İç tesisat yenileme ve fiber

Merhabalar

Dairemde gelen sinyal de sıkıntı var.Tesisatı yenilemeyi düşünüyorum elektrikçiden 300 tl gibi bir fiyat aldım cat6 kablo çekimi için.Ama elektrikçi ile konuşurken buraya fiber gelecek dedi ne kadar doğrudur bilemiyorum.
Aklıma takılan eğer fiber gelirse ben cat6 kabloyu boşuna mo çektiricem oldu.
Bilen arkadaşlara sorum şu ; eğer binaya fiber gelirse daireye kadar kablo çekiyorlar mi herkes için ? Eğer sadece ankastreye kadar getiriyorlar ve ondan sonrası bize aitse çektirdiğim cat6 kabloyu fiber içinde kullanabilir miyim?
Boş yere 300 tl vermek istemiyorum ama fiber geldiğinde de kablo değişimi bizlere aitse şimdiden kabloyu değiştireyim diyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim.
Saygılar…

1 Beğeni

Merhaba bende forumda yeniyim ama assagi yukarı ayni durumlari yaşıyoruz
1 farkla bizim binaya daha onceden fiber gelmiş olmasi dairelere dağıtım yapilmiyorum diye biliyorum en azindan bizim sitede öyle bir kac komşu kendi alip hazırlamış evinden dolaba kadar
Saha ekibine bağlatmış bende ikilemindeydim
Fiber mi cat 5 veya 6 mi burda bir ustad nexans cat 6 tavsiye etti
Zaten ben ekli problemli kablo ile 71 mbps gördüm portumda problem yoksa cat6 ile direkt eksiz rj45 ethernet cikisi ile modeme bağlayıp 100 mbps sınırına dayanacagimi dusunuyorum egerki portum da problem yoksa cat6 zaten 1000 mbps e kadar veri tasiyabiliyormus düşüncelerim hatalı değilse bundan sonra iss nin bana yeni ne paket sunabildigi kalıyor zaten belki diye düşünüyorum bir yerde vdsl2 nin 200 mbps e kadar hızı destekledigini okumuştum belki ilerde sınırları kaldırırlar fikirlerimi paylaştım yanılmış olmayayım yinede araştır

1 Beğeni

Gelecek fiberin özelliğine bağlı. Eğer daireye kadar fiber gelecek ise kabloya gerek yok, ama binaya kadar gelecek ise Cat 6 kablo çektirmek gerekecektir

2 Beğeni

Teşekkürler bilgi için . Ftth,fttn dedikleri şey bu mu oluyor ? Birde bunun belki bir standardı yokmudur tt her binaya göre mi karae veriyor ?

Sorunuz hakkında pek bilgim yok ama binanın fiziki durumu(Kanal boşlukları VS) kesinlikle bir kriterdir.

2 Beğeni