Hız Testi Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Hız Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızınızı test ederek en doğru sonucu alabilmek için test öncesinde aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra internet hız testini başlatabilirsiniz.

1. Modemi kapatıp açın: Modeminiz uzun süre kesintisiz çalıştığı için işlemcisi ve RAM’i yorulur. İnternet hızını ölçmeden önce ilk olarak modeminizi kapatıp 10 saniye bekledikten sonra yeniden başlatın. Bu sayede modem tam performans ile çalışır ve internet hızınızı tam ve doğru olarak ölçülür.

2. Yüksek veri alışverişi yapan programlar varsa kapatın: Bilgisayarınızda çalışmakta olan download programları ve torrent uygulamaları internet hız testini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle hız testi öncesinde bu programların kapatılması önerilmektedir.

3. Hız testi sayfası hariç tüm açık sayfa ve uygulamaları kapatın ya da pasif hale getirin: İnternet hız testi yaparken bilgisayarınızda veya cihazınızda arka planda çalışan uygulamalar olabilir internet bağlantınızı kullanarak doğru sonuç almanızı engelleyebilir. Bu nedenle hız testi yapmadan önce hız sayfası dışındaki tüm açık uygulama ve sayfaların kapatılması gerekmektedir.

4. Modeminize sadece testi yaptığınız cihazın bağlı olduğundan emin olun: Farklı cihazlar modeme bağlıyken farklı sonuçlar görebilirsiniz. Diğer cihazlardan siz internete girmiyor olsanız bile arka planda çalışan bir çok uygulama internet hızınızı kullanıyor ve yavaşlatıyor olabilir. Bu nedenle kullandığınız cihaz dışında aynı ağdan cep telefonu, tablet gibi başka cihazların internet bağlantısını kullanmadığından emin olun.

5. Modeminiz ile kullandığınız cihazın arasındaki mesafenin çok olmadığından emin olun: Modem ile cihazın birbirinden çok uzak olması sebebiyle sinyaller karışabilir. En doğru sonucu almak için internet bağlantısını ölçmek istediğiniz cihaz ile modemin arasında az mesafe olmalıdır. Mümkünse kablolu bağlantı ile modeme bağlanın.

6 Beğeni

Birde test yaparken doğru sunucuya bağlanması çok önemli.

7 Beğeni

ben hız testi yaparken web sitesinin sonucuyla beraber, bilgisayarda görev yöneticisinden de takip ediyorum. bilgisayara ya da modeme gelen gerçek hız görev yöneticisine tam yansıyor.

w10 işletim sisteminde görev yöneticisinden performans / ethernet kısmından bakılabilir. web sayfası hız testi yaparken aynı anda bakmak lazım görev yöneticisine. o zaman gerçek hız konusunda en somut bilgiye ulaşılıyor. benim modeme gelen hız 97.5 iken hız testlerinde 93 civarı gösteriyor. ama görev yöneticisi kayıpsız olarak gösteriyor.

2 Beğeni

Oo 1080 demek :smiley:
(20 karakter)

1 Beğeni

@HKN evet. zamanında kral idi ama şimdi tahttan düştü. 1080 i alırken dedim atlayarak gideyim, yani 1080 i kullandıktan sonra 2080 serisini atlayıp 3080 serisini alayım dedim. tabi bunu 4 sene önce demiştim. :man_facepalming: muhtemelen 3080 en kötü bi 10 bin tl olur bu kurla. bizde 1080 e devam. :joy:

oyun hastası olunca iyi bir sistem alıp en az 5 sene kullanayım dedim ama bu dış güçlerin doları şey etmesi yüzünden planda revize yaptım. dolar 2 tl ye düşene kadar. :joy:

1 Beğeni

İkisinin bir arada olması güzel iyi pc si olanın interneti iyi olmuyordu , kötü pc si olanın interneti iyi oluyordu bu ikisi bir arada olmuş güzel olmuş. :smiley:

1 Beğeni

Allah herkese daha iyisini nasip etsin. :slight_smile: ben 14. senemde ikisini aynı anda yakaladım. siz daha fazla beklemeyin inşAllah.

3080 i besleyebilen işlemci 10900k mış sanırım , bu şartlarda sadece videolarını izleyebiliriz gibi duruyor :slight_smile:

1 Beğeni

Allahtan internetim hızlı da 4k videolarını rahatça izleyebilirim :joy: :joy: :joy:
artık doların düşmesi umuduyla 20000 serisi işlemcilerle 6090 ekran kartı hedefimiz. :slight_smile:

Hız testi yaparken Opera gx kullanın ve gizli ayarlardan limitlerini kaldırın. Buda benden olsun :joy:
@yuce @ModeratriX . Browser lar hızın tamamını vermez ancak limitlerini kaldırın o şekilde asıl veriyi görürsünüz.

1 Beğeni

Teşekkürler faydalı konu olmuş.

1 Beğeni