Hız ve Sinyal kalitesini daha fazla nasıl artırabilirim

Herkese merhaba. TurkNet 'e geçişten sonra biraz sorunlar yaşamıştım. 4 gün sonunda tam teşekküllü bir şekilde sorunum çözülmüştü. Aslında 2.5 günde çözüldü diyebiliriz. Her neyse şimdi asıl sorum şu. TT saha ekibi Turknetin oluşturduğu arıza iş emrin den sonra kontroller için geldiğinde, port değişimin de bulunmuşlardı. Bu işlemleri yaparlar iken başlarında idim. 2 TT saha ekibi çalışanlarin dan biri evimin dibinde ki (20) MT mesafede ki tıp 7 saha dolabına gitmişti. Diğer arkadaş ise apartmanda ki ankastre nin başında telefonla saha dolabında ki arkadaşıyla irtibat halinde idiler. Ankastre başında olan arkadaş 3 4 port denettiriyordu saha dolabın da ki arkadaşına… En sonun da ankastre başında ki dedi ki tamam 9800 geliyor. Yani 98 mbps geliyor dedi ve o portu aktiflestirdiler. Bende o ara şimdi 98 mbps mi alacağım dediğim de nedendir bilmiyorum ama dedi ki bu tesisat ile 98 alamazsın dedi. Modem başına geldik ve modem arayüzüne girerek değerlerime baktı. Snr değerim 8.1 idi. Modeme gelen Max hız 91mbps idi. Mevcut hız da 89mbps olarak gözüküyordu. TT çalışanı değerler gayet iyi dedi. Bu arada OİM de ise verilen hızın 87 mbps olduğunu gördüm. Bende hız testi yaptığımda 84 falan alıyordum hızı. Sonra dedim ki snr düşük değil mi. Hayır saha dolabı çok yakın evine. Çekilen altyapı da zaten 10 MT uzaklıkta snr değerin 6 altına düşse de sorun yaşamazsın dedi bana ki, arıza tam bitmeden önce 77 mbps hız alıyordum. Snr değeri de 1.7 de idi. Ne kopma yaşadım nede ping. Ayrıca şuan modeme gelen Max hız 90 dan 93 mbps oldu. Ama mevcut hız 89 da hâlâ.Her neyse şimdi benim kafama takilan soru şu. Bu 98 mbps gelen hız porta gelen hız mı ankastreye gelen hız mı ? Ankastreye gelen hız ise modeme 93mbps yansımasının sebebi, ankastre den gelen kablonun mesafesinde mi kalitesin den mi ? Daha sonra modeme gelen Max hız 93 iken. Mevcut hızda 89 gözükür iken neden TurkNet Online İşlem Merkezi de bana verilen hız 87 olarak gözüküyor ve ben 84 alıyorum ? Ha burda bir şikayetim yok. Herşey den memnunum şükür. Ama sistem işleyişini pek anlayamadım açıkçası ? Ankastre de gözüken hız 98, modeme gelen 93, mevcut hız 89, OİM de 87, testte 84. Arada ki 12 mbps nerede ? Elimde bir tanıdıktan edindiğim Cat6 kablo var. Bir kaç forumda gördüm. Adam Cat6 döşeyince 32 mbps olan hızı 42 olmuş. Snr değeri de çok az birşey artmış. Ama o yapa da tabi ki. Şimdi bende Cat6 döşesem, ankastreye gelen 98 mbps yi direk modem arayüzünde görürmüyüm ? Gördüm diyelim OİM de verilen 87 mbps artar mı ? Bu arada snr artması benim için pek önemli değil çünkü 1.7 lerde stabilize idi. Gerçi bunu yaparsam snr 10 üstüne çıkar sanırım. Yani benim kafaya takılan sorular bunlar kısacası. :joy: Sorun mu diyim öneri mi diyim ne diyim bilemedim ama. Bu tarz birşey yaşayan varsa en azından kafalarda ki soru işaretleri gitmiş olur …

Yazını okumadım ama hız ve sinyal kalitesini yükseltmek için senin yapabileceklerin; ankastreden modeme direkt cat6, kaliteli modem, telefon yoksa splitter kullanma.

Okumalıydın. Aradığım cevap ne yazık ki bu değil. Israrla modemim den memnun olduğumu her seferde dile getireceğim. Ne keeneticler, ne huaweiler, zyxeller gördüm. Benim ki yanlarında Ferrari kesildi maşallah :joy:

Tamam modem iyiyse söylediğim 1. adıma yönelmelisin.

İlk önce kayda değer işe yarayacak mı bilmeliyim. 4 5mbps için işçilik vermek hoş olmayacaktır. Ayrıca Cat6 çektiğim de yine aynı sonuç mu vericek bilmeliyim. Belki şuan ki değerler tamda olması gerektiği gibi. Cat6 birşey katmayacak belki. Yazımı tam net okusunlar bakacağız duruma göre. Ha birde ben sıkılan adamım. Bakarsın odamı değiştiririm. Prizden aldığım için neti. Hadi bakam kabloyu diğer yere taşı falan gelemem kargaşaya

Değer mi değil mi öğrenmek için modemi ankastreye götürüp orda deneyebilirsin :+1:

Erkek olarak utanç verici ama ne yazık ki elim den öyle elektrik işleri hiç gelmez. Şimdi o ankastre deki delikli yere UCLA takıyorlar kabloyu. Onu nasıl sökerim bilmem. Ha asilirim gelir tamam da uç ziplemem gerek. Onu bilemiyorum. Onu geçtim hangi deliğe oturduğunu bilmiyorum. İşaret attım diyelim neyle oturtulacak vs vs. Hiç yapmadığım bilmediğim iş açıkçası.

