İnternetin hızlıyken yavaş olması?

Arkadaşlar selam,
İnternetim gayet hızlı, altyapım 86 mbit’e kadar destekliyor kabloyla 82-83 mbit, wifi üzerinden 70-75 mbit hız alıyorum. Ama özellikle wifide arada sapıtıyor. En düşük çözünürlükte bile videolar takılıyor, instagram storyleri bile donuyor, yüklemiyor, google da hiçbir şey açmıyor. Wifi açık gözüküyor, internete bağlıyım gözüküyor, bütün modem ışıkları vs. her şey nizami, wifi çekiş gücü en yüksek gözüküyor neden böyle yapıyor aklım almadı. Bilen-karşılaşan var mıdır? 75-80 mbit internetin instagram storysinde donması, google da sayfa yenilememesi normal midir? Saat başı böyle yapmaya başladı. :frowning:
10 seneyi aşkındır ttnet kullandık. 1 kere böyle bir şey olmamıştı üstelik 7 senelik eski modemimiz ile. Şimdi Turknetten t50b zyxel modem aldım fiber destekli, internet desen kağıt üzerinde uçuyor ama halen daha story bile açmıyor :frowning: bir ayarı varsa yapayım

1.1.1.1 / 1.0.0.1 kullanıyorum

Bu makaleye bir göz gezdirin. En iyi Wi-Fi ayarı nasıl yapılır? - ShiftDelete.Net

2 Beğeni

arkadaşlar selam, bilgi olarak bir update olsun diye yazıyorum. Modem üreticisi Zyxel firması ile görüştüm. “Download Noise Margin” değeri 15 dB 'nin üzerinde olmalı dedi. Eğer bu değer 15’in altındaysa internetiniz isterse 1000 mbit fiber olsun, kopmalar olur, yavaşlamalar, takılmalar olur dedi. Akabinde ois’ten talep açıp Noise Margin değerimi yükseltmelerini istedim (Benimki 13.2’ydi). Bu değeri yükseltebilmek için internet hızınızdan biraz feragat etmelisiniz dediler. Kabul ettim. 88 mbps olan hızımı 79’a düşürmeleri için onay verdim ve Noise Margin değerim 15.2 oldu. Artık gereksiz yavaşlamalar ve kopmalar olmuyor. Ama bu noise margin değeri 2 gün sonra tekrar 12 ye düştü. BU konuda TurkNet 'i biraz sıkıştırmanız lazım. Takibi bırakmayın. Yardımcı olursa ne mutlu bana.

1 Beğeni

Modemdeki snr değeri her şeyin optimum seviyede olduğu durumlar için geçerli sanırım. Evdeki tesisat, kabloların durumu, bulunan alanda kullanılan 2.4g wifi trafiği, bağlı cihaz sayısı vs… derken liste uzuyor. Zyxel firması benim bilgisayarıma bağlanıp, 192.168.1.1 arayüzünden değerlerimi kontrol ettikten sonra bu bilgiyi verdi. Büyük ihtimalle hat değerlerime ve trafiğime baktı. uzun lafın kısası snr düşükse iyidir veya yüksekse iyidir diye bir şey söz konusu değil. Çok etmeni var. En basit şekilde durumu update edeyim: arkadaşlar evdeki wifi ye bağlı cihaz sayısı fazlaysa (7-8 ve üzeri), internet hızınızı dibine kadar kullanıyorsanız (altyapınız 85 destekliyor diyelim siz de 85lik paket alırsanız), aldığınız hızda dalgalanmalar oluyorsa (bir ölçüyorum 85 çıkıyor, yarım saat sonra 50 çıkıyor, 10 dk sonra 75 çıkıyor) snr değerinizi arttırmalısınız. saygılar

Böyle bir değerlendirme pek doğru olmaz bence. Yoğunluk olması durumuna göre aldığınız hız testi sonuçları farklılık gösterebilir ki bu oldukça normal bir şey. Prime time sürecinde yaptığınız hız testi ile gece yaptığınız birbirinden çok daha farklı olacaktır. SNR Değerinizde de dalgalanmalar olması zamana göre değişiklik gösterir ve bu da normaldir. Örneğin ben oldukça uç sınırlarda hattı kullanıyorum. SNR değerim 6DB de sabit olmasına karşın değer +/-1.5 değişiklik gösteriyor zamana göre. Ve neredeyse her speedtestimde 80mbps üzeri sonuç alıyorum modem üzerinden hız sınıflandırmasını 90 yaptığım için.

