IP V4-V6 birlikte kullanmak

değerli arkadaşlar ; modemimiz V6 alsın dış iletişimde kullanılsın
ancak lokalde V4 kullanmak istiyorum çünkü pc telefon vs cihazları tek tek ip aldı mı nete çıktı mı veya misafirin telefonu bağlandı mıı bu sorunlarla boğuşmak istemiyorum modemim ZYXEL WMG-3312-B10A
teknik olarak bu mümkün mü
teşekkürler

Modem üzerinden dhcpv6 yı kapatın

1 Beğeni

Sıklıkla ziyaret ettiğiniz siteler harici ki GAFAM hakimiyetinde olanlardan bahsediyorum IPv6 ile sağlıklı bir internet deneyiminiz olmaz. Halen daha sitelerin 5/3’ü IPv4 ile çalışıyor. Bu nedenle önerdiğiniz senaryo anlamsız. Ayrıca dhcpv6 çalışıyorsa cihazlara lokal ağda da IPv6 dağıtımı yaparak çıkışınızı onun üzerinden sağlar. Sorununuz ne ise paylaşırsanız belki yardımcı olabiliriz

1 Beğeni

Yerel ağdaki cihazların ipv6 almasında herhangi bir sorun olmuyor. Bende sizin gibi yerel ağda 3 - 4 cihazı bağlantılı şekilde kullanıyorum ve misafir cihazlar bağlandığında hiçbir zararı olmuyor. Çünki yerek ağda cihazlar hem v4 hem v6 adresi alıyor ve ben v4 adreslerini kullanarak istediğim cihaza bağlanabiliyorum.

1 Beğeni

arkadaşlar; çok kıymetli fikir ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, yine de paylaşımlarınızdan memnun olurum.
mevcut modemim ZYXEL WMG-3312- B10A şu anki yazılımda v4-v6 ayrı ayrı ve birlikte seçeneği mevcut firmnının en son çıkardığı yazılım var ve TurkNet in önerdği yazılım var bu konuda kararsızım teşekkürler