Hiz test yanlis servera baglama

İyi günler Osmaniyede Ftth fiber altyapi kullanmaktayim normalde Speedtest hiz testinde TurkNet-Adana serverina baglaniyorken simdi Turk Telekom-Diyarbakir serverina bagliyor. Haliyle ping degerleri de fazlasiyla artiyor. Destek kaydi actim fakat hat degerleriniz normal diye geri bildirim aldim. Hizda sorun yok fakat farkli servera bagladigi icin ping degeri yukseliyor. Bu konu hakkinda ne yapmam gerekir? Statik İP bu sorunu cozer mi?
*Ayrica prime saatlerde ping degeri artiyor.

El ile sunucu seçimi yapabilirsin. Listeden sana yakın lokasyonu seç o şekilde hız testi yaptığında hız ve ping değerlerin normal çıkacaktır.

1 Beğeni

biliyorum fakat cikip girdigimde tekrar Diyarbakira bagliyor.

Speedtest CLI: Internet speed test for the command line adresinden işletim sistemizine uygun versiyonu indirin.

speedtest -s ID şeklinde sürekli dilediğiniz sunucu üzerinden test yapabilirsiniz. Windows işletim sistemine sahipseniz, speedtest.exe’den kısayol yaratarak;

speedtest.exe -s 11250 şeklinde (11250 TurkNet Istanbul sunucu id’si) sürekli TurkNet sunucularını kullanabilirsiniz.

speedtest -L ile size yakın sunucuların id’lerine erişebilirsiniz. Örnek çıktısı şöyle;

ID  Name                           Location             Country
==============================================================================
 27000  Turkcell                       Ba─şc─▒lar           Turkey
 11250  TurkNet                        Istanbul             T├╝rkiye
 23350  GRID TELEKOM                   Istanbul             T├╝rkiye
 41522  Codit Teknoloji ─░ST           Istanbul             Turkey
 46253  Plusnet                        Istanbul             Turkey
  7323  iDEAL Hosting                  Istanbul             Turkey
 33376  PremierDC Verimerkezi A.S      Istanbul             Turkey
 43748  EURONET Telekom                Istanbul             Turkey
 24555  Ramtek Telekom                 Istanbul             Turkey
  8619  Netgalaksi                     Istanbul             Turkey
1 Beğeni

Tesekkurler. Statik IP almak pingimi daha stabil hale getirir mi? Prime saatlerde de cok sikinti oluyor cunku.

Statik ip sahibiyim, CGNAT’a kıyasla 7-8ms pingim düştü haliyle ve gayet stabil. Dilerseniz 1 ay deneyin nası olsa gayet cüzi bir ücreti var, ertesinde devam kararını siz verin.

2 Beğeni

Erişmek istediğiniz sunucuya direkt CMD üzerinden tracert yaparsanız daha net sonuçlar alabilirsiniz diye düşünüyorum.