IPv6 dağıtma sorunu

Merhaba arkadaşlar,

Bu konuya kafayı takmış durumdayım. Gittim 2. el Linksys E2500 aldım içine Fresh Tomato opensource firmware yükledim. Modemi köprüledim ve internete router üzerinden çıktım. Tüm ayarları eksiksiz yaptım. Fakat yine aynı sorun yine aynı sorun. Router ipv6 alıyor, router içinden ping gidiyor, makinelere ipv6 dağıtıyor ama makinelerden ping attığımda ya da ipv6 testi yaptığımda yok gibi davranıyor. Bu sorunu çözebilen oldu mu daha önce?

wan-status

ipv6-pc

ping-pc

Merhaba, hattınıza tanımlı statik IP var mı?

Merhabalar,

Hayır statik ip kullanmıyorum.

Şimdi tekrar yaptığım testlere göre LAN üzerinden ipv6 alabiliyorum, WLAN üzerinden alamıyorum.

öncelikle ilk mesajınız için yazayım. Bu durum pek çok cihazda var. Halen stabil duruma geçmiş değil v6. Tahminim Türknetin kendi içinde müşteri sonrası kullandığı uplinklerin v4 translated addresses denilen bir çeşit standardı implemente etme esnasında bir takım sorunlar çıktığı. Çok istiyorsanız bu dediklerimi ve diğer kullanıcıları da örnek göstererek ‘insanlar adres alıyor hatta routerlar kendi source adresleri ile ping bile atıyor arayüzden, ama istemciler routerdan geçemiyor. Ya prefix delegrasyon sorunu ya da uplink v4 hibrid adreslerle ilgili diye tahmin ediyoruz.’ diyerek mail atın. ipv6destek@turk.net

Yani hocam bir çok kişi için haklı olabilirsiniz fakat bu sorun tamamen router / modem kaynaklı bir sorun. LAN üzerinden ipv6yı düzgün dağıtıp, WLAN üzerinden dağıtamayan bir router için iss ne yapsın. Bizim sorunumuz ya yazılımsal ya da ayarları tam anlayamadık.

kardeşim bir çok kişi dediğini bizzat ben dahil aynı durumdayız. Farklı marka routerlar durum bu. Ortada bir RFC implemente sıkıntısı var daha teknik konuşmamı istersen. Cihaz üreticileri ile ISP’lerin bir RIPE tavsiyesi altında buluşması lazım. Ha RIPE zaten bu önerileri dile getiriyor. Ne kadar etkili olduğu veya olmadığı ise Şekil A’da görünmekte. Türknet’in kendi sattığında bile çalışmıyorsa, zaten öbürlerinden umudu kesmek lazım. Ha yine de open source yazılımlar daha avantajlı burada.

Hocam istediğiniz kadar teknik konuşmakta özgürsünüz. Ben işin mekaniğine bakarım. WLAN üzerinden ipv6 alabiliyormuşum aslında, sorun Linux makinede denememden kaynaklanmış, MacOS üzerinde resimde de gördüğünüz gibi sorun yok. Şimdi araştırma kısmını Linux’a yönlendirmem gerekecek :slight_smile:

sorun belki router kaynaklı belki değil sana onu anlatma çalışıyorum. Yukarıda bunu ifade ettiğin için gerekli açıklamayı yaptım. Uzatmayacağım.

Destekleriniz için teşekkür ederim.