Hat Zayıflamam Düşük Ama Desteklenen Hızı Alamıyorum

Merhabalar,

Daha önce TurkNet 'te Altyapı Sorgulamasında altyapım 76 Mbps gösteriyordu şimdi 64 gösteriyor (başka operatörlerde hala 76 gözüküyor), bu neden kaynaklanıyor, hat değerlerimi de attım, normalde atanabilir hız 100 mbps üstüyken 78 falana düşmüş, SNR Margin ayarında varsayılan değerde gürültü seviyem 8db ve hızım 66 mbps gözüküyor. SNR değerini 3 yapıyorum hız 75 mbps oluyor ama bu sefer de gürültü 3 db falana düşüyor. Eskiden böyle değildi diye hatırlıyorum.

Modem Dsl Değer Tablosu

Hattınız alabileceği maksimum hızı almış görünüyor. Zayıflama varsa da iç tesisat kaynaklı olabilir. Altyapı sorguları tahmini olarak verilir. İsterseniz kendiniz veya bir elektrikçi yardımı ile iç tesisat kontrolü yaptırabilirsiniz.

Tesisatta problem olacağını düşünmedim çünkü aynı tesisatta atanabilir hız 103 mbps aldığım hız 76 mbps falan gözüküyordu önceleri tam tarih hatırlamıyorum, arıza oldu 2 gün internet yoktu arızadan sonra olabilir mi? Port değişikliği falan mı yaptılar acaba? Benim merak ettiğim altyapı sorgulamada neden hız düştü, netspeed 76 mbps gösterirken TurkNet 64 mbps gösteriyor.

Selamlar @Portakalhalil, altyapı sorgulamadaki hızlar tahmini-ortalamadır. Hizmet almaya başladığınızda hızınızı düşürebilecek etkenler, bu sorgulama sırasında çıkan değere yansıtılmaz. Modeminize ulaşan hızı aşağıda paylaşıyorum;

Modeminize 78 mbps ulaşıyor.

1 Beğeni

Modemden SNR Margin ayarını 3 yaptım ancak bu değerlere geldi onda da gürültü 3db gözüküyor, kopma yok şimdilik Allaha emanet gidiyoruz da bakalım, standart varsayılan ayarlarda en yüksek 66 mbps alıyorum

Kopma olursa snr den dolayı oluyor. Yüksek hız alacağım diye snr düşürmek pek faydalı değil crc yaratacaktır. İyi kullanımlar dilerim.

1 Beğeni

Elektrik gitti geldi gürültü 0.1 db oldu, kopma yok ama internette yok :joy: normal varsayılana çektim, 10 mbps düşük hıza razı olucaz artık

Düzelmediyse yeniden başlatın.

1 Beğeni

Kendi kendine hat normale döndü şuan normal olması gereken değerleri alıyorum, modem varsayılan ayarlarda, sorun kendiliğinden çözüldü

Sorunun çözümüne sevindim, iyi günlerde kullanın hizmetinizi…

1 Beğeni

Bu konu, son yanıttan 60 dakika sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.