İnternet Ping Yapa Problemi

Merhaba,

Öncelikle olduğum bölgede altyapı kötü, geçtiğimiz aylarda fiber altyapı çalışmaları yapıldı. Fakat müstakil evde kaldığım için fiber hizmeti vermiyorlar. Yaklaşık 1 sene olacak Turknetlıyım son 2 aydır internetimde ping sorunları ve yapa profil seçimi yapamıyorum.
Normal günlük internet kullanırken biranda kesildi. Teknik destek talep ettiğimde kullanıcı adı ve şifrelerde problem var denildi fakat hiçbir değişiklik yapmamıştım. Modemim Tenda v1200 adsl vdsl destekli. Modemi kendim kurdum ve vdsl standardında çalışıyordu. İnternet kesilince teknık destekte kullanıcı bilgilerini kontrol etmelerimi soyledıkten sonra modem ayarını Adsl moda çektiğimde internet erişimim geldi. Fakat önceki modda oyun modu hızlı mod gıbı seçeneklerı uygulama üzerinden kullanabılıyordum şuan değişiklik yapmaya çalıştığımda uyarı alıyorum. Bu değişikliği yapamadığım için ping ve bir miktar hız düşüklüğü yaşadım. Bu ping beni çıldırtıyor. Kendimde özel bir şirkette IT görevindeyim. İnternet hızımla ilgili pek yapılabilecek birşey yok anlıyorum fakat mevcut vdsl üzerinden sağlanan erişimim ne kaynakla adsl moda çekildi ve problem bendeymiş gibi şifre kullanıcı adı yanlış diye soyluyorlar. Evin içerisindeki bağlantılar CAT6 ya cevirdim. Binaya gelen mevcut TT kutusundan daireye Dış mekan CAt7 ile bağlantı sağladım. Data kablosunda hiçbir ek yok. Şikayet oluşturduğumda altyapınız boyle şöyle diye soylenıyor. Bende dıyorum ki önceden problem yokken neden biranda oldu eskidende aynı altyapıyı kullanıyordum zaten. Aynı açıklamaları duymaktan sıkıldım. önceden hızım 14 15 mb geliyordu şuan 8 ile 11 mbs arası değişiyor tamam arada çok fark yok ama ping arttı. Benim sosyal medya olsun herhangi bir oyun olsun rahatlıkla erişim sağlayamıyorum. Kendim bu işi yapmasam ne soyleseler tamam derim. Kendim bu işin içindeyim karşı tarafada soyluyorum en azından birşey yapıldıysa açıklamasını yapsınlar. Defalarca PCnizi kablo ile bağlayın, hız testi yaparken o kapalı olsun bu kapalı olsun biliyorum yapıyorum ki olanları soyluyorum. 1 haftadır farklı internet sağlayıcı olsun, uydu üzerinden olsun, mobil wifi olsun araştırmalarına başladım. Ben memnun iken boyle olması beni üzüyor. Yardımlarınızı rica ediyorum.

1 Beğeni

Bu değerler Şuan gece saat 02:00 internet kullanımının gün içine göre daha az olduğu zaman. İnternet snr değerleri internet hızının mbs göre değişiyor.

1 Beğeni

özet geçer misiniz kısaca ?

Sanırım ping problemi ve hız düşüklüğü yaşıyorsunuz, mesafenizden kaynaklı VDSL almanız imkansıza yakın alsanız bile 5mbps falan olması gerekiyor zaten. Adresinizi diğer sorgu sayfalarından sorguladığınızda ne çıkıyor?

Kısaca aniden internet kesilip ayarları yaptığımda vdslden adsle geçtim.Buda ping sorunları yaratıyor. Kaliteli bir kullanım sağlayamıyorum.

Mesafe önceden bu kadar yazmıyordu ne olduysa mesafede uzadı. Altyapı sorguladığımda 9 mbps gösteriyor.

1 Beğeni

Merhabalar, yetkililere ilettim ilgilenecekler. Ben de gelişmeleri size aktaracağım.

Hız açısında ADSL ya da VDSL alırsanız pek bir şey farketmeyecek ancak mesafeden dolayı sadece ADSL alabiliyorsunuz. Bu yüzden profil değişikliği yapılamıyor. Ping problemi için cevap bekliyorum, size ileteceğim.

Teşekkür ederim.
Zaten arada 2 3 mbps oynuyor fakat ping oluşuyor. Önceden vdsl modunda iken hızım yine uçmuyordu fakat oyun moduna alabiliyordum aldıktan sonra ping düşük oluyordu webte olsun oyun zamanlarında olsun konforum yetiyordu. Şuan internet bağlantım sadece teoride var uygulamada kullanılmıyor.

1 Beğeni