Hopss

Bir sorum olacak çok sevgili TurkNet teknik ekibine. Çok üstünkörü bir şekilde modemimde varsayılan dns olan cloudflare 1.1.1.1 adresine traceroute yaptığımda şunu fark ettim. İzmir’den 5ms altında cgnattan çıktığımda Şişli’deyim. Ardından garip bir şekilde Denizli’de aynı blokta iki hop geçiyorum. Şimdiye kadar kaybettiğim süre wifi’a bağlandığım için kaybettiğimle hemen hemen aynı. Ancak sonraki hopta tekrar Şişliye gidiyorum bana 10ms’ye mal oluyor ve Avrupa’ya açılmak üzere proxye bağlanarak cloudflare ile buluşuyorum. Hizmetten kesinlikle rahatsız değilim ancak bu kadar dolaşmamın sebebi nedir?

Cogent üzerinden geçeceğimde de aynı şekilde Şişli → Denizli → Denizli → Şişli yapıyorum. Ulaştığım konumlar mı yanlış?

Screenshot_1

Ben de aynı sonuçları aldım. Şişli ve Denizli lokasyonlarını nasıl buluyorsunuz?

Bunlardan yola çıkarsak beni dolandırmıyor diyebilir miyiz? Bursa’dan giriyor Bursa’dan çıkıyor ve İstanbul’a yönleniyor doğal olarak. Fakat Bursa’da 9 olan MS yine Bursa’da nasıl 24 oluyor? :laughing: Ve 24 MS ile Bursa’dan çıkan ping İstanbul’da nasıl 13 MS’e düşüyor. O apayrı bir mevzu. Çünkü bulunduğum ve ping attığım yer Bilecik. :joy: Bursa 90 İstanbul 200 KM mesafede.