İnternet Uçuyor Fakat İlk Bağlantı Süreleri Çok Uzun

Selamlar,
Ben uzun süredir TurkNet müşterisiyim, sanırım bi 2-3 sene oldu ve bu zamana kadar hiç bir sıkıntı yaşamamıştım ve bu sebeple tüm çevreme tavsiye edip TurkNet’e geçirttim.

Yalnız bundan 2 ay kadar önce bir arkadaşım daha TurkNetli oldu ve benimle aynı bölgede oturuyor. Kendisinin internet hızında sorun olmasa da veya hattı kopmasa da bir yere bağlanmaya çalıştığında ilk bağlantı süreleri aşırı uzun oluyor ve çoğu zaman timeout yiyor bu sebepten. Uzun zamandır bunu çözmeye çalışıyorduk fakat TurkNet müşteri hizmetleri sağ olsun aynı cevabı atmaktan başka bir şey yapmıyor. Belki en az 100 satırlık yazı yazdık ama gelen cevap hep aynı, yok şu ayara bakın, yok vpn varsa kapatın.

Ben kendim 6 senedir web developer olarak çalışıyorum yani bir çok işten ziyadesiyle anladığımı belirteyim. Bir devopscu olmasak da sunucu yada internetin gayet nasıl çalıştığını biliyorum.
Arkadaşımın yaşadığı sorun bir DNS sorunu gibi duruyor çünkü DNS dediğimiz şeyin amacı bizi internette ilk bağlanmak istediğimiz adrese yönlendirmek ve yaşadığımız sıkıntıda bu ama sorun DNS değil neden mi? çünkü her DNSsi denedik. DNSleri hem client tarafında hem de modem üzerinde WAN DNS olarak değişmemize rağmen sorun çözülmüyor.

Cloudflare DNS, Google DNS, OpenDNS, Quad9 vb. hepsini denedik.

İşin garibi yıllardır sorunsuz olan internet dün itibari ile aynı şeyi bana yapmaya başladı.

Anlık olarak hız değerlerim bu şekilde:

Ama hızım böyle olmasına rağmen bir adrese ulaşmaya çalıştığımda bu süre aşırı uzun olabiliyor, kendimi geçtim arkadaşım bunu TurkNet’e geçtiğinden beri 2 aydır sürekli yaşıyor.
Az önce mesela Github’a push etmeye çalışıyorum kırk saat bekliyor istek, pushlamaya başlamıyor ama bir kez push ettikten sonra diğer push işlemi direk gerçekleşti. (sanırım modem adresi cacheledi)

Şimdi gelin hep birlikte ihtimalleri konuşalım:
Arkadaşım TurkNet geçmeden önce TurkTelekom’da 35mbps download, 2mbps uploadı olan bir paket kullanıyordu. Kullandığı modem yeni alınmış olan ASUS DSL-N16 (tüm updateleri yapılı, fabrika ayarlarına resetli).
Ve TurkTelekom’da hiç bir sorun yaşamıyordu, tek yaptığı TurkNet’e geçip paketini 75mbps download, 8mbps upload yapmak oldu. Altyapı gene TurkTelekom, kablolar gene aynı kablolar, modem gene aynı modem ama bu bahsettiğim sorunu yaşıyor. Şimdi bunun sorumlusu kim?

Benim durumum ise çok başka, ben yıllardır aynı setup ile sorunsuz kullanıyorum. Benimde modem ASUS DSL-N16, binadaki kablo hattını yaklaşık 5 sene önce tamamen yeniden çektirmiştim ve bugüne kadar hiç bir sorunum yoktu ve dün gece aynısını yaşamaya başladım. (hadi benim ki geçici olsa bile arkadaşın 2 aydır devam ediyor)

TurkNet ise sadece hattın kopup kopmadığını kontrol ediyor ve “sorun yok beyefendi” diye dönüş sağlıyor yada dediğim gibi saçma sapan genel kullanıcıya hitap eden boş tavsiyeleri atıyorlar. Biz zaten clientten oluşabilecek tüm ihtimalleri elemek için 7-8 cihazda test ediyoruz, windows, ubuntu, android, ios dahi farklı oslar üzerinde sorun aynı. Client tarafını eledikten sonra modem ihtimali için her şeyi yapıyoruz ama modemde yeni modem zaten ve kendi kendine tam TurkNet’e geçeceği zaman bozulmuşta olamaz. Yine de modemi tekrar resetleyip, tekrar kurulum yapıyoruz ama nafile.

2 Beğeni

bende de aynı sorun var 1 haftadır

1 Beğeni

Umarım konuyla alakalı işten anlayan birisi bize bir açıklama yapar. Dediğim gibi hadi kendi sorunumu geçtim belki benim ki geçici bir şeydir ama arkadaşım geçtiği günden beri bunu yaşıyor, bir şey indireceği zaman her şey süper ama genel işlerinde internet kullanılamaz oluyor ve arkadaşıma ben tavsiye ettiğim için kendimi rahatsız hissediyorum, özellikle düzgün bir destek alamamamız da inanılmaz rahatsız edici, resmen ayıp yani bu.

