IPv6 cahilinin soruları

IPv6’ya geçiş yaptım ilk kez kulandığım için bazı sorularım var. Mesala doğru tanımlama yapılmış mı?

Keenetic ipv6 yapılandırma sayfasında şöyle bir uyarı var.

Önemli! IPv6 bağlantılarının yönlendirici üzerinden çalışması için, internet servis sağlayıcı, önekin ev ağına devredilmesine izin vermek için ağ öneki / 48, / 56 veya / 64 olan bir adres atamalıdır. Aksi takdirde, yönlendirici üzerinden IPv6 bağlantısı çalışmaz.
Bazı internet servis sağlayıcı’ler, önek yetkisi olmadan yalnızca bir IPv6 adresi sağlar. Bu parametreler yalnızca bir ana bilgisayarı bağlamak için tasarlanmıştır ve router üzerinden çalışmaz.
Mobil operatörlerin USB modemleri önekleri desteklemez. 3G/4G modem aracılığıyla IPv6 yalnızca doğrudan bir bilgisayara bağlı olduğunda çalışır.
Bir önekin alınıp alınmadığını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için makalenin sonundaki ‘Not’ bölümüne bakın.

/48 önekinde tanımlı PPPoE yok bu normal mi?
prefix

Merak ettiğim bir başka konu ipv6 cgnat kullanmadığı için uzaktan ip kamerama erişebilir miyim veya port açabilir miyim? Bunların işe yaraması için uzaktan bağlandığım cihazında ipv6 üzerinden internete bağlanmasımı lazım?

Bir diğer merak ettiğim konu ipv6 ile ipv4 sitelerine bağlanmak teknik olarak imkansız mı? Bunu şunun için soruyorum bu aralar deneme sürümü kullanarak ai görsel roman oluşturuyorum site aynı ip numarası ile deneme hesabı açmıyor vpn’lerde engelli malesef ve ipv4 havuzu çok az hep ayın ip’ler denk geliyor. Bir siteye ipv4 numaramı gizliyip ipv6 numaram ile bağlanmam için illa o sitenninde ipv6’ya uyumlu mu olması lazım?

Merhaba

bizde dile getiriyoruz 48 bitlik önek istediğimiz TurkNet 'e ama 64 bitlik dağıtıyor.

evet ipv6 da port açmaya gerek yoktur her cihaz kendine bir ip adresi alır

evet

1 Beğeni

IPv6 görmüş masum köylü gibi anlamaya çalışmam devam ediyor.

Neden bu kadar çok ipv6 var mesala modemde verilen ipv6 numarası ile web’den sorgulattığım ipv6 numarası farklı yoksa ipv6’da cgnat üzerinden mi veriliyor?

ip-modem
ip-web

Bu bana ipv6 atandı diye destekten verilen Delegated - Framed kısmı
Delegated Ipv6 = bu kısım sanırım prefix /48
Framed Ipv6 = bu kısım sanırım prefix /64

Şimdi anonimlik sağlayamıyorsam hala kısıtlı ipv4 kullanıyorsam(sitelerin %99’u ipv6 destekli olmadığından) ipv6’nın ne gibi avantajları, cgnat olmadan uzaktan bağlantı dışında. Benim tek avantajım sanki tepkisellik oldu sayfalar sanki biraz daha hızlı açılıyor yada bana öyle geliyor.

Bir de sorun yaşayanlar neden yaşıyor hem ipv4 hem ipv6 atanıyor sorun yaşanmaması lazım ben hiç bir sorun yaşamadım uygulamalarda yada websayfalarında sanırım modemle alakalı benim modemim “Keenetic Hopper DSL (KN-3610)” v4.0.7

1 Beğeni

modem de dahil olmak üzere her cihazın kendi ip adresi olur. Bu nedenle port yönlendirme gerekmez her istemcinin tüm portlarını kullandığı kendi global ip adresi vardır.

dhcpv6 pd den gelen prefix. 48 değil 64 bitlik. Bu öneki modem sizin ağınıza yayınlar ve her istemci bu önek ve kendi 64 bitlik soneki ile kendi adresini oluşturur.

türknetin pppoe bağlantısında çalıştırdığı slaac pd ile modemin aldığı ip

teoride daha hızlı ama daha kullandığımız donanımların gelişmesi lazım. Daha tam hazır değiliz :smiley:

TurkNet tarafında prefix yönlendirmede sorun olduğunu düşünüyorum.

Cevap için teşekkürler. Telefonun internete çıkan ip numarasına baktığımda aynı modeme bağlanan pc ile farklı olduğunu gördüm.

XXXX:XXXX:XXXX:YYYY:ZZZZ:ZZZZ:ZZZZ:ZZZZ

/48 lik ön ek olan X kısmı hep aynı yalnız modeme atanan nedense farklı internete çıkışta hep aynı.

/64 lik ön ek olan Y kısmı modemi kapatıp açınca değişiyor.

Z kısmı ise cihaza göre değişiyor.

Acaba TurkNet ne kadar ipv6 havuzu aldı artık umarım ipv6 bol diye kaşıkla değil kepçeyle dağıtırlar.

Neyse ağ uzmanı değilim sıradan kullanıcıyım sıkıntı çıkmadan kullanayım yeter fazla bir şey bilmesemde olur :slight_smile:

IPv6 yapısı ile bilgi almak isteyen olursa videoda anlatıyor.

Burada önemli olan ipv6 ya geçişin hızlandırılması çok az site, sunucu ve uygulama ipv6 destekliyor. Neden ipv6 ya geçilmiyor yazılımsal olarak çok mu zor veya donanımsal destek mi gerekiyor masraftan mı kaçıyorlar. Devletler internet servis sağlayıcı’lere 1 yıl içinde ipv4’ü yasaklıyorum derse işte o zaman seve seve ipv6’ya geçilir. Başta biraz sıkıtı çıkar ama ipv4 den kurtulmuş oluruz.