İnternete bağlanamıyorum - Sinyal değerleri kötü

Merhabalar

3 gündür internet bağlantım yok, öncesinde de 2 haftadır hızım normalin yarısındaydı.

Destek kaydı açtığımda modemin arızalı olduğunu söylüyorlardı. En son modemi tekrar resetlememi söylediler ki ben bunu yaptım zaten ancak kullanıcı adı ve şifremi girdikten sonra bağlantı hatası diyor modem.

Bir de ben eve gelen kablonun ucuna splitter takıp 5m ilave dsl kablosuyla kullanıyorum. 2 hafta öncesine kadar 30mbps hız alabiliyordum ancak önce hızım düştü şimdi de internet tamamen gitti. Bu şekildeyken modemden sinyal değerlerine baktığımda şunları görüyorum:

İlginç bir şekilde splitterı çıkarım modemi direkt eve gelen kabloya bağlayınca hiç sinyal alamıyorum.

Bu durum da TurkNet sayfasında da modem buluşmuyor diyor.

Modem: Keenetic Omni Dsl

İnternet yavaşken sorun modem kaynaklı dediklerinde ben de keenetic i aradım uzaktan bağlanarak değerleri kontrol ettiler ve modemde sorun olmadığını altyapı kaynaklı olduğunu iss ile görüşmem gerektiğini söylediler.

İlave ek yaptığınız kablolama hatalı.
Bir elektrikçi çağırıp iç tesisat kontrolü yaptırın.

Ben ilave ek bir kablolama yapmadım sadece splitter taktım ve ilk zamanlarında hiçbir sıkıntısı yoktu bir kaç ay öyle kullandım ancak onu çıkarıp eski haline getirince de (yani kurulum ekibinin taktığı haline) hiç sinyal alamıyorum.

dsl kablosunu kontrol edin. Zayıflama yüksek. Spliter dan gelen kablo ile direkt prizden gelen kablonun tırnaklarına bakın modem tarafında ki tırnaklar eğilmiş olabilir mi kontrol edin. Kabloda kırık eziklik var mı? Soket tarafları sağlam mı bunları kontrol edin. Online işlem merkezi üzerinden kayıt açtınız ise oradan gelecek cevaba göre aksiyon alın. Farklı bir modem ile deneme şansınız varsa bir de o şekilde deneyin.

Prizden gelen kablo dediğiniz ne bilmiyorum ama attığım fotoğrafa bakacak olursanız. Siyah kablo türk telekomun bıraktığı uç.
Modem kurulumuna gelen kişi buna gri kabloyu bağlayıp bantladı, kabloyu pencereden geçirdi (gri kablo orada ezilmiş olabilir) ve modemi buna taktı ben de kablo kısa kaldığı için modemin kutusundan çıkan splitterı takıp modeme yeni aldığım 5m lik kabloyu taktım.

Dediğim gibi ben bunu yaptığımda hızımda ya da sinyal değerlerinde değişiklik olmamıştı bu şekilde en az bir ay kullandım. Ama yine de splitterı çıkarıp modem kurulumuna gelen arkadaşın yaptığı gibi taktığımda hiç sinyal almıyor. TurkNet sayfasında da modem buluşmuyor olarak görünüyor.

Ve üzgünüm ama başka modemle deneme şansım yok. Destek sayfasından kayıt açtım. İlk başta modem kaynaklı diyorlardı en son modemi yeniden kurun dediler. Modemi yeniden kurmayı da denedim. Şifre bilgilerini girdikten sonra hata veriyor bağlantı kuramıyor.

Bu durumda spliter taktığınız zaman dsl sinyali alınıyor mu?

Evet fotoğrafta splitter ve 5m kablo takılı ilk gönderide aldığım veriler (sinyal zayıflaması vs) bu durumdayken oluyor.

1 Beğeni

Yapmanız gerekn o siyah kablonun bantını söküp ekleri tekrar kontrol etmek. Büyük ihtimalle spliter paraziti azaltım modemin buluşmasını sağlıyor. O kontrolü yapın derim. Ekleri tekrar kontrol ettikten sonra direkt spliter olmadan tekrar bağlayın.

Tamam bakıyorum şimdi

1 Beğeni

bu şekilde çıktı. Siyahtan gelen maviyi gri kablodaki kırmızıya bağlamam gerek sanırım değil mi?

Siyah kabloda ki mavi ve beyaz kabloyu gri kabloda ki yeşil ve kırmızıya bağlayacaksınız

Bu ek kısmını sağlamlaştırmak için bir elektrikçiden yeterli mesafede (modeme yetecek kadar] cat3 veya cat5 kablo alın. Bu kablonun bir ucuna RJ11 soket çaktırın. İki adet yak konnektör/( boncuk klemens) alın. Siyah kabloya yeni alacağını kabloyu boncuk klemens yardımı ile ekleyin ve sorunsuz yıllar boyunca kullanın.

Şimdi çalıştığını görmek için kendim bağladım ve sinyal oldukça düzeldi görünüyor.

Ancak giriş yapmaya çalışınca hata alıyorum. Bir kaç defa denedim kullanıcı bilgilerini doğru girdiğime eminim.

Daha önce de fabrika ayarlarına dönüp kurulum yapmıştım bu şekilde başka bir ayar yapmadan bağlantı kurulmuştu.

Gürültü seviyesinin yüksek olması daha iyi diye sanıyorum. Yanlış mı anladım buradakini?

şu an ip alabildiniz mi internet erişiminiz var mı?

Doğru anlamışsınız gürültü kararlılığı yüksek ise hattınız iyi demektir. Modemin snr ayarını varsayılana getirmenizi öneririm.

Doğru diyorsunuz fakat bağlantınız sağlam değil.

Alamadım maalesef şimdi çıkıp dediğiniz bağlantı elemanlarını alıp düzgün bi bağlandı yapıcam.

Ama kabloları iki şekilde de bağlayıp denedim. Sinyal değerleri düzgün ama ip almıyor. Şifre ve kullanıcı adını da doğru giriyorum

Kabloların ucunda oksit, küf varsa kablonun ucunu kesin yak 1 bağlantı boncuğuyla bağlayın.

Yeni kablo ve boncuk klemensler ile bağladım ancak ip adresi almıyor modem.

1 Beğeni