Artık bu konu buradan da çözülmezse genel müdürlük binasına gideceğim.

forumda acik olan saturasyon konusu var. bazi bolgelerde bu sorunlar var. ben de var son 2 gundur. hiz testim normal. dslam baglantim normal. ping degerlerin normal. packet loss yok. sitelerde gezerken fotograflar 2000li yillardaki gibi satir satir indiriliyor :smiley: . twitchte yayin izlenmiyor.

1 Beğeni

Mesela örnek; iki dakika reddite gireyim dedim hala yükleniyor…
Screenshot_10

Bunu yazarken süre 160.000ms(16sn) oldu hala bir dünya javascript dosyasını load etmeye çalışıyor ve edemediği için siteyi kullanamıyorsun doğal olarak. Bir çok CSSde zamanında gelmiyor site dediğiniz gibi 2000li yıllar gibi yükleniyor.

bu TurkNet abonelerini 3 aydır uğraştırıyor genel ping fazla akşamları satürasyon oluyor bide aşırı dalgalı oluyor internet. Diğer tüm issler sorunları çözdü bi TurkNet hala uğraştırıyor. Bu forumda çok bir işe yaramıyor açıkçası, insanlar birbirine yardım etsin diye kurulmuş. herhangi bir TurkNet network yetkilisi yok burada. o yüzden size tavsiyem iss değiştirebilirsiniz önce bi destek kaydı açıp sorunu anlatın kanıt niteliğinde ss atın. sorun çözülmezse çokta başınızı ağrıtmaya gerek yok değiştirin.

Destek üzerinden bundan daha detaylı yazı hazırlayıp atıyorum, sağ olsun arkadaşlar okumadan cevap atıyor. Buraya son çare olarak yazdım, dediğim gibi gidip genel müdürlüğe kafalarına modem atıcam en son. Ünlü biri falan olsaydık hemen çözerlerdi sorunumuzu, hatta eve özel fiber falan çekerlerdi, halbuki tek istediğimiz var olanı sorunu çözmek fazlası değil.

1 Beğeni

Merhaba,
Bu sorunu dün itibariyle bende yaşamaya başladım. Sıkıntının tamamen TurkNet kaynaklı olduğunun kanısına vardım.
Sizin testlerinize istinaden, ben SNR margin’den bile şüpheye düşmüştüm. SNR margin gürültüm sabit olarak 15 olmasına rağmen, bunu maksimum seviyeye (30) çıkararak test ettim ve hiçbir değişiklik olmadı. Dolayısıyla, sorunun TurkNet kaynaklı olduğunun böylelikle kanısına vardım.
Ben ÖİE Ekstra 75 kullanıcısıyım. 75/8’e karşılık 15/30 SNR margin’de hizmet alıyorum. Yukarıda örneklendirildiği gibi 2000’li yıllar gibi yüklenme sorunlarıyla karşı karşıyayım.

Bizde SNR Margin değerlerine baktık, aslında denemediğimiz şey kalmadı da konuyu açarken aklıma gelmediler. Destek talebi açarken hepsini yazmıştım ama adamlar hiç yardımcı olmamıştı.

Evet benimde anladığım kadarıyla bu TurkNetten kaynaklı bir sorun. Eğer bunu düzeltmeyeceklerse veya mantıklı bir açıklama yapmayacaklar insanlar çıkacak. Bende de devam ederse gerekirse bende ayrılacağım çünkü tüm gün evden çalışıyoruz, toplantılar yapıyoruz, ben düzgün çalışamicaksam hiç bir anlamı yok.

Dns değiştirsin.
1.1.1.1
1.0.0.1 deneyin.

Hocam zaten bu attığınız DNSler Cloudflare DNSleri, ilk yazdığım gönderide belirttiğim gibi zaten aktif olarak bunu kullanıyorum ki emin olmak için başka DNSleride denedim.

1 Beğeni

Hat değerlerini atarmısın.

Eğer hat değerlerin iyiyse önce modem için 790 yada 805 fw sürümünü denesin. Olmazsa başka modemle denesin.

Sorun TurkNet’de. herkez’de aynı sorun var web sayfaları çok geç açılıyor.

Bölgesel sorun olabilir. Destek kaydı açın.

Aynı sorun an itibariyle bende de var. Tracert yaptığımda TurkNet pop noktaları patlamış gözüküyor. Destek kaydı açıp durumu ilettim.

Sorun Türkiye geneli. Zaten kayıt açsak neye yarar, TurkNet Online İşlem Merkezi deki personele sorunu anatabilmek için kırk takla attıktan sonra personel birşey yapamayacağı için boşa yazma gereği duymuyorum.

Aynen öyle. Biz bu konu için kaç kere ticket açtık, satırlarca yazı yazdık ama yok. Yazılan yazılar okunmuyor bile yada anlattığım şeyler aşırı teknik olduğu için anlamıyorlar. Ayrıca belirttiğim gibi sorun bizde olsa ben çoktan çözmüş olurum zaten. Aynı bölgede oturan iki arkadaş olarak ortak yaşıyoruz sorun yaşıyoruz. İnsanlarda aynı şeyi söylüyor, başka bölgede oturan diğer bir arkadaşımda şimdi söyledi onda da aynı sorun varmış.

1 Beğeni