Hız testi Ethernet , Wi-Fi sorunu

Merhaba.
Genel olarak bir konudan bahsetmek istiyorum.

Evimde Wi-Fi 6 destekli modem ve router var.

Evimdeki tüm cihazlar kablosuz.
Ve iletişim hızları harika.

Herhangi bir sorun olduğu zaman, ekipler kablolu hız bağlantısı yapmanız gerek diyor.

Günümüzde birçok evde kablosuz her cihaz.

Evinde ethernet girişli bilgisayar mı bulundurmam gerekiyor?

Modem arayüzünde modemin aldığı hız zaten görünüyor.

Neden o hızı baz almıyorlar?

İnternet hız sorunum varsa örnek veriyorum 100 mbit kullanıyorum

Ama bir kaç gündür 55mbit geliyor.

Bunun tespiti için neden kablosuz hız testim yeterli gelmiyor?

Wi-Fi 6 yeterince hızlı zaten illa ethernet kablosu ile neden test yapmam gerekli.

Ayrıca modem ara yüzünde modemin aldığı hız 58mbit görünüyor.

Modemin 100mbit almadığı zaten belli.

Bu kablolu test konusu beni geriyor.
Evimde her cihaz kablosuz.

1 Beğeni

Günümüzde kablosuz performansları ne kadar iyi bir seviyeye gelmiş olsa da hala kablolu seviyesine erişebilmiş değil. Bunu ancak Wi-Fi7 teknolojisi ile görebiliriz kablolu performansını aşabiliriz. Wi-Fi7 routerlar ve cihazlarımız olmadığı sürece henüz kablolu performansına erişemiyoruz. Bu durumda yaşadığınız sorunlarla ilgili sizden test istediklerinde hala kablo üzerinden test yapmanızı isterler. Çünkü kablo dış etkenlerden etkilenmezken Wi-Fi’dan durum aynı değil.

Wifi 7 yi kullanılabilir seviyesine geldiğinde bu seferde 2.5 gbit yada 10gbit gibi hızlar konuşulur olursa yine onda da aynı tam olarak degeri görememe durumları çıkar. Sonuç olarak kablolu bağlantı %100 performans testi için gerekli görülür. Arz talep ve piyasa gerekliliğine göre bu teknolojiler piyasaya sürülüyor. Ne erken ne geç…

1 Beğeni

Hız testi yapmanın anlamı nedir peki
Zaten modem buluştuğu hızı modem arayüzünde gösteriyor.

Arayüzde 100 olup Ethernet de 10 çıkmaz.

Siz için Ethernet i arıza yapmış 100mbit varken 50mbit veren cihaz gördünüz mü?

Yok öyle birşey

Kablolu test yapmanın hiçbir mantığı yok.

Modem buluştuğu hızı zaten söylüyor.
Ham , kayıpsız bir hız hemde

Bu yüzden mi VDSL’de modem arayüzünde yazan değerden hep 4 Mbps daha az speedtest sonucu alıyorum :scream::scream:

100 lük hatta 95 gelsin 90 gelsin eyvallah.

Ama 100 lük hatta 40 gelmez 50 gelmez.

Elbet kayıp olacak… Ama bu kayıp 20-30-40 mbit kayıp olamaz……

Peki abi napalım.

Yani evimde herşey wifi-6 destekli.

Bilgisayarım da da etheret portu yok notebook da ne yapayım ben?

Nasıl çözeyim.

Gidip bilgisayar mı alıp kurayım Ethernet hızı ölçmek için.

En başında diyorum ya benim için önemli olan modemin buluştuğu hız…

100mbit lik hattım varsa modem 90-95 le buluşuyorsa ben wifi 6 ile 90-95 alıyorum… Hadi 80 alayım 85 alayım razıyım…

Ama 40-50 geliyor – modem arayüzünde ki hız 45 veya 58…

Arıza kaydı bırakıyorum 100 mbit gelmiyor diye ehternet ile hız testi yapalım wifi ile olmaz . Bende diyorum modemim 100 mbit zaten şuan almıyor hatta sorun var. Sen bunu düzelt zaten modem arayüzünde 80-90-95 mbit vs yazacak ama 40-50 yazmaz bu Ethernet ile ilgili değil modem hıza ulaşamıyor…

Anlatamıyorum.

image001.jpg

Siz modem buluşması gereken hızda buluşmuyor başlığı altından kayıt açarsanız zaten sizin modemde gördüğünüz değeri (modem doğru ölçüyor ise) TurkNet teknik personeli de görecektir buna göre yönlendirme yapacaktır. Hattınızın buluşma hızlarını kontrol etmelerini isteyin yeter.