İnternet hızı ile indirme hızının tutarsızlığı

Merhabalar, download hızı 74mbps olmasına rağmen saniyede 1mb indirme anca yapabiliyorum.

Modemi TurkNet’ten aldım ve maksimum 1 haftalık modem.
Modeme gelen download kapasitesi ile hız testinden aldığım sonuçlar tutarlı.

Ama iş indirme yapmaya gelince işin rengi değişiyor.

Neden olabilir acaba ?

İndirme yaptığınız sunucuda kısıtlama olabilir başka yerde indirme yaptığınızda aynı hızda mı indiriyor?

1 Beğeni

Hentzer’in sınırlamasız sunucusundan test ediyorum. Yani sadece indirme hızlarını test etmek için oluşturulmuş bir platform.
Ona rağmen bende sizin gibi düşünerek farklı kaynaklardan da indirme işlemi yapmayı denedim, sonuç aynı. Maksimum 1mb/s

Yapa’dan VAE’ye bugün geçtim, DSLAM ile alakalı bir şey olabilir mi?

OİM Destek Kaydı açarak durumu temsilciye anlatırsanız hattınız incelendikten sonra detaylı bilgi verilecektir.

2 Beğeni

Tamamdır Baran bey, peki bir soru daha sorayım.
Hat değerleri aşağıda ki gibi, alabileceğim maksimum hızın 74mbps olması normal mi sizce?
Tarafsız yaklaştığınızı düşünüyor ve Sadece fikrinizi almak istiyorum. Makismum download ve upload hızı ne olmalı @Baran ?

Hat Fiziksel Durumu : AÇIK

Hat Yönetimsel Durumu : AÇIK

NmsHızProfil : 79872/8192/V

Upload Çıkış Gücü : 2.5

Download Çıkış Gücü : 13.6

Upload Kapasite Hızı : 42813 kbps

Download Kapasite Hızı : 105351 kbps

Upload Mevcut Hızı : 8191 kbps

Download Mevcut Hızı : 79870 kbps

Upload Noise Margin : 31.0 dB

Upload Attenuation : 0.0 dB

Download Noise Margin : 11.2 dB

DownloadAttenuation : 6.4 dB

Hattınız DSLAM kilidine takılmış gibi duruyor , maksimum atanabilir hız 105 Mbps ama tahminimce modeminiz 85-90 arası bir hızda buluşur diye düşünüyorum. Destek kaydı açıp hattınızın kontrolü sağlandıktan sonra müdahale edilecektir.

2 Beğeni

İlginiz için teşekkür ederim iyi geceler dilerim

Biz şu iki değere bakarak yorum yapıyoruz. Margin değeri bu şekilde olduğunda hatta kopma olmaz. 6.4 zayıflama değeri ile de modem sağlıklı hızı almış görünüyor.

3 Beğeni

Rica ederim, iyi geceler dilerim. :crescent_moon:

Anladım teşekkür ederim, 75mbps hız da benim için gayet yeterli (en azından şimdilik :blush:)

Hızı alıyorum ama indirme işlemi sıkıntılı, o da çözülürse çok rahat ederim

1 Beğeni

Hetzner’in file download speed test kısmını kullanıyorsunuz sanırım ancak o platformda bazen darboğaz olabiliyor nedenini anlamadığım bir şekilde. Normalde 9 mb/s dolayında bir hızla indirme yapmanız lazım 75mbps için. Belirtmeden geçmeyeyim Chrome’un kendi download kısmı üzerinden aldığınız hız maksimum o kadar oluyor. Daha sağlıklı bir hız denemesi için 10Gb’lık paketi IDM üzerinden indiriniz. Lokasyona da dikkat etmenizde yarar var :slight_smile:

1 Beğeni

İlginiz için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi Hentzer üzerinden deniyorum.
Aynı dosyayı bir arkadaşım saniyede 10mb olarak indiriyor.

Hepsi bir yana, Android studio güncellemesi yapayım dedim bugün, malumunuz Google hiç bir sıbırlama getirmez download işleminde. Onda bile saniyede 1mb’ı geçemedim

Chrome üzerinden indirme yapıyorsanız dediğim gibi browser ile ilgili bi kısıtlama mı hata mı ne var artık bilmiyorum uzun süredir browser downloader’ı kullanmıyorum. IDM’de de aynı sorunu yaşarsanız destek kaydından durumu bildirebilirsiniz.

2 Beğeni

TürkNetDestek tarafından protesto ediliyorum galiba :grin:

Şuan 3 saat oldu hala cevap yok

Ama attığınız tiwtler korumalı ben göremedim şahsen. Siz korumayı kaldırın hesabınızdan görsünler :hugs:

Merhaba @KadirKAYA, yaşamış olduğunuz sorununuzu detaylı bir şekilde özel mesaj üzerinden müşteri numaranızla birlikte benimle paylaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

1 Beğeni