Konunuza ek olarak 5Ghz bandında otomatik kanal taramanız açık mı?

Varsayılan snr diye bir şey yok.
SNR nedir?

SNR , Signal-to-noise ratio yani sinyalin gürültüye oranı demektir. Ne demek bu? şimdi onu açıklayayım.

Öncelikle gürültü (Noise) iletişimde normal sinyale karışan istenmeyen parazit oluşumlardır. Gürültü neden oluşur? En basitinden evinize, iş yerinize gelen kablodaki eklerden, eski santrallerden, yine bağlantı noktalarından, sinyal oluşturan cihazlara yakın olmaktan kaynaklanabilir.

SNR = Sinyal / Gürültüyü ifade eder. Burada sinyal olarak ifade ettiğim DSL sinyalini ifade etmektedir (ADSL, VDSL, vb).

SNR Margin ise, güncel SNR değeri ile belirtilen hızda senkronizasyonun gerçekleşebilmesi için gereken minimum SNR değeri arasındaki farkı ifade eder.

Aşağıda Downstream için SNR Margin değerlerinin olması gereken karşılıklarını bulabiirsiniz

• 10dB ve altı: Kötü, senkronizasyon yapılması zor
  • 11dB-30dB arası: Normal
  • 30dB ve üzeri: Çok iyi

Yine DSL hattındaki sinyalin kalitesini kontrol için DSL modem içindeki Line Attenuation değerini kontrol etmek gerekir.

Bir DSL hattında SNR Margin değeri 10dB ve altı, Line Attenuation değeri 45dB ve üzeri ise o zaman bu DSL hattı kötü kaliteye sahip demektir.

Downstream - Line Attenuation referans değerleri:

• 20dB ve altı: Çok iyi
  • 20dB-45dB arası: Normal
  • 45dB ve üstü: Kötü. İnternet kopmalarına sebep olacaktır.
1 Beğeni

Snr nedir diye paylaştım. O değeri modem şirketi belirlemiyor. Standart değerlerin ne olması gerektiğini de orada paylaştım. Snr 1 olursa daha da yüksek hız olur da hat sağlam olmaz. Hatta dsl oturmaz bile. Bu yüzden snr değeri 10 db üstü olsun diyorlar.

Modemin chipsetinden de olabilir dsl yazılımından da ve son olarak modem ile santralde/dolapta ki cihazların uyumu ile de ilgili olabilir. Bir modem 8 snr gösterir diğer modem 10. Bu tamamen modemden kaynaklı. Tabi burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta hattın maksimum kapasitesi, zayıflaması ve hatta tanımlı hız.

Keenetic modeminde snr değerleri doğru değil. Orada ki 8snr 8 değil. @talha 1snr ile bağlanıyor. Mantıken snr değeri 1 olan hat çalışır mı?

Onu diyen Zxyel temsilcisi biraz fazla abartmış. 15 yerine genelde 8snr varsayılan değerdir modemlerde. Mesela bende keenetic extra dsl var. Varsayılan snr 4’e indirdim, bu şekilde kullanıyorum. Herhangi bir kopma takılma, ping vs. olmuyor. Maksimuma yakın hız alıyorum. Paketim 75mbps (şuan akşam saatleri diye bir miktar daha düşmüş ve 3.5 olmuş fakat daha önce 2 snr’de de denedim Sorun yaşamadım fakat çokta zorlamaya gerek yok diyerek 4’e sabitledim)

keentic

Extra dslde minimum SNR 4 dB değil mi nasıl 2ye düşürdünüz. Ben de denemek istiyorum?

Geliştirici sürüme alman gerekiyor.

1 Beğeni

Geliştirici sürümü güncellemesi 3.6 Beta 2 yüklemek sıkıntı yaratır mı beta olduğu için. Yayınlamış(Önerilen) sürüme geri dönülebilir değil mi?

yükledikten sonra aynı şekilde kararlı sürüme dönüş sağlayabilirsiniz. Geliştiricide minimum SNR 1. Bazı yerlerde SNR ile alakalı keenetic modemlerde hata olduğu ifade ediliyor ancak net bir bilgim yok. Keenetic Forum’da da görmüştüm bu SNR hatalı hesaplama olayını ama orda da net açıklayan olmamıştı. Referans değer aralıkları haricinde bile bağlantı kurabilmesini bir hata olarak ifade ediyorlar sanırım.

1 Beğeni

Anladım, yardımcı olduğunuz için teşekkürler.