İç Tesisat Yenileme?

Merhaba,

Ankastere kutusu berbat ve içindeki regletin durumu içler acısı. TT 'den gelen iki adet kabloyu ankastre kutusuna girmeden dışarıdan çekeceğim kabloya bağlasam sorun olur mu? Yani bu şekilde internet hizmeti alabilir miyim? Yoksa illa ki reglete girmesi gerekli midir?

Regletleri şehrinizdeki müdürlüğe gidip yeniletebilirsiniz.

1 Beğeni

???
(Bu ne gönderi en az 20 karakter olmalı)

Pek akıl karı bir yol olacağını düşünmüyorum şahsen.

Açıkcası bende merak içerisindeyim ? Benimde regletler berbat gibi duruyor ama sorun yok suan. Sadece hızı artırmak amaçlı reglete gelen kabloyu direk cat6 ile birleştirip daireme çekesim var. Sonuçta regletten yine kablolara gidiyor. Bence değişen birşey olmaz gibi. TT ye ben reglet değiştir diyemem :smiley: Turknetliyim çünkü. 4 kişi de şuan TT kulanıyor apartman da onlar da internet varmı var mantığında insancıklar:D

Denemiştik hızı 1-2mbps düşürmüştü hattınız çök kötü durumda ise yapabilirsiniz. Ama ankastre yeniletmek daha sağlıklı olacaktır.

Hiç bir sorun olmaz. Aksine ekleri yak konnektör ile yaparsanız regletten daha iyi olacaktır. Ankastreyi de Telekom a yeniletmek develerin hendek yarışından daha Zor olacaktır.

1 Beğeni

Merhaba @ModeratriX

TT gelen kabloları Yak-1 konnektör ile yeni çektiğim kablo ile reglete girmeden bağlamama rağmen bir türlü DSL sinyali alamadım.

Hatta TT gelen kabloyu reglete yeniden çakıp, yeni çektiğim kabloyu da regletin karşı ucuna bağladım. Yine hiçbir şekilde DSL sinyali alamadım.

Bina içinden gelen eski kabloyu regletin çıkışına bağlayınca DSL sinyali geliyor.

Acaba dedim kabloda kopuk kırık vs vardır deyip. Her iki ucuna Rj11 jak çakıp test cihazı ile denedim. Kablo sağlam. Sinyal geliyor.

Nerede yanlış yapıyorum?

Regletten değil de farklı bir yerden (çatı, duvar girişi, vs) giriş yapmış olabilir mi Telekom?

Yapamaz. Bina girişinde 1 adet 12li ankastre var. 3 bina da buradan besleniyor. 3 nolu giriş benim. 3 nolu regletin sırası ile hem giriş hemde çıkışını sökünce dsl sinyali gidiyor. İlla elektrikci mi çağırmak gerekiyor?

Telekom un reglete giren uçları hangi renkler? Orada hata yapmış olabilir misiniz?

Mavi Beyaz TT gelen ve reglete giren.
Turuncu Siyah Regletten çıkan eski kablo.
Bende 1x2x0.5+0.5 telefon kablosu ile çekiyorum. Kablo sağlam ama nerede yanlış yapıyorum anlamadım.

TT den gelen kabloları yeni kabloya direk Yak-1 konnektör ile bağladım olmadı.

TT den gelen kabloları reglete sokup, çıkışı yeni kablo ile yaptım olmadı.

Bu durumda test yaptığınız kablo gibi görünüyor :roll_eyes: modemi direkt ankastrede deneseniz? TT nin mavi beyazını direkt modeme bağlandığınızda sinyal alıyor iseniz sorun kablo gibi görünüyor

1 Beğeni

Onu da denedim. Daha önce de yazdım. TT den gelen kabloya yeni aldığım kabloyu reglete girmeden Yak-1 konnektör ile bağladım. Modemi hatta aşağı indirdim. Ama yine de sinyal yoktu. Biraz abdest bir durum. Kablo sağlam ama sinyal gelmiyor. İlla reglete ve eski kablo ile reglet bağlantısı yapınca sinyal geliyor.

Kablonun ucuna bir ampul veya başka bir alıcı bağlayıp 220 ile test yapabilir misiniz? Kablonun direnci mi engel oluyor iletime orası soru işareti kaldı. Ve Ankastreden daireye kaç metre?

25-30 metre. Standart telefon kablosu. Sinyal cihazı ile ölçümde kablo sağlam. 3ve4 sıra ile yanıyor. Buna rağmen sinyal alamıyorum.

1 Beğeni

6 yıl önce ilk bağlatmamda tt ekipleri binadaki kutudan 2 kablo çıkarıp üstüne ismimi yazmışlardı. Modeme kablo çekebilmem için. Kutu içerisinde düzenleme de yapmışlardı. Sanırım tt çalışanından veya zamanın verdiği birşey ki o jesti göstermemişker diye düşünüyorum.

Bence diyebilirsin )) Sonuçta TurkNet tt altyapısı kullanıyor dolaylı olarak müşterisin :slight_smile: