ben yapamadım ama yukarıda anlattığım gibi sorunsuz çalışıyor.

Benimle aynı sorunu yaşayan ve yaşayacak olan diğer arkadaşlara yardımcı olmak için aşağıda yapılandırmanın görselini de bırakıyorum:

3 Beğeni