Hızım iyi ama ping biraz yüksek

Yaklaşık 7 ay önce adsl den TurkNet vdsl 75 mbps internete geçtim bu geçişte sadece keenetic omni dsl modem aldım kablolar ise değişmedi bir tarafı çelik diğer tarafı 4 ućlu siyah kalın kablo. Bu kablo ankasteden modeme geliyor yaklaşık 15 metre. Bu hıza göre vdsl de pingim neden yüksek snr yi 8 de kullanıyordum 2 gündür 4 e çektim modemden ise Max hız + 100 olarak görülmeye başladı bu arada T7 saha dolabi ile aramda 230 metre var evin yanındaki telefon kutusu(ankastre) ise belki 15 yıllık
Türk Telekom ekiplerine çok önce sorduğumda birşeyi yok kutunun dediler sebebi ne olabilir .

Bu da hız testi sonuçları

Neredeyse aynı interneti kullanıyoruz bende de durum aynı keenetic extra DSL aldım bende önceden ASUS DSL-N16 kullanıyordum ayarlardan oldugunu düşünüyorum farklı ayarlar deniyorum.

Sonuçlarinizi paylaşma imkanınız var mı acaba ve yeni bir gelişme olursa paylaşırsanız sevinirim

Ek, splitter, dsl prizi gibi malzemeler yok ise. Hattınız da snr margin değerinizi 12 ye sabitleyip öyle bir kullanın.

Turk Telekom Ankara yerine TurkNet İstanbul seçebilir misiniz? O sunucuda ping değerleri daha düşük çıkacaktır diye düşünüyorum.

Snr margin i 12 ye sabitledim dün gece bugün ise pingim valorant da 40 dan 34 e düştüğünü gördüm yarın bide snr yi 16 da deneyeceğim
Twora ya teşekkür ediyorum

Kullandığınız modeme ve hat zayıflamasına göre değişir bu değerler. SNR yükseltmek işe yarar ama sıkıntı modem gibi görünüyor. 4db SNR ile Valorant’ta sunucu pingi olarak gündüz 18 akşam 20 ms alıyorum. Oyunda ise değerler 24-28 arası değişiyor.

Edit: modeminiz keeneticmiş. VDSL ayarları sekmenizi atabilir misiniz?

Kendi değerlerimi de bırakayım.

Bu şekilde, sıfırlama işe yaramadı daha önce denedim

Yukarıdaki ayarlamaları yapıp kaydedin ardından modemi yeniden başlatın. Faydası olabilir diye umuyorum. SNR Değerini varsayılan 8db deneyebilirsiniz.

Snr margin biraz arttı ama ping değişmedi yarına kadar bu şekilde kullanayım bakalım ping düşer belki

Bu arada acaba tanılama ve speedtest sonuclarinizi atma imkanınız varsa atabilir misiniz

Yanıtla sekmesini kullanırsanız son yorumunuzdan anlık haberdar olabilirim bu arada.
Şu an modemde benim haricimde 3 cihaz daha bağlı ve yük altında ondan download sonuçlarında biraz dalgalanma olması normal. 100/8 paketteyim.

Testlerde ki sunucuların uzaklığına yoğunluğuna göre farkediyor pingten @Selcukssn dediğine katılıyorum. Ayrıca hattınız da olabildiğince bağlantı ve yükte olmaz ise ping değerleri daha sağlıklı, stabil gözükür. Teorik olarak snr 10 altına indirmemenizi tavsiye ediyorum özellikle ping unsuru sizin için önemliyse.