Hizmette Kalite Düşüşü

TurkNet olarak hızda düşme, hizmette kalitesizlik görülmektedir. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz ?

TurkNet artık bir balon gibi şişti? Şuan patlamak üzere mi ?

Hız sorunu, kesinti sorunu, CRC sorunları her türlü beladan mevcut şu an TurkNet 'te tabii ki her müşterisinde değil.

Kaliteli altyapılarda, bölgelerde, ilçeler de zaten hiçbir İSS patlamıyor ama orta/düşük bölgelerde patlamalar üzerine patlamalar yaşanıyor.

Sözde pandeminin başında her türlü önlemler alınmıştı, yeni cihazlar sipariş edilmişti vs. vs.
Pandemi bitmek üzere TurkNet hala kesinti ve performans sorunu yaşatıyor müşterilerine.

Önüne gelene 100 MBPS verirse, 1GBit verirse üzerine yüksek kapasiteli portlar veya cihazlar da almazsan patlarsın normal olarak.

Ya portları gerekli kapasitede değil ya da cihazları gerekli kapasitede değil, TürkNetten başka patlayan yok şu an. Suçu Telekoma atmak doğru değil, Telekom neden patlamıyor :slight_smile:

TurkNet yine saturasyon sorunları ile. Tt vae fiber üzerinden hizmet alıyorum. Son bir aydır hiç bir zaman hızım 100mbps altına düşmemişti ama bugün yine bozuldu. Dün gece bir kesinti yaşandı sonra böyle oldu. Her ne yaptılar ise geri alsalar keşke.(hız stabil değil bir testte 10 birinde 25 çıkabiliyor)
Edit: Saat 22 civarı son hızlar

Kısmen katılıyorum ilk aylar da özellikle ping ortalaması 20 falan gözüküyordu çok iyiydi oyunlar da falan şimdi 45 ve özellikle o kadar çıkışı peeringi olmasına rağmen özellikle yurt dışı çıkışlı oyunlar da diğer Iss göre daha yüksek ping çıkıyor bunu gözlemledim. Ve diğer Iss çıkışı peeringi TurkNet’te ki gibi çok değil Farklı cihaz kurulumu update si uplink port arttırımı yaptılar sonuç haylen aynı sadece 100 ve üstüne çıkan anlık pinglere saturasyonu önlediler.

Bugün de aynı saatlerde aynı şekilde düşüş ve dalgalanma var.

Kayıt açtım hızdan dolayı. Yarın gelip kontrol edecekler. Şimdi 3.5 TL kablo bedeli yazıyor. Bu ne oluyor. Ne tip bir kablo çekiyorlar…

İç tesisat için kablo çekilmesi gerekiyor ise çekiyorlar. Kablo tipi hakkında bilgim yok. Büyük ihtimalle cat5 veya cat3 kablo olabilir.

Oturduğum daire 5. katta tahminen kaç metre gider ve hat çekerken nasıl çekiyorlar. Eski hattın olduğu kablobu çekip yenisini mi cekiyorlar o boru içerisinden. Ayrıca bina eski bir bina

Bildiğim ve duyduğum kadarıyla duvar içinde kablo çekim işlemi olduğunda yapmıyorlar. Ve evet dediğiniz gibi eski kabloyu çekip diğerini de aynı anda boruya iterler. Gelen ekip önce ankastrede ölçüm yapacak sonra daire içinde ölçüm yapacak eğer hat değerleri arasında aşırı fark varsa iç tesisat diyecekler.

Tahmini kaç metre kablo gider

katlar arası 4 metreden hesap etseniz 20-25 metre diye tahmin ediyorum.

Ama kablo çekimi gerek derler ve bunu sıva üstünden yani boru kullanmadan yapacağız derler ise yaptırmayın. Bir elektrikçiden destek alın veya kendiniz yapın. Dışarıdan kablo çektirmeyin.

Anladım hocam, Bulunduğum noktaya hızlı internet getirmek için ne yapabilirim. Ok ile işaretledim noktada 80 mbit Internet car. Benim bulunduğum noktada 16 mbit var. Yapa sayesinde ilk zamanlar 30-32 alırken şimdi 20-22 mbit seviyelerinde seyrediyor.

Aynı cevabı bana vermişlerdi, geldi yetkili arkadaş abi sorunun kesin iç tesisatta değişelim garanti çözülecek neyse ücreti ödedik CAT6 çektirdik ama sorun devam etti :smiley:

ufak bir öneri boş ver değiştirme iç tesisatı, tamamiyle yalan.

ama tabii ki deneyebilirsin şansını, iç tesisat değiştikten sonra da aynı problemi yaşadığın zaman aklıma bu mesajım gelir zaten.

1 Beğeni

Bu gün benim evede geldiler metresi 4.5 dediler sorun evde olmayınca gittiler

1 Beğeni

Arka sokakta 2 adet yeni tip VDSL dolapları var. 80 mbit hiz sağlıyorlar. Benim de 2 bina yukarıda sadede 2-3 binada bu hızı sağlaniyor. Bense adsl 16 mbit destekliyor. TurkNet yapa sayesinde 32 hız alırken son 6 aydır problem var. Şimdi 20-22 anca alabiliyorum. Ne yapacağım bilmiyorum…

Ara ara farklı iss lerin altyapı sorgu sistemlerinden adresinizi sorgulayın yüksek hız gördüğünüzde TurkNet e vae ye geçiş için paket tarife adımından destek kaydı açın.

1 Beğeni

Bu olay benim superonline adsl kullandığım zaman başıma geldi ve anladım ki turk telekom bunu bilerek yapıyor portlara erişim sadece turk telekom personeline ait superonline porttaki sorun için turk telekoma bildiriyor turk telekom da yaptık diye gecistiriyor abartmıyorum tam 1 ay evimde internet olmayinca ve bende her gün Superonline’ı arayınca üzerine twitterdan filanda paylaşımda bulununca en son bölge müdürmu ne biri gelmişti. Evde bazi testler yaptilar sorunun evde olmadığını anladık. Porttaki bağlantımı kesmiş ve 1 ay bir kere bile bakmamışlar sorunuda turk telekomdaki tanıdığım vasitasiyla ben halledebildim. 1 ay beklemek yerine direk arkadaşa söylesem 30 dakikada sorun çözülecekmiş. Superonline açık açık porttaki soruna biz hiçbir şey yapamıyoruz dedi. Zaten o zamandan beride superonline benim için bitmiştir.

Senin sorunun da aynısı mı bilmiyorum ama direk aklıma bu yaşadığım anı geldi

1 Beğeni

kırsalda yaşıyorum bundan sanırım 2-3 ay önce TurkNet beni çıldırttı sürekli crc alıyordum 10/0,6 internetim vardı pingim 17 civarıydı. Tt ye geçtim şuan aldığım hız 24/6 stabil pingim 5 tabi burada tt nin altyapı sahibi olması ve farklı isp lerin sorunlarını çözmemesi de büyük etken.

1 Beğeni

benimde crc sorunum var yapadan vaeye geçiyorum umarım düzelir :slight_smile: