Hız düşüklüğü arıza kaydı

Merhaba öncelikle dünden itibaren internet hızım 20 lere kadar düştü bölgemde arıza var diye yazı geldi ama araştırdığımda bu yazı herkesde var arıza kaydı açmak istiyorum açamıyorum 80 alırken hızım 20 lere düştü Twitter’dan destek ekibine yazdığımda arıza kaydı oluşturduğunu söylüyorlar ama arıza bulunmadığını modem kurulumundan kaynaklı olduğunu söylüyorlar böyle bir saçmalık olmaz

Merhaba, hat değerlerinizi görebilir miyiz?
Evet, arıza kaydı açamazsınız çünkü: TT tarafından gerçekleşen bir arızayı tekrardan TT bildirmek iş yükü ve gereksiz olur.

Tabiki paylaşıyorum hemen hat değerlerimi Twitter’dan destek ekibine yazdığımda o açtığını söyledi ama değişen hiçbirşey yok Türktelekomun sitesine baktığımda bölgemde altyapı çalışması olmadığını görüyorum şeffaflık raporuna baktığımda keza ordada bişey yok ama hızım birden düştü

resim

Hat değerlerim bunlar

Hızınız düşürülmüş. Modem kaynaklı değil. Yada ayar kaynaklı değil.
35 te 28 alıyorsunuz bilginiz olsun.

1 Beğeni

Şu an destek kaydınız açık. Oradan takip edebilirsiniz. Umarım arızanız kısa sürede çözülür :pray:

1 Beğeni

Aynen teknik ekip aradı görüştüm snr marjin düşüklüğünden dolayı hızım düşüyormuş tüm herşey kontrol edilecekmiş normal değilmiş bu düşmelerin sonucu işlem yapıldıktan sonra arıycağını söylediler

1 Beğeni

resim

Hızım gene düşmekte bakalım hiç tutmuyor nasıl bir sonuç izlenicek 1 saatte bir modem kesilip geri geliyor

Snr 25 dB nasıl iş o :smiley: Bu hat 30’a yakın alır. Hatta daha fazla alır. Bir yerde hata var. Farklı bir modemle test eder misiniz ?

Snr değerini TurkNet ayarlıyor. Net 8 ulaşsın diye. Hat kaybına bakıyor ölçümü yapıyor sonra Snr değerini yazıyorlar.
Download kısmını da onlar ayarlıyor bölgeye göre ayrımcılık yapıyor.
Bölge de fiber çok ise vanayı açtırıyor. Ama az ise diyor zaten başkasından da alacağı maksimum hız budur ne verirsek ses çıkaramaz başkasına da gitmez.
Önce vanayı açalım toplayalım çoğaldıkça kullanıcı paylaşım yaparız düşük olanı yükseltip yüksek olanı düşürürüz mantığı var.

Çok saçma ama değilmi ben 80’ne kadar hız alıyodum bi ara düzeldi 69 alıyodum hızı sonra 16 lara kadar düştü bide ben özgür iletişim 100 paketini kullanıyorum vdsl

aynen modemimden şikayetçi değilim zaten modemden kaynaklı olsa böyle olmaz diye düşünüyorum herşeyim düzgün birşekilde kendiside dedi zaten snr değeriniz yükselip azalmakta anormal bi durum var diye bide saha dolabım çok yakında kendim biliyorum daha önce ekiplerle gitmiştim oraya kendi kendine bazen hızım çok iyiyken 79 80 alıyodum sonra bir bakıyorum 1 saat sonra 69 lara iniyor sonra bi bakıyorum 16 lara iniyo kafam allak bullak oldu

Başta bunlar söylense idi hiç belkide geçmeyecektim. Artık yapacak bişi yok.
Ah şemsiye ah.

Aynen öyle can sıkıyor işte napalım

Ne yazsam bilemedim. En iyisi susmak :roll_eyes::zipper_mouth_face:

Ama çok ilginç değilmi kafam allak bullak oldu açıkçası

Bu kanıya nerden ulaştığımı hemen söyleyeyim. Bana TurkNet çalışanı bir ara mail olarak bir hız haritası yolladı onların kendi panellerinden bir ekran görüntüsü. Orada ayarlama yapılırken ki gelen hız değerlerini gördüm. Şimdi, mesela şöyle diyim kendi hattımdan örnek vereyim yapada iken mevcut hız 8,1 maksimum hız 8,1 idi modemde gözüken. Hat zayıflama değerini hesaplıyor yazılımcılar birde ulaşması gereken miktarı hesaplıyorlar eşdeğer bir rakam çıkıyor ortaya.
Hani modem arayüzüne bakıpta mesela download kısmında adama 50 geliyordur mevcut hız ama maksimum değeri de 60 tır. Ama çoğunlukla bakıyorum snr değerlerinde o kadar fark oluyor ki kiminin 30 larda upload kısmı sürekli olarak 0,1 fark oluyor.
Zaten hesaplarsanız bunun tanımsal olarak yapıldığını anlarsınız.
Çok uzun sürer anlatması inan ki.
Hele ben şu bin dosyalarını bir editlemeye başlayayım o zaman daha ne yapılacak merak ediyorum.
Verilen modemde yani wmg 3625 ve 8623 te snr ayarı yok olsa alcam da.
ama önümüzdeki ay modem almayı planlıyorum keenetic in peak dsl modemi eğer satışa sunulsaydı TurkNet 'te hemen alırdım da öyle bir şey yapılmaz çünkü modem senelerce yeterli bir modem.

1 Beğeni

DM den bana da gönderir misiniz merak ettim o hız haritasını… ayrıca bu sitede SpeedGuide.net :: DSL Speed Calculator modemde ki değerleri gireceğiniz otomatik bir hesap tablosu var. Burada ki kablo sabit değeri eski tip kablolar için verilmiş Bir sabit değer. Hattın sağlıklı alabileceği hızı site sonucuna yaklaşık 10-15 mbps ekleyerek görebilirsiniz. Bu 10-15 kapasitesi yeterli santral ve dolaplar için geçerlidir. Bunu da not olarak belirtmek isterim

En azından snr değerinin nasıl ortaya çıktığı konusunda fikir edinmiş olursunuz.