İnternet sürekli kopuyor

En son 1 ay önce olan sorun yeniden tekrarlamaya başladı. Kullandığım telefon veya laptopda wifiye bagli olmasina rağmen internet gidiyor. Lakin modem arayüzünde veya ışıklarında herhangi bir sorun gözükmüyor.

Modeme restartladigim zaman internet ışığı uzun süre kırmızı yanıyor. Sonra yeşil yanmaya başlıyor ama yine internet erişimi olmuyor. Bir süre sonra internet geliyor ama yine kesilip bu olaylar tekrarlanıyor. TurkNet arıza tespitine tıkladığımda kopma var diyor hata kaydı oluşturuyorum. Lakin yanıt olarak hattınızda 24 saattir kopma gözlenmemiştir diyor. Sorunun nerede olduğunu çözemedim. Modemin wan profilinde mi sorun var yoksa kablolarda mı bilemiyorum. Final haftam ve sınavlarım var. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

normalde 35 mbps download alıyorum.

Modem arayüzünden hat değerlerinizi paylaşabilir misiniz?

İnternet varken:

İnternet yokken:

Sorun iç tesisat gibi görünüyor. Kablolar da ek varsa sağlamlaştırın veya eksiz bir şekilde test edin.

1 Beğeni

Anlamadığım şey hatta bir sorun olsa tamamen gitmesi gerekmez mi? Neye göre 5 dk internet oluyor 5 dk olmuyor?

Su an modemde internet yeşil ışık yanıyor mesela ama bağlanılmiyor. Biraz daha detay verebilir misiniz?

Snr sınırda olduğu için ip bağlantısı kopuyor. Son attığınız değerler güncel mi?

Snr çok iyi değil mi ben mi yanlış biliyorum. Bence kabloda bir çıkık vb temassızlık yapabiliyor. Kabloyu iyice sıkın veya rj pensesiyle rj11 uç alıp çakın. Arkadaşımdada aynı sorun vardı o yüzden miş.

Evet güncel. TurkNet 'e basvurularak yapilacak bir sey var mi? Yoksa kendim mi cozmeliyim? Yarın farklı bir modemle deneyeceğim ama sorun her an olmadığı için nasıl anlayacağım bilmiyorum. hattın sağlamlığını nasıl kontrol edeceğim?

Kablonun neresinde sorun olacağını bilmiyorum ki. Belki de duvarın içindeki kablolarda sorun vardır. Anlamamin bir yolu var mı?

Elektrikçi bilir. Eğer bilmiyorsanız kurcalamayın derim.

Önceki değerlerde snr sınırda olduğu için kopuyor. En son attığınız değerler çok iyi kopma yaşanmaz. Hattın bir iyi bir kötü olmasının sebebi kabloda temassızlık olabilir kısa devre olabilir.

Modem eski vmg3312 b10b. Ama büyük ihtimalle dediğiniz gibi hatdan kaynaklanıyor. Şu an geldi ama yeniden gidebilir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

modem hangi sürümde ?

İç tesisatta sorun olduğu için crc hataları çoğalıyor ve modem tepkisiz kalıyor. Bir süre sonrada reboot edip bağlanıyor. Kabloyu kontrol edin spliter varsa onu söküp modemi direkt olarak bağlayın.

Nereden kontrol edeceğimi bulamadım.

Yüksek ihtimal dediğiniz gibi kabloda sorun var. Dünden beri kopma yaşanmadı ama.

2 Beğeni

duruma tıkla sol üstte.

APP gibi bir şey yazması lazım.