HATA (pkts)

Merhabalar…35Mbps paket kullanıyordum hata 24 saatte maksimum 30-40 olurken 50mbps lik pakete geçtim modem arayüzündeki hatalar aşırı arttı…günlük 593000 leri görüyor…snr değerim normal gözüküyor…bu arada 50 lik pakete geçmeden önce dışardan evin içine gelen telekom kablosunda modeme giden rj11 kabloya yak klemens taktım ek daha sağlıklı olsun diye…gerçi hat zayıflaması düşmedi aynı şekilde kaldı ama bu hatalar neden arttı anlam veremiyorum…telekom internet verilebilirliğini 53mbps olarak sınırlamış onunla bi alakası varmıdır yada yaptığım yak klemens ile alakası varmıdır…ne yapabilirim bu durumda…

iç tesisatınızı kontrol edin kablolar sıkıntılı olabilir

Merhaba, Zayıflama değeriniz max kapasiteye göre normal değil. Evet, iç hat kontrolü yapılması gerekebilir, bir problem yoksa dış hat tarafın da sorun gözüküyor. Yüksek hızlar CRC artışını da sıklaştırabilir. Dış hatsal bir durumsa saha dolabı veya size gelen hat bağlantıları kaynaklı CRC üretiyor olabilir.

Zayıflama değerim 35 lik pakette de aynı idi ve dediğim gibi günlük 30-40 hata veriyordu…iç tesisat yok direkten gelen telekom kablosu evin içinde yak klemen ile rj11 kabloya bağlı o da direkt olarak modeme bağlı…

Yüksek kullanımlardan artabilir özellikle hattın da mesafesye göre veya 20dB üstü zayıflamar sorun yaratabilir bu ihtimali elememiz için paketinizi 35mb’e çekin, 1 gün boyunca kullanın, Hata değerlerini paylaşın.
Direkte ki bağlantınızı YAK1 ile yenileyin ve modeme gelen ekli kısımın YAK1’i kontrol edin.

Direkteki bağlantıyı yak 1 ile ben nasıl yenileyeceğim malum direkte ve Telekoma ait…ben evin içine gelen ucu zaten yak 1 ile yeniledim…yenilediğim yak 1 klemensi de normal göz ile kontrol ediyorum sorun yok…başka nasıl kontrol edebilirim…bu arada yüksek kullanımda oluyor diyorsunuz evdeki yüksek kullanim mı yoksa saha dolabındaki yüksek kullanım mı?

2 durum için de geçerli ve “olabilir” diye ihtimal veriyorum çünkü: bunların kesinliği yoktur ama direkte ki bağlantıyı zayıf bir ihtimal olarak görüyorum tabi, kontrol edilebilirse seçenekleri daraltırız.
35mb paketi bir deneyin, izleyelim.

Peki benim 50 lik pakete geçişim daha 1 hafta oldu ve geçiş için ekstra bir ücret faturaya eklenmiyor diye biliyorum doğru mu? Ve şimdi 35 lik pakete geçsem yine bir ücret yansıtılmaz herhalde…yani istediğimiz her an paketi yükseltip düşürebiliriz ve ekstra bir ücret ilavesi olmaz herhalde

Gelecek olan faturanıza yansımış oldu, 50mb’e geçtiğinz an. Zaten fiyat 5TL. Biz, günlerce kullanmayacağız sadece 1-2gün için 35mb’e düşeceğiz, CRC kontrolü için.

Demek istediğim şu…paket fiyatları zaten tek 99.90 tl…5 tl neden yansıyor ki…her geçişte 5 tl fark mı yansıtılacak

Hayır, yansımaz. ****

Ozaman sizin dediğiniz 5 tl ne için ? Herneyse ben şuan 35 lik pakete geçsem de fiyat aynı 99.90 tl ve ardından yine 50 lik pakete geçsem de fiyat 99.90 tl…yani geçiş ücreti falan eklenmiyor ve istediğimiz zamanda geçebiliyoruz yani…eğer bu şekilde ise ben 35 liğe geçip bikaç gün deneyim…şayet 35 likte eskisi gibi hata sayım günlük maksimum 30-40 gibi ise yani makul seviyede ise 35 lik pakette kalırım…Hee 35 liğe geçince sorun devam eder ise ozaman sorun 50 lik pakete geçmekte değilmış deriz ve başka bir yol ararım çözüm için ama…destek kaydı açtığım da da bir sorun yok diyorlar o da ayrı bir durum

Yanlış anlamış veya yanlış anlatmış olabilirim. Yeni müşteriler de fiyatlar aynı.

Bende ifade edememiş olabilirim kendimi…aslında eski müşteriyim…95 liraydı fatura lakin 50Mbps e geçince 99.90 oldu…artık 35 de 50 de hangisi olursa olsun 99.90 ödeyeceğim onu biliyorum da…benim tereddütüm bu geçiş işlemlerinde TurkNet ekstra bir geçiş ücreti alıyor mu yada geçiş sınırlaması falan var mı diye…yani 3-5 günde bir paket değiştirmenin karşılığında bir ücret vs çıkabilir mi diye…

Modilasyon türünü B seçin.
Ardından MTU değerini 1492 yapın.

Hocam o konuda pek bilgim yok…söylediğiniz şey nedir nasıl yapılır…bir sorun yaşamayalım sonrasında

Hocam modülasyon türü bu şekilde…lakin mtu değerini menü içerisinde bulamadım nereden bakabilirim yardımcı olurmusunuz

Bit swap ı kapatın. modilasyon türü vdsl annex türü b seçin.
Modem sanırım tp link. Eğer öyleyse

Gelişmiş sekmesinden ilerleyip Solda ağ seçeceksiniz ardından internet ardından internet bağlantıları kısmında değiştirin altında yer alan kutucuğa tıklayın bu ayarlar çıkar ilk seferde çıkmaz
sayfayı aşağı doğru indirdiğinizde gelişmiş yazısını görün ve tıklayın sonra bu kısmı göreceksiniz.

hocam birincisi modülasyon türünde vdsl değil vdsl2 yazıyor ikincisi bitswapı kapatıp sra yı etkinleştirmek gerekiyor mu ? Üçüncü olarak ta gelişmiş -internet-ardından kalem işaretli kutucuğa basınca sizdeki gibi çıkmıyor bu şekilde çıkıyor

tamam vdsl2 olacak doğru. yok ikiside kapalı olsun.
Ayrıca bu resimde ipv6 yazısının altında gelişmiş yazıyor ona tıkla aşağı doğru sayfa açılacak.