Hattıma TürkNet'in Aktif altyapısı sonunda geldi!

Merhaba! Sonunda beklediğim şey gerçekleşti. Nazar değmesin diye 17 Aralık tarihinde babamın telefonuna gelen TürkNet mesajından bahsetmedim bile. Aslında, keşke TürkNet kendi DSLAM cihazını Türk Telekom’un santraline değilde, direk bizim 100 metre ötedeki saha dolabına koysaydı diyorum. Ancak, Türk Telekom kendi saha dolaplarının değişimine nedense izin vermiyormuş. Bu bana baya saçma geldi. Ayrıca, TürkNet aktif altyapısı gelmeden önce, yani Türk Telekom’un altyapısı aktif iken dün saatlerce telefonumdan modem paneline girip, uzun bir video kaydı aldım hende 1440p 60 FPS olarak. Ben uyurken, TürkNet önce hattıma VDSL2 vermeyi denemiş. Bunu gördüm ancak hem Download, hemde Upload tarafının, ADSL2+ ile kıyasla daha kötü olduğuna şahit olduk ve yakında çalışan bir bilgisayarım olunca, koskocaman bir TürkNet YAPA belgeseli tarzı bir video yapacağım.

Babamın telefona 17 Aralık tarihinde TürkNet’ten gelen SMS mesajı:

Türk Telekom (VAE ADSL) (Önceki hız değerleri):

TürkNet (YAPA ADSL) (Şimdiki hız değerleri):

TürkNet’in ADSL vermeden önce, bana VDSL2 vermeyi denediği andaki hız değerleri (Bana arkadaşlar VDSL2 verirlerse, mesafeden dolayı modemin buluşmaz derlerdi! Yok öyle birşey. Elbette buluşurdu ve buluştuda. VDSL2 ile alakalı deneyimi bu yolla yapmış oldum sayılır aslında):

Sonuç: Yani beklentimin üzerinde değildi ama altında da değildi. Lakin, CRC sorunları da epey azalmış durumda ve artık Türk Telekom’un ADSL2+ hatlarda limitli olarak vermiş olduğu 797 Kbps Upload limiti yok! Ben buradaki arkadaşlara daha önce demiştim ki; “Bana altyapımın desteklediği en yüksek Upload’ı ADSL’de verirlerse kopma olmaz, gayet alırım hızı” demiştim ve dediğimde de haklı olduğumu görebilirsiniz. Türk Telekom size; “ADSL’de Upload’ı olduğu gibi verirsek hattınız kopar” olayının tamamen bir yalandan ibaret olduğunu da bu şekilde tam olarak size ispat etmiş oldum.

TürkNet YAPA ADSL ile Ookla SpeedTest:

Bu arada, VDSL2 ne yazık ki 1.6 KM mesafede verimli olamadı. Bu sebeple, TürkNet’ten ADSL2+ AnnexM talep edeceğim. Amacım ise daha da yüksek Upload’a ulaşmak. Sonuçta aktif altyapı, önlerinde artık engel yok. :slight_smile:

Keşke TürkNet, 100 metre ilerideki saha dolabını değiştirebilme yetkisine sahip olsa da VDSL2 alabilsem diyorum ama ne zaman mümkün olur, bilmiyorum.

Bu arada, TürkNet YAPA’dan sonra aslında pingimin düşmesini beklerdim ama 32 ping’ten 40’lara yükseldi. Bu duruma çözüm getirilebilir mi?

Yinede çok teşekkürler TürkNet! Eskisine oranla, daha yüksek Download ve Upload hızı alıyorum.

Görüşleriniz neler?

Hayırlı olsun ne diyelim. :partying_face:
Hiç internet olmamasından iyidir. :+1:

1 Beğeni

AnnexM için bekliyorum şimdide. Umarım hızlar dahada artar.

1 Beğeni