Hız testi sonuç farkı

TurkNet Online İşlem Merkezi uygulaması vs speedtest uygulaması sonuçlarını ekte gönderiyorum bu farkın nedenini öğrenebilir miyim hangisi doğru?

Bende de aynı sekilde ama speedtest in daha doğru ölçtüğünü düşünüyorum. :upside_down_face:

2 Beğeni

Speedtest’e güven herkes tarafından çok fazla ama bende tam tersine speedtest’in hızı 3 4 mpbs az ölçtüğünü düşünüyorum.

Kablosuz olduğu için ikisi de tam olarak doğru diyemeyiz, ayrıca OİM’deki hız testi bölümü direkt olarak TurkNet sunucusu üzerinden test yaparken Speedtest en uygun gördüğü yere test yapıyor.

2 Beğeni

Bilgisayardan hiz testi yapıldığında, win10 konum yanlış algılıyor olabilir. Hangi il’deyseniz, ve Hangi alt yapıyı kullanıyorsanız, o ilin sunucusu Manuel seçip hiz testinizi bu sekilde test edip dogru sonuca varabilirsiniz.

2 Beğeni

Speedtest in konuya müdahil olması da güzel :grinning:

2 Beğeni

En doğru sonuçları Windows 10 kullanan arkadaşlar speedtest uygulamasından alabilir. Speedtest web tarayıcıları üzerinden 3/Gbit bant genişliği üzerinden test yapabilir en fazla. Ama uygulamada 10/Gbit bant genişliği olan sunucular üzerinden test yapar. Bazıları diyecek ki benim bant genişliğim o kadar yüksek değil, ama sunucu yoğunluğu size de etki etmektedir.

Kulağım çınladı, ondan dolayi geldim :sweat_smile:

3 Beğeni

Fiber altyapıdayım ikisi de aynı sonucu veriyor. Bu durum sunucuların doluluğuna göre bile değişebilir. Speedtest’te 20 - 40 Mbps hız aldığım bile oldu bir kaç saat boyunca.

Tam hiz testi başlar iken Görev yöneticisini aç ordan ağ kısmına tıkla. Al ve ver göreceksin orda. Orda yazan tam net oluyor… Ayrıca speedtest bende de aynı. Nperf de 94 çıkıyorsa speedtest de nedese 90 91 falan çıkıyor. Keza TT hız testinde de aynı. Nperf de 94 se TT hız testin de 92 falan çıkıyor. Velhasil en kötü sonucu veren speedtest. Sunucu oto seçiyor ama manuel seçsem de zaten dogru olan sunucuyu seçtiği için değişen birşey yok. Bundan yaklasık 1 ay öncesine kadar aslında bir sorun yoktu…

TT hız testi de speedtest altyapısını kullanıyor. Oradada speedteste benzer sonuç çıkması normal. Wifi üzerinden test yaptım oynayan 1 mbps. Dediğim gibi sizde bunun farklı çıkmasının bir çok nedeni olabilir. Bende speedtestin windows uygulamasını kullanınca 80 lere düşüyor hız.

Ben en sağlıklı sonucu almak için fast.com u kullanıyorum. En düzgün sonucu veriyor hiç şaşmaz

1 Beğeni

Bir ara IPv6 da iyi sonuç vermiyordu ama düzeldi. Oda aynı sonucu veriyor.

Bende dogru sonuc veren nperf ama en dogru sonucu veren ping haric turkcelin hiz testi. Entresan bir durum…