Kendiniz denemek istiyorsanız Youtube’ta bir sürü video mevcut. Onun dışında elektrikçiden de yardım alabilirsin.

Bu konu için bir yardım alayım teknik. Sonra duruma göre fiziki işlemler için bu işten anlayan bir elektrikci çağırıp hallettirebilirim.

Bu arada bunlar Cat6 kabloları değil değil mi ? Yeşil olanlar uydu şeysii.

Cat5’de olabilir, üstünde yazar. Teknik yardım istiyorsan destek kaydı aç onun dışında forumdakilerin modemi ankastreye götürden başka bir şey diyeceğini sanmıyorum.

1 Beğeni

Bu merakım için OİM i meşgul etmek istemem. Yardıma muhtaç çok insan var :confused:

Öncelikle burada 89 oimde 87 yazmasının temel sebebi kbps hesabı x*1024 şeklinde olması. Yukarıda allison bey/hanım yazmış ankastreye götürebilirsiniz emin olmak amaçlı diye ama dediğiniz gibi teknik bir bilginiz yoksa durumu daha kötü hale de getirebileceğinizden pek önermiyorum.

1 Beğeni

O kabloların ucuna yak konnektör çakmalısın zayıflamayı düşürür ayrıca rj11 soketlerin ucunu değiştirebilirsin splitter varsa çıkarabilirsin.

2 Beğeni

Bu arada modem iyi demişsin ama bazı modemlerde max rate çok farkediyor hatırlatmak isterim :wink:

Anladığım kadarı ile sanırım. Siyah bantlı yerlere “yak konnektör” denen şeyden yapmalıyım. Rj11 soketler dediğiniz sanırım interneti aldığım odada ki prizler gibi olan şey. Eğer oysa onların uçlarını neyle değiştirebilirim ? Modemimi kalite yönünden övemem, fakat gördüğüm onca şeyden sonra modemim diğerlerinin yanında Ferrari misali :joy: Ankastreye gelen hız 98 ki. Modemi değişsem 98 in üstü zaten alamayacağım ki ? Ayrıca modem 300 mbps falan diyor arayüzün de. Hadi hava civa diyelim. 100mbps verir rahat. Yani daha fazlasına 98 mbps üstünü şuan ki vae altyapısı olarak ihtiyaç duymam boş açıkçası.

1- Fiberde değilsen 100 Mbps üstü alamazsın.
2- Ankastreye 98 ve modeme 93 geliyorsa mantıken ankastreden modeme gelen kablolamada sorun var demektir.
3- Forumdakilerin üst düzey yöneticiler hariç (onlar da forumda değil) hat değerlerini değiştirme yetkisine sahip değil.
4- Aldığın 89 mbps hızdan memnun değilsen ve fazlasını istiyorsan yapabileceğın işlemler; destek kaydı açmak ve içtesisatına baktırmak.

Hiperle 100 üstü alamayacağımi biliyorum. Öyle bir iddiam yok. Destek lik durumda yok.d.d birşey değiştirsin TurkNet diyen yok yahu .d sadece mantığı öğrenmek istedim. Cat 6 çektiğim de ankastre deki 98 modeme yansirsa ben 96 mbps falan alirmiyim asıl şey bu yani :joy::joy:

Dostum ben dediklerine göre cevap veriyorum. Mantığını da anlattık zaten.

Tamam 100 üstü istiyorum demedim ki zaten. Modemde 300 vs yazıyor dedim. Modem değiş diyince. Vs vs yani. Mantığı da anlamadım demedim ki. Anladım zaten artık. Sorun yok yani. Oraya 100 üstü alamazsın yazman, forumda yetkili yok hızıni artıracak diyip destek aç demen ve 89 hızdan memnun değilsen demen ki ben şükür memnunum dedim. Sadece merak ettim neler yapabilirim. OİM Desteklik durum yok yani. 100 üstü hızda istiyorum ama dile getirmedim çünkü hiperle olmayacağını biliyorum. Forumda kiler den hız için bir istekte de bulunmuyorum. Burası bir tartışma görüş öneri forumu yani. Sadece mantığı anlamakti ve bunun için kendim neler yapabilirim vs idi. Sen olayı çok başka yerlerden tutup yazmışsın. En son ki yorumuna istinaden diyorum. Yani sırf yorum olsun diye yazılmış :joy: destek ekibine niye yazıyım ki hem 99 TL niye vereyim. Zaten yoneticiyiz. Ay sonu gelir elektrikçi onlardan rica ediveririm yani.d Yine de sağolun. Elektrikçi tesisat kontrolü dışında ki önerileriniz için. Keza bende biliyorum elektrikçi çağırıp baktırmayı. Kusura bakmayın ben az cimri adamımdır BU Konularda sadece :joy: